Zadowolony jak warszawiak

Paweł Krulikowski    2014-07-03 16:37:52

Ponad 80% mieszkańców stolicy jest zadowolonych z życia w naszym mieście oraz ze swojej dzielnicy. Takie wnioski płyną z raportu „Jakość Życia 2014”, jaki właśnie opublikował warszawski Ratusz. Badania opracował i zaprezentował Wydział Badań i Analiz Centrum Komunikacji Społecznej Urzędu m.st. Warszawy.

Badanie było realizowane od października do grudnia zeszłego roku, na losowej, reprezentatywnej próbie mieszkańców warszawskich dzielnic w wieku 15 lat i więcej. Ankieterzy przeprowadzili bezpośrednie wywiady (face-to-face) w domu respondentów, przy wykorzystaniu techniki CAPI (Computer Assisted Personal Interview). W sumie zrealizowano 7200 wywiadów, czyli po 400 w każdej z osiemnastu dzielnic. Maksymalny statystyczny błąd pomiaru dla próby w każdej z nich wyniósł ok. 5%. Sondaż sfinansowano ze środków Unii Europejskiej, przeznaczonych na rozwój regionalny. Dyrektor Centrum Komunikacji Społecznej Jarosław Jóźwiak stwierdził, że badania posłużą do świadomego zaprogramowania nowej perspektywy podziału środków, zarówno unijnych, jak i miejskich. Dodał również, że wyniki mają świadczyć o różnych potrzebach i zadaniach, jakie stoją przed miastem w poszczególnych dzielnicach.

Jakie wnioski płyną z raportu? Uczucia można mieć mieszane. 70% badanych jest zadowolonych z warunków mieszkaniowych w stolicy, 75% – ze sposobu spędzania wolnego czasu, 78% – z życia rodzinnego, a 80% – z kontaktów z przyjaciółmi. Z drugiej jednak strony, 12% mieszkańców narzeka na zdrowie, 13% nie widzi perspektyw na przyszłość, a 17% uważa, że sytuacja ich gospodarstw domowych jest zła. Co czwarty warszawiak narzeka też na sytuację społeczną i polityczną w naszym mieście.

Zadowolenia nie powinien budzić wynik dotyczący partycypacji obywatelskiej w stolicy. Zaledwie niecałe 10% badanych warszawiaków podejmowało działania na rzecz mieszkańców, a 8% zbierało podpisy pod petycją lub interweniowało w urzędzie dzielnicy w sprawie dotyczącej kwestii lokalnych. Podobna ilość osób brała udział w protestach lub wiecach. Największym powodzeniem cieszy się działanie w Internecie – na temat lokalnych problemów na forach dyskutowało 19% ankietowanych.

Przyglądając się wynikom raportu, łatwo zauważamy, jak znacznie w swej ocenie różnią się poszczególne dzielnice. Największe dysproporcje widać w opiniach na temat funkcjonowania służb miejskich oraz komunikacji. I tak, na Pradze Północ czy Pradze Południe pozytywna ocena dla działań ZTM sięga około 80%. Peryferie Warszawy nie są już tak łaskawe. Bowiem w Wesołej tylko 48% mieszkańców uważa, że komunikacja działa prawidłowo. Podobnie niską cenzurę transportowi miejskiemu wystawiła Białołęka (tylko 52% ocen pozytywnych).

W kwestiach bezpieczeństwa warszawiacy wyżej ocenili działania policji (wyniki pomiędzy 40-50% pozytywnych ocen w dzielnicy) niż straży miejskiej. Na Białołęce aż 28% mieszkańców narzeka na działania strażników. Średnia wskazuje jednak, że mieszkańcy stolicy na ogół czują się bezpiecznie. Około 2/3 badanych deklaruje, że w okolicy swojego miejsca zamieszkania znajdują się pod właściwą opieką. Najczęściej wskazywanym zagrożeniem są osoby znajdujące się pod wpływem alkoholu oraz nierozważni kierowcy.

Warszawiacy oceniają burmistrzów

Z politycznego punktu widzenia najciekawszych danych dostarczają oceny funkcjonowania urzędów poszczególnych dzielnic oraz urzędujących w nich władz. Najbardziej rozpoznawalny okazał się burmistrz Wilanowa Ludwik Rakowski, którego znajomość deklaruje 66% mieszkańców. Piotra Guziała z Ursynowa jest wstanie wskazać 59% badanych, podobnie do Alberta Stomy z Bemowa (odwołanego po tzw. "Aferze Bemowskiej"). Na przeciwległym biegunie znajduje się zaś Sławomir Antonik, były już burmistrz Targówka (tylko 30% wskazań).

Jeśli chodzi o oceny działań, prymusem okazał się burmistrz Włoch, Michał Wąsowicz. Aż 60% badanych stwierdziło, że jest dobrym gospodarzem. 58% pozytywnych ocen uzyskał Maurycy Komorowski z Ochoty. Po drugiej stronie uplasowały się władze Śródmieścia. Wojciech Bartelski uzyskał poparcie jedynie 28% mieszkańców, zaś 26% twierdzi, że burmistrz nie realizuje ich potrzeb. Ciekawym zjawiskiem może być również fakt, że jednoznacznie 12% ocen negatywnych uzyskał Piotr Guział, co okazało się wynikiem wyższym, niż u Bartelskiego.

Jarosław Jóźwiak zapowiada, że wnioski z przeprowadzonego badania staną się podstawą do podejmowania konkretnych działań naprawczych i reformatorskich w mieście. Będą także przysłowiowym „batem” na dzielnicowe władze. W planach Hanny Gronkiewicz-Waltz są bowiem spotkania z burmistrzami – Zaprezentujemy im wyniki i będziemy od nich oczekiwać poprawy programów – powiedział Dyrektor Centrum Komunikacji Społecznej.

Lektura raportu – jako całości – jest niezwykle ciekawa i prowadzi do interesujących wniosków. Miejmy nadzieję, że wyciągną je nie tylko analitycy, dziennikarze i miejscy aktywiści, ale przede wszystkim władze stolicy. Czytelnikom serdecznie polecamy zagłębienie się w to interesujące zestawienie i zweryfikowanie ocen mieszkańców własnej dzielnicy przez pryzmat swojej prywatnej opinii. Warto.

Źródła: www.um.warszawa.pl, Warszawski Serwis Prasowy, www.warszawa.gazeta.pl, własne.

Z całym raportem oraz jego metodologią można zapoznać się na stronie, udostępnionej przez Urząd m. st. Warszawy.

 

ZOBACZ TAKŻE:

Otwarta Warszawa - klikaj i zmieniaj miasto

Twój Ruch chce likwidacji straży miejskiej

Czego warszawiacy oczekują od Unii Europejskiej?

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...