Podpisy złożone, wola zmian w rękach radnych!

Karolina Wiśniewska    2014-07-02 19:50:12

Kolejne tygodnie przybliżają stowarzyszenie Wola Zmian do realizacji pierwszej w historii inicjatywy obywatelskiej dotyczącej rejestracji i transmisji sesji Rady Dzielnicy. Za nimi kolejny etap – zbieranie podpisów pod projektem uchwały. – Oto najcenniejsze pudełko na Woli! Jest w nim około 2000 podpisów, które zdobyliśmy – mówią dumnie przedstawiciele stowarzyszenia i przekazują dokumenty w ręce radnych.

Działalność stowarzyszenia Wola Zmian oraz sam projekt „Uchwalmy to!” śledzimy i opisujemy na łamach „Polityki Warszawskiej” na bieżąco. W ramach owego przedsięwzięcia mieszkańcy Woli mieli możliwość zrealizowania pierwszej w historii inicjatywy obywatelskiej na szczeblu dzielnicowym. W celu zweryfikowania ich potrzeb przeprowadzono specjalne badanie, w którym aż 81% ankietowanych opowiedziało się za pomysłem nagrywania i rejestrowania obrazu, i dźwięku z obrad sesji Rady Dzielnicy Wola.

Mając pomysł, a niedługo potem także projekt uchwały przedstawiciele Woli Zmian ponownie wyszli do mieszkańców w celu uzyskania niezbędnych 1700 podpisów. Nie zawsze było łatwo. W rozmowie z „Polityką Warszawską” pani prezes stowarzyszenia Aneta Skubida zdradziła, że wielu mieszkańców zwyczajnie boi się udostępniać swoje dokładne dane osobowe, takie jak numer PESEL czy adres zamieszkania. – Mnóstwo było osób, które w rozmowie z nami popierały inicjatywę, ale nie chciały udostępniać takich informacji – wspomina. Ostatecznie udało się zebrać wymaganą liczbę (a nawet kilkaset „nadprogramowych”) podpisów, które oficjalnie złożono w wolskim ratuszu. W ręce radnych przekazano nie tylko 2 tys. popisów, ale przede wszystkich los społecznej uchwały. – Spełniliśmy wszystkie wymogi formalne, skonsultowaliśmy nasz projekt z prawnikami, zebraliśmy wymaganą liczbę podpisów, a teraz pozostaje nam tylko czekać na decyzje radnych. Bardzo jesteśmy ciekawi, czy zgodnie z tym, co wcześniej deklarowali, zgodzą się na to, by na stałe wpuścić kamerę na swoje obrady – mówi Adam Borowski-Dobrowolski, wiceprezes stowarzyszenia.

Działacze zapewniają, że nagrywanie posiedzeń to szereg korzyści dla wszystkich. Mieszkańcy zyskają otwartą furtkę w kierunku jeszcze większej partycypacji. Dowiedzą się więcej o działaniu Rady oraz Zarządu i zobaczą, jak tworzona jest ta „mała” – jakże im bliska – polityka. Nagrania z obrad rady mogłyby stanowić także dodatkowy materiał edukacyjny dla młodzieży. Prezentowane na lekcjach WOS-u pomogłyby połączyć wiedzę teoretyczną z nieco bardziej praktyczną. Na realizacji pomysłu wiele zyskać mogą także radni, o czym przekonywała ich na wczorajszym posiedzeniu prezes Aneta Skubida. – Jesteśmy przekonani, że będzie to dla Państwa korzystne, bo często spotykamy sfrustrowanych mieszkańców, którzy obwiniają radnych za sprawy, które mogą być rozwiązane tylko na wyższym szczeblu (miejskim czy parlamentarnym), np. sprawy dotyczące reprywatyzacji, za co nieraz są Państwo „linczowani”. Taki stan rzeczy nikomu nie służy. Poprzez naszą inicjatywę chcemy odkłamywać rzeczywistość – mówiła w swoim wystąpieniu.

Inicjatywa „Uchwalmy to!” jest jednym z elementów szerszej wizji funkcjonowania samorządu, które prezentuje stowarzyszenie Wola Zmian. – Dzięki naszym ankietom wiemy, co „boli” mieszkańców Woli. Mamy pewność, że podejmowane przez nas działania są zgodne z ich oczekiwaniami. Uważamy, że otwartość i dostępność władzy publicznej oraz możliwość rozliczania jej działań jest niezwykle istotna – przekonują jego działacze.

Skuteczna polityka samorządowa powinna opierać się na partnerstwie i współpracy lokalnej władzy z mieszkańcami. Do tego potrzeba przede wszystkim chęci i zaangażowania, ale także świadomości. Radni powinni zdawać sobie sprawę z tego czego oczekują mieszkańcy, ci zaś muszą wiedzieć „co i jak działa”, tzn. z czym mogą się zwrócić do swych przedstawicieli, jak podejmowane są różne decyzje, itp. Propozycja rejestrowania posiedzeń to ważny krok ku zwiększeniu owego współdziałania. – To niezwykle ważna inwestycja, która wsparta naszym zaangażowaniem i innymi działaniami przyniesie duży zwrot – podsumowała A. Skubida.

Po weryfikacji podpisów, uchwała trafi pod obrady. Najprawdopodobniej odbędzie się to tuż po wakacjach. Obywatele już wykazali Wolę Zmian. Teraz czas na radnych!

 

Zdjęcia: https://facebook.com/wolazmian

 

ZOBACZ TAKŻE: 

Radni na Woli pod kontrolą mieszkańców

"Uchwalmy to!" na Woli

Biedronka zamiast Feminy? Mieszkańcy protestują

Wola: Walka o Zielone Odolany

Uchwalmy to razem... na Woli

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...