Kto uratuje zapomniane kluby sportowe?

Sławomir Bielański    2014-07-11 08:01:38

Na sport i turystykę władze stolicy wydadzą w tym roku blisko 98 milionów złotych. Choć kwota wydaje się wysoka, warszawskie kluby sportowe od dłuższego czasu pozostają mocno niedofinansowane. Ich dochody opierają się głównie na szczodrości rodziców, finansujących utalentowane sportowo pociechy bądź sponsorach, którzy inwestują w swoje pasje nie licząc na zysk i zwrot zainwestowanych środków.

Skra Warszawa  powód do dumy dla stolicy

W latach '80 osiągnięcia warszawskiej Skry oraz imponjący teren, jakim dysponowała, budziły zazdrość przyjezdnych i stanowiły powód do dumy dla mieszkańców Ochoty. Kolejne dekade nie były już jednak tak łaskawe. Mimo zamożnego właściciela (m.st. Warszawy) i wieloletnich tradycji teren stadionu oraz otaczające go rozległe baseny zaczęły popadać w ruinę. Klub próbował podnieść się z chwilowego – jak sądzono – "dołka", aczkolwiek kolejne starania przypominały coraz bardziej zwyczajne "trwanie" niż realną, prężną działalność. Dobrze rokującym rozwiązaniem wydawał się pomysł przeznaczenia części terenów pod inwestycje dla działających w mieście deweloperów. Recepta na potencjalny sukces szybko okazała się błęda. Bowiem kwota 20 milionów złotych, jaką przeznaczyła spółka Global Partners Investment Fund wystarczyła zaledwie na pokrycie klubowych długów oraz dofinansowanie wymiany bieżni. Ostatnie wyroki sądu wskazują na to, że obecne władze klubu utracą prawo do dzierżawy terenów Skry, z uwagi na ważny interes społeczny i niedopełnienie zobowiązań podjętych przez klub podczas przejęcia terenów na warszawskiej Ochocie. Jak podkreślał tuż po wyroku sądowym ówczesny wiceprezydent Warszawy, Jarosław Dąbrowski, miasto nie ma i w najbliższym czasie (z uwagi na podjęte inwestycje) nie będzie miało środków na renowację tych terenów. Jedyną nadzieją wydaje się cały czas bliżej nieokreślony inwestor czy też raczej (z powodu znaczących ograniczeń w planie zabudowy Skry) filantrop, który pokryłby koszt remontu.

Gwardia Warszawa  powolny upadek

Kolejnym przykładem negatywnych przemian jest stopniowa degradacja jednego z bardziej znanych klubów lat '50 i '60  warszawskiej Gwardii. Z prężnie działających sekcji sportowych: piłki nożnej, bokserskiej czy lekkoatletycznej pozostał raczej cień dawnej świetności. Stopniowe zmiany w finansowaniu klubu (początkowo utrzymywany przez Milicję Obywatelską, następnie przez policę) spowodowały konieczność sprzedawania kolejnych terenów lub podnajmowania dla celów komercyjnych. Z końcem 2013 r. sekcja bokserska klubu wyprowadziła się z siedziby w Hali Mirowskiej. W tym samym roku problematyczna okazała się także sytuacja organizacyjno-prawna stadionu przy Racławickiej, a więc pośrednio także sekcji piłki nożnej (tzw. Harpagonów). Policja, szukając oszczędności i potencjalnych dochodów traktowała klub jako źródło zarobku. W kuluarach mówiono, że czynsz, który narzucano na Gawrdię wynosił ok. 268 tys. zł/ miesięcznie. Informowano również o sprzedawaniu stadionowych terenów deweloperom. Wszystko wskazuje na to, iż klub z wieloletnimi tradycjami, wśród którego zawodników byli m. in. Jerzy Kulej, Roman Kosecki czy Dariusz Dziekanowski zakończy swoją działalność. Niezrozumiała zatem pozostaje postawa dzielnicy Mokotów, na której terenie klub jeszcze działa. Największa i jedna z bogatszych dzielnic w stolicy nie dofinansowuje działalności Gwardii prawie wcale.

Polonia Warszawa  mozolna odbudowa

Pozytywny na tym tle wydaje się przykład warszawskiej Polonii. Po kryzysowym 2013 r. gdy dawny KSP zaliczył faktyczne bankructwo, klub zaczął się odbudowywać. Stało się to możliwe głównie dzięki wsparciu dzielnicy Śródmieście i oddanym kibicom, którzy nie szczędzili pieniędzy, zarówno w postaci składek, jak i bezpośrednich darowizn. Jedynym, chociaż znaczącym problemem pozostaje spór na linii kibice – obecny zarząd. Konflikt nie pomaga klubowi w rozmowach z miastem w sprawie dalszego dofinansowywania jego działalności. Wprawdzie Polonia pozyskała znaczących sponsorów (m.in. producenta okien - firmę Drutex, SKOK Wołomin czy krakowski Comarch), ale w dalszym ciągu są to środki niewystarczające na pokrywanie czegokolwiek poza podstawowymi potrzebami.

Przyszłość klubowego sportu

Myśląc o kolejnych sportowych programach warto zastanowić się nad kompleksowymi rozwiązaniami. Pozbycie się terenów przy Wawelskiej (Skra), Racławickiej (Gwardia) czy Konwiktorskiej (Polonia) z pewnością nie przełoży się pozytywnie na warszawski sport, zwłaszcza sport młodzieżowy. Ciekawym pomysłem jest budowanie tzw. "orlików". Pytanie tylko czy ich powstawanie ma w istocie tak wielki (jak często się to podkreśla) sens, jeśli jednocześnie oddane zostają tereny położone w znakomitych lokalizacjach, cieszące się wieloletnimi tradycjami.

 

Źródło zdjęć: Fot. Jolanta Dyr, Wikimedia Commons, lic. CC-BY-SA-3.0, tygodnik Stolica, nr 36, 1973 r. 

Źródła: tvn warszawa, gazeta.pl, wyborcza.pl, wikipedua

 

ZOBACZ TAKŻE:

Kozłowski zamknął Legię

Piknik z Nauką i Zdrowiem

Druga strona Warszawy

 

 

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...