Pasaż toalet im. NZS?

Adam Kielar    2014-07-11 18:25:44

Niezależne Zrzeszenie Studentów walczy o upamiętnienie swojej antykomunistycznej działalności. Działacze organizacji chcą, by jej imieniem nazwano jedno z nowopowstałych rond u zbiegu Tamki i Świętokrzyskiej. Komisja ds. Nazewnictwa ma inny pomysł – proponuje pasaż na tyłach Krakowskiego Przedmieścia, gdzie mieści się kilka… szaletów miejskich.

Działacze Zrzeszenia wystosowali apel o uhonorowanie imieniem NZS i Teodora Klimcewicza (przewodniczącego NZS Politechniki Warszawskiej oraz wiceprzewodniczącego I. Krajowej Komisji Koordynacyjnej) powstających rond na Powiślu. – Chcieliśmy, aby miasto w ten sposób oddało hołd studentom walczącym z komunizmem – uważa Mateusz Kowalski, Sekretarz Generalny NZS. Przypomina także, że w innych polskich miastach Zrzeszenie ma "swoje" eksponowane miejsca.

Miasto odpowiedziało propozycją nadania imienia NZS skwerowi na tyłach Krakowskiego – pasażu, przy którym stoją publiczne toalety. – Mnie jako młodego człowieka zadziwia to, że w momencie obchodów 25 rocznicy pokonania komunizmu radni chcą nazwać imieniem organizacji, która miała swój wielki wkład w wywalczoną wolność, skwer słynący z toalet – mówi Monika Sobczak, Przewodnicząca NZS UW. Zapytana przez „Politykę Warszawską”, podkreśliła również, iż była obecna na obradach komisji ds. Nazewnictwa, w czasie gdy przyjęła ona uchwałę w tej sprawie. – Na moje pytanie, dlaczego pierwotna propozycja nie spotkała się z akceptacją członków Komisji, usłyszałam, że okolice ronda nie są odwiedzane na co dzień przez młodych ludzi, natomiast pasaż tętni życiem. Jest to nieprawda. Obok ronda przechodzę codziennie, widzę setki studentów, którzy pojawiają się tam, natomiast pasaż pierwszy raz odwiedziłam, gdy usłyszałam o pomyśle Komisji – mówi przewodnicząca NZS UW.

Przewodnicząca Sobczak uważa, że proponowany przez radnych skwerek nie jest miejscem godnym upamiętnienia NZS. – Z przykrością przyjęłam fakt, iż radni Komisji ds. Nazewnictwa Miejskiego postanowili uhonorować największą organizację studencką walczącą z komunizmem 35 metrami chodnika. Jak rozumiem Niezależne Zrzeszenie Studentów, które w przyszłym rok będzie obchodziło 35 - lecie swego istnienia, za każdy rok działalności może liczyć dokładnie na metr chodnika – kpi Sobczak.

NZS wystosowało także list otwarty do miejskich radnych, w którym  przypomina o roli jaką Niezależne Zrzeszenie Studentów odegrało w walce z komunizmem. „ Powstanie NZS było naturalnym następstwem ówczesnych wydarzeń w kraju – środowisko studentów gorąco odowiedziąło się za walką o wolność oraz prawa człowieka” – piszą sygnatariusze listu. Przypominają, że NZS był odpowiedzią na ówczesne oficjalne struktury studenckiej, działające pod kierownictwem partii.

Działacze NZS wyrażają w liście zadowolenie z uchwały komisji ds. nazewnictwa o potrzebie uhonorowania Zrzeszenia, jednak uważają zaproponowane miejsce za nieodpowiednie. – W naszej opinii organizacja z taką historią, jak Niezależne Zrzeszenie Studentów   zasługuje na miejsce w warszawskiej przestrzeni miejskiej, które godnie upamiętni działalność naszych starszych kolegów – piszą członkowie NZS. Tym miejscem miałoby być właśnie jedno z rond u zbiegu Tamki i Świętokrzyskiej.

Podobnego zdania jest szef klubu radnych PiS w Radzie Warszawy, Maciej Wąsik. – Trzeba pamiętać, że NZS było swego rodzaju „Solidarnością studencką”. Byli to młodzi, aktywni ludzie, którzy często pomagali działaczom „S” – przypomina radny. Wąsik podkreślił także, że Zrzeszenie było „kuźnią kadr” dla praktycznie wszystkich partii postsolidarnościowych.

Według radnego PiS, miejsce zasugerowane przez działaczy NZS jest dobrym pomysłem. – NZS zasługuje na coś lepszego niż pasaż toalet miejskich. Uważam, że nazwanie imieniem Zrzeszenia jednego z rond u zbiegu Tamki i Świętokrzyskiej jest dobrym pomysłem, gdyż znajduje się ono blisko Uniwersytetu, który był nieformalną siedzibą NZS – przekonuje Wąsik.

Sebastian Wierzbicki, szef warszawskich struktur SLD orz wiceprzewodniczący Rady Warszawy mówi „Polityce Warszawskiej”, że działacze NZS przyjęli propozycję bez cienia wdzięczności w tej sprawie. – Dziwię się NZS-owi, że przyjęli propozycję bez cienia wdzięczności. Zwracam uwagę, że w banku nazw jest wielu bohaterów, którzy latami czekają na uhonorowanie, a NZS został potraktowany priorytetowo. Rozumiem ambicje młodych działaczy, którzy chcieliby mieć ulicę na miarę Marszałkowskiej, ale jest to po prostu niemożliwe – przekonuje kandydat SLD na urząd prezydenta Warszawy. – Jeżeli działacze NZS nie chcą pasażu to trzeba poczekać aż pojawi sie inna, nowa lokalizacja – podkreślił.

Wierzbicki dodaje, że nie ma pewności, czy rzeczywiście kontrowersyjny pasaż otrzyma imię NZS. – Nie wiem czy propozycja ta zostanie ostatecznie zrealizowana, bo pojawiła się opinia konserwatora zabytków, który mówi, że w skład dziedzictwa zabytkowego Krakowskiego Przedmieścia i okolic wchodzi również historyczne nazewnictwo i on przestrzega przed ingerowaniem w nie. – zaznacza.'

Według polityka SLD, radni PO, którzy wyszli z inicjatywą, powinni najpierw skonsultować się z zainteresowanymi. – Cała ta sytuacja jest nauczką przede wszystkim dla zaangażowanych w uhonorowanie NZS radnych PO, którzy chcieli dobrze, a wyszło im jak zwykle, bo nie uzgodnili tego wczesniej z zainteresowanymi – uważa Wierzbicki.

Cały list otwarty NZS można znaleźć pod tym adresem.

Źródło zdjęcia: nzs.org.pl/Polityka Warszawska

Zobacz także:

NZS doczeka się ronda?

Nie będzie ronda Ryszarda „Misia” Ochódzkiego na Grochowie.

Będą ronda imienia Bolka i Lolka?

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...