Wisła – nowa dzielnica Warszawy

Paweł Krulikowski    2014-07-07 18:56:58

Ratusz zapowiada kompleksowy program działania nad „królową polskich rzek”. Wstrzymany przez przejście wód wezbraniowych sezon nad Wisłą dopiero się zaczyna. Wraz z nim urzędnicy Pani Prezydent proponują nowe rozwiązania na zagospodarowanie brzegów.

Sezonowe ogródki, tysiące wypoczywających warszawiaków, knajpki, a nawet plenerowa siłownia. Po przejściu fali wezbraniowej Wisła znowu tętni życiem. Odtworzone zostały plaże i fragmenty ścieżek, z czego – ku zadowoleniu Pani Prezydent – skwapliwie korzystają mieszkańcy. – Bardzo się cieszę widokiem setek warszawiaków wypoczywających na nadwiślańskich brzegach. To dowód, że kroki zmierzające do odwrócenia miasta ku Wiśle powiodły się. Dotychczasowe działania pozwoliły na rewitalizację znacznych obszarów nabrzeży, jednakże wiele jeszcze przed nami. Nowe projekty inwestycyjne i rewitalizacyjne nad królową polskich rzek na lata 2014-2020 określiliśmy mianem Dzielnicy Wisła. W najbliższym czasie planujemy kolejne inwestycje, które pozwolą utwierdzić mieszkańców i turystów, że Wisła i jej brzegi są właśnie dla nich – powiedziała Hanna Gronkiewicz-Waltz.

Ratusz zapowiada, że wraz z powrotem „miejskiego życia” nad Wisłę, rozpoczyna się kolejny etap jej rewitalizacji. Przygotowane zostały plany działań i inwestycji na lata 2014 - 2020 pod nazwą „Dzielnica Wisła”. Program obejmuje m.in. poprawę standardu infrastruktury służącej utrzymaniu czystości. Zgodnie z zapewnieniami ratusza, na plażach pojawią się dodatkowe kosze na śmieci i specjalne paleniska. W planach jest również wyposażenie plaż oraz bulwarów w konstrukcje do zbierania drobnych odpadów, czy niedopałków oraz przenośnych pojemników na śmieci w miejscach bezpośrednio narażonych na powódź. Urząd m. st. Warszawy obiecuje, że wraz z kompleksowym programem ruszy kampania informacyjna, mająca na celu wyegzekwować odpowiedzialne korzystanie z nabrzeży i bulwarów.

W ramach zakończonego właśnie programu inwestycyjnego na lata 2008-2014 udało się zrealizować m. in. Multimedialny Park Fontann, przebudować Port Czerniakowski czy zbudować słynny plażowy pawilon na praskim brzegu (wykończony modrzewiem syberyjskim). Wciąż trwają prace nad oddaniem do użytku bulwarów pomiędzy mostem Śląsko-Dąbrowskim, a mostem Świętokrzyskim, które według zapowiedzi Ratusza, mają zostać zakończone do połowy 2015 roku.

Nowy plan to nowe obietnice Hanny Gronkiewicz-Waltz. Nazwa planu „Dzielnica Wisła” ma odnosić się do miejsca tętniącego życiem, spontanicznie "eksploatowanego" przez warszawiaków. W ramach 155 milionów złotych, które planuje wydać Urząd Miasta, możemy oczekiwać kolejnego etapu odnowienia Bulwarów, budowy kąpieliska w formie basenu pływackiego nad Wisłą, budowy przystani, uruchomienia rejsów na Młociny oraz przebudowy Osi Stanisławowskiej.

Urzędnicy Ratusza zarzekają się, że "realizacja projektów Dzielnicy Wisła jest kolejnym etapem przywracania Wisły mieszkańcom stolicy, którzy już dziś chętnie korzystają z uroków plaż, nadwiślańskich ścieżek, czy popularnych klubokawiarni.” Jeśli włodarze miasta faktycznie zrealizują te obietnice, to niewątpliwie przysłużą się warszawiakom. Nie sposób jednak zapomnieć, że kampania samorządowa nabiera rumieńców, a zapowiedzi dotyczące „Dzielnicy Wisła” to dość chwytliwy projekt. Jako zdecydowany zwolennik nadwiślańskiej rekreacji w tym przypadku mocno trzymam kciuki za sprawne i zdecydowane zrealizowanie tego projektu. Chociaż może już bez syberyjskiego modrzewia.

Źródło: www.um.warszawa.pl, własne

Zobacz także:

Szalet za prawie 5 mln złotych?

Warszawa coraz bliżej Wisły

Warto czekać na Bulwary
 

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...