Warto czekać na bulwary

Sławomir Bielański    2014-06-30 19:43:39

Od blisko dwóch lat trwają prace mające na celu przywrócenie nadwiślańskich bulwarów mieszkańcom stolicy. Łączny koszt projektu to blisko 122 mln złotych z czego 60 mln pochodzi z tegorocznego budżetu. Już dziś wiadomo, że prace są opóźnione minimum kilka miesięcy. W stołecznych "kuluarach" mówi się jednak, iż warto czekać. Efekt końcowy wywoływać ma bowiem "piorunujące" wrażenie, nie tylko na mieszkańcach stolicy.

Plany rewitalizacji (a raczej odbudowy) nadwiślańskich bulwarów były zawarte w miejskiej strategii już w 2010 roku. Kolejne jej modyfikacje przesuwały jednak pierwotny termin, ustalając ostateczny początek "nadwiślańskich zmian" na rok 2012. Podczas przygotowań zaczęły pojawiać się liczne protesty i skargi ze strony wykonawców oraz ekologów, co – wbrew optymistycznym prognozom – ponownie opóźniło realizację inwestycji. W ten oto sposób, faktyczne prace rozpoczęły się dopiero w bieżącym roku, zaś ich zakończenie (oddanie całej inwestycji) planowane jest na rok 2015.

 

Zgodnie z informacjami podawanymi przez stołeczny ratusz, nadbrzeże rzeki zostanie przebudowane i wyposażone w taki sposób, by mogły tu cumować nie tylko statki kontraktowane przez miasto, ale także łodzie rekreacyjne oraz barki usługowe. Dostarczona zostanie elektryczność i woda, zagwarantowana możliwość odprowadzania ścieków, co ułatwi tym jednostkom funkcjonowanie. Pojawi się także pływająca przystań, a przy ul. Grodzkiej oraz ul. Boleść – przystanki tramwaju wodnego.

Według przyjętych planów, realizowany projekt ma na celu stworzenie unikalnej przestrzeni publicznej przywracającej relację miasta z Wisłą. Nowe bulwary będą pełnić funkcje rekreacyjne, komunikacyjne, społeczne i reprezentacyjne przez cały rok. Realizatorzy inwestycji zapewniają także, iż mieli na uwadze kwestie bezpieczeństwa stolicy na wypadek powodzi. Z uwagi na upływ czasu oraz zaniedbania w utrzymaniu, bulwary uległy poważnej degradacji. Stąd decyzja o ich kompleksowej przebudowie, realizowanej za pomocą tak dużego projektu, mającego na celu nie tylko zwykłą odbudowę bulwarów, ale też przywrócenie funkcji reprezentacyjnej i wypoczynkowej.

Według pierwotnych założeń pierwszy odcinek modernizowanych lewobrzeżnych bulwarów – pomiędzy mostem Śląsko-Dąbrowskim a ulicą Boleść – miał być gotowy na początku lipca tego roku. Istniała realna szansa, że po uzyskaniu wymaganych pozwoleń urzędnicy wpuszczą warszawiaków na ten fragment późnym latem. Terminu nie udało się jednak utrzymać, a szansa przepadła. Prace na pewien czas zostały wstrzymane przez ornitologa. Okazało się bowiem, że w szczelinach muru oporowego nabrzeża gniazdowała jaskółka brzegówka.

Budowa pełną parą ruszyła ostatecznie wiosną tego roku. Dziś rewitalizacja warszawskich bulwarów wydaje się coraz bardziej realna i "bliższa" mieszkańcom. Co ciekawe, oddanie części inwestycji najprawdopodobniej zostanie odczytane jako sukces obecnych władz w zbliżającej się kampanii samorządowej. Bez względu na dołączoną narracje, pewne jest jednak to, że warszawiacy zyskają świetne miejsce do weekendowego wypoczynku (pod warunkiem, że projekt uda się zrealizować w całości). Zdjęcia zachowane z lat 60, kiedy wiślane nadbrzeża były niezwykle popularnym miejscem, będą już nie tylko wspomnieniem, lecz staną się nową-starą rzeczywistością.

 

Zdjęcie tytułowe: Fot. Tadeusz Rudzki, Wikimedia Commons, lic. CC-BY-SA 3.0

Źródła zdjęć w tekście: RS Architektura Krajobrazu

Źródła: www.tvnwarszawa.pl, gazeta.pl

 

Zobacz także:

Otwarta Warszawa - klikaj i zmieniaj miasto

Warszawa traci parki po kawałku

Warszawiacy coraz częściej wsiadają na rowery

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...