Pan na śmieciach

Sławomir Bielański    2013-06-07 18:51:36

Burmistrz Jarosław Dąbrowski to jeden z bardziej aktywnych warszawskich samorządowców. W czasie swoich prawie siedmioletnich rządów zmienił wizerunek polityczny Bemowa. Kim jest człowiek, który ma uratować Panią Prezydent Hannę Gronkiewicz-Waltz?

Jarosław Dąbrowski swoją polityczną drogę rozpoczął w 2002 roku, w Prawie i Sprawiedliwości. I choć pierwsze wybory samorządowe nie przyniosły mu sukcesu (zdobył zaledwie 285 głosów co okazało się niewystarczające, by uzyskać mandat radnego), kolejne kampanie wyborcze zrekompensowały gorycz porażki. W 2006 roku zdobył drugi wynik wyborczy w dzielnicy, zaś w 2010 roku osiągnął jeden z najlepszych w historii stołecznego samorządu (prawie 4 800 głosów).

Jednocześnie, w ciągu zaledwie ośmiu lat Jarosław Dąbrowski praktycznie zniwelował działania opozycji na Bemowie. Jak przekonuje jeden z działaczy stołecznej PO – Dąbrowski praktycznie rozbił w puch popularnego na Bemowie burmistrza Całkę. Wielu uważało, że Całka jest nieusuwalnym elementem lokalnej polityki. Jak się okazało, wystarczyły cztery lata rządów rzutkiego burmistrza, by zmarginalizować post-SLD-owską opozycję.

Ten sukces Jarosława Dąbrowskiego może być jedną z przyczyn powołania go na stanowisko wiceprezydenta. Hanna Gronkiewicz-Waltz wobec inercji swojego politycznego otoczenia potrzebuje młodego i zdolnego taktyka, który poradzi sobie z jej głównym przeciwnikiem politycznym, coraz popularniejszym burmistrzem Ursynowa – Piotrem Guziałem.

Dodatkowym atutem Dąbrowskiego jest z całą pewnością zdolność organizacji pracy, ale też umiejętność dobierania współpracowników. Promuje ludzi pracowitych i młodych, czego najlepszym przykładem jest obsadzenie na stanowisku wiceburmistrza Krzysztofa Zygrzaka, najmłodszego członka zarządu wybranego po wyborach samorządowych w 2010 roku. Na korzyść Dąbrowskiego przemawia też jego osobista popularność w strukturach warszawskiej PO oraz zdolność mobilizacji jej członków.

Burmistrz Bemowa może się także poszczycić nagrodą Lidera Wzrostu dla najprężniej rozwijającej się dzielnicy i gminy metropolii warszawskiej, jaką kilka tygodni temu dostało Bemowo od wydawcy magazynu "Eurobuild Central & Eastern Europe". Był też liderem inwestowania w przedszkola oraz w edukację w czasach, gdy niewielu włodarzy miasta miało świadomość potrzeb jakie w tym zakresie stoją przed stolicą. Jako pierwszy wprowadził również plan oszczędnościowy w dzielnicowym budżecie, m. in. ograniczając środki przeznaczane na służbowe samochody dzielnicowych urzędników.

Poważną rysą na biografii Jarosławowa Dąbrowskiego są niejasności związane z przyznawaniem mieszkań komunalnych. Za działalność w tym zakresie „Gazeta Stołeczna” nominowała go do nagrody „nogi od stołka”. Zgodnie z kontrolą przeprowadzoną przez urzędników warszawskiego ratusza, nad polityką lokalową na Bemowie nie sprawowano odpowiedniej kontroli. Najbardziej znana była sprawa przyznania z zasobów miejskich (poza kolejnością) mieszkania matce bliskiej przyjaciółki Burmistrza Dąbrowskiego. Jakby tego było mało sam lokal przed przekazaniem nowej lokatorce został wyremontowany i wykończony w najwyższym standardzie. Po nagłośnieniu całej sprawy przez media Hanna Gronkiewicz-Waltz ukarała burmistrza „żółtą kartką”, ale ze stanowiska nie odwołała.

Przeciwnicy burmistrza podkreślają także przesadną promocję własnej osoby. Wydawana przez Urząd Dzielnicy lokalna gazeta „Bemowo News” jest przedmiotem nieustannych kpin na lokalnych forach internetowych. Zdaniem internautów pod względem formy przypomina bowiem materiały propagandowe z czasów słusznie minionych.

Niezależnie od nielicznych zresztą błędów z przeszłości, Jarosław Dąbrowski jest dziś zaliczany do grona największych sojuszników Hanny Gronkiewicz-Waltz. W samej Platformie nie brak opinii, że może być jedną z nowych gwiazd stołecznej PO. Oczywiście pod warunkiem, że uda mu się pozytywnie rozwiązać śmieciowy problem stolicy.

 

Żródła: gazeta.pl, tvnwarszawa.tvn24.pl, www.aferyprawa.eu, własne

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...