Biurowiec na Podwalu (nie)zmieniony

Dagmara Woś    2014-07-03 07:56:01

Biurowiec na warszawskim Podwalu od samego początku wywoływał niemałe zamieszane. Kontrowersje wzbudzała zarówno sama lokalizacja inwestycji, jak i jej architektoniczna forma. Po licznych prawnych przepychankach i wizycie ekspertów z UNESCO, inwestor został zmuszony do zmodyfikowania projektu. Wprowadzone zmiany czy też – jak przekonują mieszkańcy – ich brak, nie przeszły „bez echa”.

Zamieszanie wokół biurowca na Starówce rozpoczęło się w październiku zeszłego roku. Dyskusja z tygodnia na tydzień nabierała przysłowiowych "rumieńców", szybko zyskując kolejne głosy. Swoje stanowisko przedstawiły władze miasta, mieszkańcy, a także Komitet ds. UNESCO. Oskarżeni o niedopełnienie obowiązków inwestorzy zapewniali, że przeprowadzili szereg potrzebnych konsultacji zarówno ze stołecznym konserwatorem, jak i specjalistami z UNESCO. Co do pierwszego nie mieliśmy wątpliwości, natomiast drugiemu zaprzeczył sam wspomniany już Polski Komitet ds. UNESCO. Wreszcie kontrowersje wokół luksusowego biurowca narosły do tego stopnia, że sprawą zainteresowało się samo Centrum Światowego Dziedzictwa w Paryżu. Raport z kontroli przedstawicieli UNESCO wpłynął do Generalnego Konserwatora Zabytków w marcu tego roku. Z początkiem lipca firma Senatorska Investment wreszcie zaprezentowała zmiany wprowadzone do projektu.

Zmiany, które już uzyskały akceptację Stołecznego Konserwatora Zabytków, mają na celu lepsze zintegrowanie powstającego biurowca z historycznym otoczeniem warszawskiej Starówki. Na pierwszy rzut oka można zauważyć, że zielony, niepasujący do sąsiedztwa, kolor dachu zastąpiono kolorem popielatym. Dopracowano również kolor elewacji tak, aby nawiązywał do budynków przy Senatorskiej i Podwalu. Przeprojektowaniu uległy także balustrady pierwszego i drugiego piętra – zamiast szklanych zdecydowano się zastosować tradycyjne, kute w kolorze grafitowym. Piaskowiec na wysokości parteru zastąpiono wapieniem muszlowym wysokiej jakości. Obniżone też zostały kalenice dachów w fasadach narożnych od strony ul. Miodowej i Placu Zamkowego. 

Budynek po zmianach, fot. materiały prasowe inwestora

Mieszkańcy w ocenie przeprowadzonych modyfikacji pozostają bezlitośni. Większość przekonuje, iż – tu cytat – nie są to żadne zmiany, lecz zwyczajne "mydlenie oczu". Nie brakuje przesyłanych przez media społecznościowe tzw. "memów" oraz zabaw w stylu: "Znajdź dziesięć różnic". Nie da się ukryć, że nowy-stary projekt do gustu warszawiakom nie przypadł, w związku z czym, możemy być pewni, iż samo rozpoczęcie budowy, jak i kolejne jej etapy nie obędą się "bez echa". 

 

Źródło zdjęcia: RKW Rhode Kellermann Wawrowsky

Źródła: własne, warszawa.tvn24.pl

 

Zobacz również:

Stare Miasto znieknie z listy UNESCO?

Starówkowe budowanie

Kontrowersyjna budowa na Starówce trwa mimo decyzji Ratusza

Raport UNESCO w sprawie budowy na Starym Mieście

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...