Ostatnie wakacje z Królikarnią?

Rafał Osiński    2014-07-07 13:59:16

W związku z planami oddania Parku Królikarnia w ręce prywatnego właściciela warszawski Sojusz Lewicy Demokratycznej postanowił zwrócić na ten problem szczególną uwagę. Niedzielne spotkanie w Królikarni zorganizowane przez stołeczne struktury, dotyczyło jednak nie tylko tytułowego parku. Akcja była wyrazem protestu wobec oddawania majątku miasta dawnym właścicielom i formalnym zaniedbaniom.

Cała akcja została zainicjowana przez Paulinę Piechnę-Więckiewicz, wiceprzewodniczącą krajowego SLD. Mieszkańcy zgromadzeni w niedzielny poranek w Parku Królikarnia nie stronili od składania swoich podpisów. Niektórzy (szczególnie starsze osoby) brali po kilka kart, deklarując, że zbiorą wyrazy poparcia także wśród rodziny i sąsiadów. – Życzymy powodzenia, dobra inicjatywa – przekonywali.

Na spotkaniu nie zabrakło Sebastiana Wierzbickiego, przewodniczącego stołecznych struktur partii i kandydata na prezydenta miasta. Rozmawiając z mieszkańcami, starał się uświadomić im, na czym polega problem reprywatyzacji. Dzieciom zaś (towarzyszącym rodzicom i dziadkom równie licznie) wręczał małe króliczki jako symbol owego miejsca.

Planujemy zdobyć podpisy 10 tysięcy osób, którzy wspierając nasz apel, będą mogli zwrócić się za naszym pośrednictwem do Hanny Gronkiewicz-Waltz o zachowanie Królikarni jako publicznej przestrzeni dostępnej dla wszystkich – powiedziała w rozmowie z „Polityką Warszawską” Paulina Piechna-Więckiewicz. Zapytana o problem naruszenia praw własności rodziny, przyznała, iż widziała zdjęcia parku zaraz po wojnie. – To był lej po bombie. Królikarnia została odbudowana ze składek mieszkańców, za pieniądze nas wszystkich oraz naszych przodków. Zastanawiam się, czy ktokolwiek próbował negocjować z rodziną zamienienie terenu, który byłby zwrócony lub też jego wykup – mówiła.

Wiceprzewodnicząca warszawskiego SLD nie szczędziła słów krytyki wobec obecnych władz. Przekonywała, że liczą one na zwyczajne „odsunięcie sprawy w czasie”. – Ministerstwo działa opieszale, a jego walka nie daje efektów. Tymczasem musimy pamiętać, że w przypadku Królikarni, poza nieruchomością, jest plan zagospodarowania przestrzennego, ciągle niedopracowany – punktowała.

Działacze SLD przekonywali, że problem reprywatyzacji dotyczy nie tylko Królikarni, ale również wielu innych miejsc, będących prawdziwymi symbolami miasta, np. Park Skaryszewski. Ponadto, ostatnie badania jakości życia przeprowadzane wśród warszawiaków wskazują, że zieleń jest jedną z trzech najważniejszych dla nich rzeczy. – Za chwile może okazać się, że to wszystko będzie albo niedostępne, albo trzeba będzie płacić duże pieniądze za wstęp – mówiła Piechna-Więckiewicz. Zapytana z kolei o potencjalne konsekwencje zamknięcia takich miejsc uznała, iż jest to pozbawienie mieszkańców dostępu do kultury. – Wielu seniorów oraz wiele dzieci nie ma możliwości wyjazdu na wakacje z powodów materialnych. Przychodzą tutaj, gdzie organizowane są koncerty, wystawy i różne spotkania. Takie miejsca są im po prostu potrzebne – podsumowała.

Niedzielne spotkania w Królikarni organizowane będą do końca lipca. Zostaną zachowane w nieformalnym charakterze. Gry sportowe i zabawy mają być połączone z dalszą zbiórką podpisów, która odbędzie się również w innych miejscach, m.in. w Parku Olszyna.

Czy akcja SLD odniesie sukces? Trudno ocenić. Zbliżają się wybory, więc nie powinniśmy spodziewać się żadnych kontrowersyjnych decyzji ze strony władz stolicy. Natomiast o tym, co stanie się jesienią, trudno ostatecznie wyrokować. Nie da się wykluczyć, że obecne wakacje będą ostatnimi, w trakcie których będziemy mogli spędzić wolny czas w Parku Królikarnia oraz w innych popularnych miejscach wypoczynku warszawiaków.

 

Źródła zdjęć: https:// facebook.com/SLDWarszawa

 

ZOBACZ TAKŻE: 

Królikarnia znowu w rękach Krasińskich? 

Warszawa traci parki po kawałku

Reprywatyzacja pożera szkoły

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...