Z wizytami w radach dzielnic: Rembertów

Antoni Pomianowski    2013-06-08 15:27:54

Kolejną dzielnicą, którą postanowiłem odwiedzić, był leżący na dalekim wschodzie miasta Rembertów. Dotarcie do ratusza na szczęście nie sprawia żadnych problemów, gdyż przystanek mieści się tuż przed wejściem i nosi taką właśnie nazwę. Sam budynek ma na sobie trzy monumentalne mozaiki (choć pewnie ma to inną, fachową nazwę) ukazujące godło państwowe, dzielnicowe oraz syrenkę warszawską. Jego architektura i wystrój przywiodły mi na myśl budownictwo lat 90., co okazało się zgodne z prawdą – otwarto go w 2000 roku.

Sala, w której odbywają się sesje, mieści się na pierwszym piętrze tuż za masywnymi, turkusowymi kolumnami. Na krańcu sali przeciwległym względem wejścia mieści się na podwyższeniu stół prezydium, a prostopadle do niego przez ponad pół długości sali ustawione są dwa długie rzędy miejsc dla radnych. Dalej po lewej stronie znajduje się spora liczba miejsc dla mieszkańców, których ku mojemu zaskoczeniu było naprawdę wielu na tej sesji.

Przypadek chciał, że była to pierwsza sesja po zmianie władz na Rembertowie, co wespół ze stawkami „śmieciowymi”, szczególnie dotkliwymi w dzielnicy składającej się głównie z domków jednorodzinnych, z góry przesądzało o jej żywiołowości. Przewodniczący punktualnie ją rozpoczął aby już po kilku minutach ogłosić przegłosowaną na wniosek grupy radnych przerwę. Taki krok wzbudził niemałe emocje wśród wyraźnie wzburzonych mieszkańców, szczególnie że chodziło o ustalenie stanowiska wobec poprawki rozszerzającej porządek obrad o dyskusję nad opłatami śmieciowymi.

Powracających radnych przywitały mało pochlebne szmery wśród publiczności, która następnie otwarcie wyraziła swoją dezaprobatę tupiąc i bucząc. Ledwo minęło kilkanaście minut gby okazało się, że potrzebna jest... kolejna przerwa – tym razem techniczna, na skserowanie dokumentów. Uznając to za moją jedyną szansę na jakkolwiek skuteczne przeprowadzenie badania, poprosiłem przewodniczącego o możliwość rozdania ankiet i krótkiego przedstawienia założeń projektu, na co uzyskałem zgodę. Niestety mieszkańcy byli najwyraźniej już bardzo źli, bo i mi się dostało – z publiczności usłyszałem, że „lekcje to się w domu odrabia”. Na szczęście radni byli znacznie przyjaźniej nastawieni, a od kilku doczekałem się nawet bardzo pozytywnych komentarzy na temat mojego badania.

Postanowiłem zaczekać do kolejnej przerwy, wiedząc z doświadczenia, że osobista obecność zwiększa szanse na zwrot ankiet. Siedząc wśród mieszkańców niespodziewanie otrzymałem zaproszenie do jednej z partii, co w pewnym stopniu tłumaczyło nadzwyczajną aktywność publiczności. Sesja wreszcie się zaczęła, ze względu na zrzeczenie się mandatów przez członków nowowybranego zarządu, jednym z punktów było zaprzysiężenie nowych radnych. Na szczęście emocje mieszkańców ostygły, a w kwestii opłat śmieciowych postanowiono zwołać osobną sesję.

Mimo tak ognistej debaty na szczęście udało mi się przeprowadzić badanie, osiągając poziom zwrotów porównywalny z innymi dzielnicami. Dziękuję za to przede wszystkim przewodniczącemu, który pozwolił mi wykorzystać jedyną „wolną chwilę” sesji, a także pracownikom biura obsługi rady, którzy odpowiednio wcześnie przekazali mu moją prośbę. Zapraszam do śledzenia kolejnych części moich przygód w radach dzielnic!

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...