Awantura w „Klubie Księgarza”

Jan Kunert    2014-07-14 18:52:42

Bardzo gorąco było w piątkowy wieczór w warszawskim Klubie Księgarza na promocji książki „Neonazis and Euromaidan. From democracy to dictatorship” Stanislava Byshoka i Alexey’a Kochetkova. Spotkanie promowano na stronach internetowych warszawskiego ratusza, co wzburzyło część użytkowników jednego z portali społecznościowych.

Na stronach internetowych warszawskiego ratusza jeszcze dziś można przeczytać, że książka jest „prawdą o Majdanie” i „pozycją obowiązkową dla tych, którzy chcą wyrobić sobie własne zdanie”. Jej autorzy deklarują się „jako naoczni obserwatorzy nurtów nacjonalistyczych”, a prezentowany przez nich punkt widzenia nie jest w ogóle obecny w „oficjalnej polskiej polityce informacyjnej”.

Książka „Neonazis and Euromaidan. From democracy to dictatorship” wyszła w bardzo małym nakładzie. Zaledwie 3,5 tys. egzemplarzy, w języku angielskim i rosyjskim. Nie ma wydawcy i jest dostępna za darmo w Internecie. Brak w niej odniesień do naukowych źródeł, nie brakuje natomiast internetowych linków oraz drastycznych zdjęć.

Kacewicz i Lickiewicz: To skandal

Jednym z pierwszych, który napisał o tym na twitterze był Michał Kacewicz, dziennikarz Newsweeka, relacjonujący na bieżąco wydarzenia na Ukrainie. – Jestem oburzony faktem promocji takiej książki w Warszawie i to w dodatku na stronach Urzędu Miasta – mówi „Polityce Warszawskiej”. W podobnym tonie wypowiada się również Paweł Lickiewicz, redaktor naczelny portalu eastbook.eu. Choć nie widzi nic złego w samej organizacji takich spotkań przez prywatne instytucje czy księgarnie, to – jego zdaniem – promowanie tego typu treści przez oficjalne kanały, tj. strona Urzędu Miasta jest niedopuszczalne.

Jeśli nie wiadomo co chodzi...

Jan Rodzeń, kierownik „Klubu Księgarza”, swoją zgodę na przeprowadzenie spotkania tłumaczy jasno. – Chodzi o pieniądze – przyznaje w rozmowie z nami. – Choć Stowarzyszenie Księgarzy dzierżawi to miejsce od miasta na preferencyjnych warunkach, to i tak czynsz jest bardzo wysoki. Nie mamy żadnych dotacji z ratusza. Zgłoszono się do mnie dwa dni temu. Nie miałem wyjścia - mówi. Na pytanie o kontrowersyjnych autorów, odpowiada, że w „Klubie Księgarza” pojawiają się ludzie prezentujący różne punkty widzenia. – Na jednym ze spotkań byli razem generał Jaruzelski i ks. Jan Twardowski – wspomina.

Z prośbą o komentarz wystąpiliśmy także do Urzędu m. st. Warszawy. Mimo prób, nie udało nam się skontaktować z rzecznikiem prasowym.

„Byliście na Majdanie?”

Warszawa była jednym z punktów europejskiego tournèe dwóch rosyjskich autorów. W czasie piątkowej promocji Kochetkow i Byshok mało mówili o książce. Skupili się raczej na opisaniu wydarzeń na Ukrainie oraz subiektywnej ocenie. Ich wypowiedzi były – jak nie trudno przewidzieć – dość jednostronne, co wyraźnie nie spodobało się słuchaczom i szybko podniosło temperaturę spotkania. Autorzy książki krytykowali obecną sytuację na wschodzie Ukrainy, który (cyt.) „nie przyjął ideologii Kijowa”. – Według udokumentowanych źródeł, do tej pory zginęło ok. 800 osób, a ta liczba może być dwa razy większa. Po obu stronach dochodzi do morderstw i porwań. Do czego to wszystko doprowadzi? Ludzie chcieli wolności, a nie masowych mordów. Oszukano ich - mówili na spotkaniu.

Byshok: To ma być wolność słowa?

Z każdą minutą spotkanie stawało się coraz bardziej niespokojne. Publiczność otwarcie krytykowała autorów, przekonując, iż ich wiedza opiera się jedynie na "domysłach". Po spotkaniu rozmawialiśmy z Byshokiem, pytaliśmy o zarzuty i komentarze. – Byliśmy w wielu europejskich stolicach: w Paryżu, Berlinie, Moskwie, Brukseli i Atenach. Wszędzie było duże zainteresowanie i często było tak, jak tutaj. Jadąc do Unii Europejskiej mówiono mi o wolności słowa, myśli i wypowiedzi. To, co się tutaj stało, potwierdza, że to nieprawda – mówi.

Powiązania Kochetkov'a i Byshok’a z Kremlem

Kim są autorzy książki? Obaj pochodzą z Moskwy. Kochetkov jest pierwszym szefem kontrowersyjnej organizacji CIS-EMO, monitorującej kampanie wyborcze oraz same wybory na obszarze Wspólnoty Niepodległych Państw, a Byshok ekspertem tejże. Została ona utworzona i zarejestrowana w Rosji we wrześniu 2003 r. Jej oficjalnymi założycielami są struktury rządowe: Centralna Komisja Wyborcza Rosji, Instytut Badań Społeczno-Politycznych Rosyjskiej Akademii Nauk oraz jedna z moskiewskich uczelni. Wielokrotnie raporty organizacji z przeprowadzanych wyborów na obszarze WNP, diametralnie różniły się od raportów Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie oraz innych niezależnych, międzynarodowych obserwatorów.

 

Źródła: PolitykaWarszawska.pl, um.warszawa.pl

 

ZOBACZ TAKŻE:

Rozświetlą Muranów

DomniBezdomni - przyjdź i pomóż

Budzik znów w tarapatach

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...