Dokąd zmierzają Zieloni?

Piotr Kozak    2014-07-14 07:56:19

Po trwającym dwa dni kongresie Partia Zieloni ma „nowych-starych” przewodniczących, całkowicie nową radę krajową i głęboką wiarę w sukces w nadchodzących wyborach samorządowych i parlamentarnych.

Do jednych z kluczowych elementów odbywającego się w ostatni weekend dwudniowego kongresu Zielonych należał wybór władz partii. Niespodzianki nie było, a mandat przewodniczących zachowali Agnieszka Grzybek i Adam Ostolski. W zarządzie znalazła się również Anna Grodzka, najnowszy "transfer" Zielonych z Twojego Ruchu. – Wstąpiłam do Zielonych, bo nie chcę, żeby obywatele mieli do wyboru wyłącznie mniejsze zło – mówiła. – Społeczeństwo czeka na socjaldemokratyczną alternatywę i taką alternatywą są Zieloni. Anna Grodzka podkreślała konieczność walki o poprawę jakości służby zdrowia, o obniżenie wieku emerytalnego oraz rozwijanie odnawialnych źródeł energii. Zaznaczała, że najważniejszym celem Zielonych jest rozwiązywanie problemów społecznych. – Społeczeństwo, głupcze! – grzmiała posłanka.

Współprzewodniczący partii, Adam Ostolski podkreślał, że Zieloni chcą być głosem społeczeństwa: – Współpracujemy z oddolnymi ruchami miejskimi, współorganizowaliśmy krakowskie referendum przeciw igrzyskom, byliśmy jednym z inicjatorów akcji „Stop podwyżce cen biletów” – wyliczał – pokazaliśmy, że jesteśmy blisko ludzi i walczymy o ich interesy. Nadszedł czas, aby nadać polityczną skuteczność naszej wizji politycznej.

Ostolski stwierdził również, że przejście Anny Grodzkiej do Zielonych pokazuje, iż jest to poważna alternatywa wyborcza. Partia Zielonych będzie kontynuowała swoją dotychczasową strategię i samodzielnie wystartuje w nadchodzących wyborach samorządowych. – Chcemy budować alternatywę dla prawicowego i lewicowego establishmentu. Jesteśmy partią zmiany – mówił Ostolski.

Agnieszka Grzybek, ponownie wybrana na współprzewodniczącą partii, wskazała na potrzebę zielonej industrializacji i tworzenia nowych miejsc pracy w sektorze energetyki odnawialnej. Podkreślała również konieczność obrony wolności w Internecie oraz monitorowania negocjacji w sprawie porozumienia handlowego między UE, a USA. Za niezwykle istotne uznała walkę o jakość usług publicznych oraz równość i sprawiedliwość społeczną.

Warszawa: z RSS razem, ale oddzielnie

Na Kongresie obecna była również kandydatka Zielonych na Prezydenta m. st. Warszawy, Joanna Erbel oraz współzałożyciel Ruchu Sprawiedliwości Społecznej, Piotr Ikonowicz. Erbel zaznaczała, że głównym celem w nadchodzących wyborach samorządowych jest pokazanie, że inne myślenie o mieście jest możliwe. – Sprawne usługi publiczne, więcej pieniędzy na mieszkania socjalne, tanie bilety i transport publiczny, inwestycje w zielony transport. Jest możliwa inna droga redystrybucji środków, trzeba tylko mieć odwagę nią pójść – mówiła Erbel.

Piotr Ikonowicz dziękował z kolei za owocną współpracę z Zielonymi. Podkreślał również, że liczy na jej kontynuowanie. – Bez inteligencji nie ma rewolucji, lecz jedynie zamieszki – przekonywał Ikonowicz. Zaznaczył jednak, że do wyborów samorządowych RSS idzie oddzielnie – Chcemy zaangażować ludzi pracy. Ludzi, którzy nigdy nie zaangażowali się w politykę – mówił.

Czy Zieloni i Joanna Erbel mają szansę osiągnąć dobry wynik w nadchodzących wyborach samorządowych? Trudno powiedzieć. Do wyborów pozostało jeszcze niecałe pół roku. Z pewnością odsuwa się perspektywa zjednoczenia na lewicy i wystawienia wspólnego kandydata lub kandydatki. Być może, takie zjednoczenie nie jest jednak konieczne. Przyjęta przez Zielonych strategia pokazuje, że możliwy jest samodzielny start, budowanie niezależności ugrupowania oraz współpraca w osiąganiu ważnych celów społecznych i politycznych. Czy jest to strategia skuteczna? O tym zadecydują już niedługo wyborcy.

 

Źródło zdjęcia: https:// facebook.com/Zieloni-2004-kolo-warszawskie

 

ZOBACZ TAKŻE:

Okopana lewica

Piotr Ikonowicz utworzył własną partię

Od aktywistki do kandydatki na prezydenta

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...