DomniBezdomni - przyjdź i pomóż

Katarzyna Litwińska    2014-07-10 07:56:12

Od tygodnia w centrum Warszawy stoi instalacja DomniBezdomni, projekt studentki warszawskiej ASP. Instalacja ma łączyć potrzebujących i pomagających. Pierwsi na specjalnych skrytkach zapisują to, czego potrzebują, zaś pomagający mają pewność, że ofiarują coś, co rzeczywiście przyda się danej osobie.

Autorką nowatorskiej instalacji jest Eugenia Wasylczenko, studentka Akademii Sztuk Pięknych. – Główna idea projektu – mówi autorka w rozmowie z „Polityką Warszawską” – zrodziła się w wyniku impulsu, chociaż już wcześniej myślałam nad sposobami połączenia konkretnych osób potrzebujących z konkretnymi pomagającymi. Poza tym w końcu mogłam zacząć myśleć o działaniach artystycznych w tym obszarze, dlatego że pojawiła się u nas na Akademii pracownia Krzysztofa Wodiczki, który zajmuje się głównie osobami wykluczonymi, w różnych częściach świata. Już wcześniej robiłam projekty które dotykały podobnych spraw, a dzięki nowej pracowni mogłam się temu poświęcić.

Instalacja składa się z dwunastu segmentów. Każdy z nich, zawiera skrytkę zamykaną na klucz i otwór, gdzie wrzucane są potrzebne przedmioty. Jeden segment przypisany jest jednej osobie bezdomnej, która ma do niego klucz. Na drzwiczkach zapisuje swoje potrzeby to, co faktycznie jest mu potrzebne, a następnie odebrać ofiarowane przedmioty i wpisać kolejne potrzeby.

Artystka spędziła sporo czasu chodząc po Warszawie i szukając osób, które mogłyby skorzystać z projektu. Zaznacza, że chciała trafić do potrzebujących, którzy mają wolę poprawy swojego losu, pragną sobie pomóc: nie piją i próbują wyjść z bezdomności. Przy ich wyborze kierowała się intuicją oraz, w dużej mierze, opinią pierwszych dwóch uczestników projektu. – Poznałam ich kiedy czekali, jak co dzień, w kolejce po zupę u ojców Kapucynów na ulicy Miodowej – wspomina. Osoby korzystające z instalacji są bardzo różne. Zarówno ich historie, jak i przemyślenia można poznać na stronie projektu domnibezdomni.pl/, gdzie autorka umieściła filmiki z krótkimi rozmowami z właścicielami skrytek. Na razie filmików jest siedem, wkrótce pojawią się pozostałe.

Instalacja cieszy się sporym zainteresowaniem. Mimo, iż istnieje dopiero od tygodnia, jej strona na Facebooku ma już prawie 700 „lajków”. Pojawiają się także propozycje rozszerzenia projektu na inne miasta i dzielnice. Zgłaszają się osoby oferujące pomoc w tej kwestii.

– Projekt nie jest idealny, chciałabym na razie przejść fazę testów i udoskonalić – mówi Wasylczenko – zwłaszcza że wykonałam projekt z własnych środków i w związku z tym nie mogłam doprowadzić do stanu idealnego. Mam opory przed zastawianiem całej Warszawy czymś, co nie jest swoją najlepszą wersją. Chodzi między innymi o trwałość. Bowiem, mimo krótkiego stażu instalacji znaleźli się już tacy, którzy próbowali ją zniszczyć (została niemal natychmiast naprawiona przez pana Mirka, jednego z uczestników projektu). Autorka chciałaby więc, aby w przyszłości projekt był jak najbardziej wytrzymały, a wtedy mogłaby wprowadzać go do innych miast czy dzielnic.

Gratulujemy autorce świetnego pomysłu, a czytelników gorąco zachęcamy do odwiedzenia placu Dąbrowskiego, zobaczenia instalacji i włączenia się do pozytywnego kręgu osób pomagających uczestnikom projektu.

Źródła zdjęć: PolitykaWarszawska.pl

 

ZOBACZ TAKŻE:

Serce miasta znów zatętni

Otwarta Warszawa – klikaj i zmieniaj miasto

Warto czekać na bulwary

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...