Ursynów: niespodzianka czy rozczarowanie?

Karolina Wiśniewska    2014-07-15 07:58:11

Ileż wzniosłych słów na temat partycypacji, społecznego zaangażowania oraz wzajemnej pomocy padło w kontekście realizacji budżetu obywatelskiego. Wraz z ogłoszeniem wyników czar prysł. Wiele zwycięskich projektów uważa się za niepotrzebne, a ich wnioskodawcom zarzuca się grę nie „fair”. Jednym z takich przedsięwzięć jest ośrodek wsparcia dla osób niepełnosprawnych na Ursynowie. Projekt zdobył najwięcej głosów i zainkasował całą 3-milionową pulę budżetu. Mieszkańcy głosowali, lecz teraz nie kryją oburzenia.

Patrząc na ogłoszone w piątkowe popołudnie wyniki budżetu partycypacyjnego, śmiało można powiedzieć, iż na Ursynowie wszystko było „naj”. Najwięcej pieniędzy do rozdysponowania – rekordowe 3 mln zł, najwyższa frekwencja – 15,51 proc. oraz projekty, które zdobywały rekordowe poparcie w skali całego miasta. O wsparciu wyrażonym w liczbie 6 tys. głosów wiele wnioskodawców mogło jedynie pomarzyć. Ursynów, w przeciwieństwie do większości dzielnic, nie był dzielony na obszary. W grę wchodziły jedynie projekty ogólnodzielnicowe. Dzięki temu „walka” o 3 miliony była niezwykle zacięta lub – jak przekonują niektórzy – bardziej niesprawiedliwa.

Dziesięć dni głosowania, intensywna kampania i wynik, który zaskoczył wszystkich. „Utworzenie ośrodka wsparcia jako pierwszego modułu integracyjnego centrum aktywności” – tak brzmi pełna nazwa projektu zgłoszonego przez panią Ewę Wiśniewską ze stowarzyszenia „Maja”. Projektu, który zdobywając 6534 głosy zdeklasował inne wnioski. Na Ursynowie nie brakuje osób z ciężkimi problemami rozwojowymi, natomiast dostosowanie infrastruktury komunalnej do ich potrzeb pozostawia wiele do życzenia. Pomysł zatem trafiony, cel niezwykle szczytny i zapewne wszystko nie budziłoby większych sporów, gdyby nie fakt, iż ośrodek pochłonie całość rekordowej partycypacyjnej kwoty. – Inne pomysły nie miały szans – mówi jedna z mieszkanek ursynowskich Kabat. – Projekt, który zdobył drugie miejsce również zyskał ponad 6 tys. głosów. I co? I nic – dodaje.

Część mieszkańców czuje się pokrzywdzona. – Budżet obywatelski powinien być inwestowany w mniejsze, przeznaczone dla wszystkich przedsięwzięcia, takie jak odbudowa chodników czy nowe ścieżki rowerowe, podobnie jak w innych dzielnicach – przekonują. Przyznają wprawdzie, iż sam pomysł jest niezwykle szlachetny i potrzebny, lecz z racji na koszty (zarówno powstania, jak i eksploatacji) powinien być finansowany przez miasto w ramach „zwykłego” budżetu. Ewa Wiśniewska w rozmowie z „Polityką Warszawską” przekonuje, iż stowarzyszenie „Maja” wielokrotnie starało się zdobyć poparcie ze strony dzielnicy, miasta czy funduszy europejskich – bezskutecznie. Wśród problemów stawać miały różne kwestie prawne lub brak wystarczających środków pieniężnych na wkład własny. – Budżet partycypacyjny okazał się niezwykłą szansą. Nagle wszystko jest możliwe, nie ma przeciwności prawnych, a ponadto znalazła się działka, o którą przez tyle lat prosiliśmy – opowiada pani Ewa.

Stowarzyszenie „Maja”, a dokładniej Stowarzyszenie Rodzin i Przyjaciół Osób Głęboko Upośledzonych to organizacja zajmująca się opieką nad niepełnosprawnymi. Prowadzą ośrodek, w którym organizowane są wielorakie zajęcia z zakresu ogólnego usprawnienia i usamodzielnienia, poszerzenia wiadomości, i umiejętności zgodnie z potrzebami podopiecznych. Ich siedziba znajduje się obecnie na warszawskim Natolinie, jednak – jak przekonuje E. Wiśniewska – jest za mała. – Z roku na rok chorych przybywa. Nie mieścimy się tutaj, potykamy o wózki i różne pomoce, dlatego od dłuższego czasu staramy się o nowe miejsce. Na tę inwestycję środowisko niepełnosprawnych czeka kilkadziesiąt lat, szczególnie starsi rodzice osób niepełnosprawnych – dodaje.

Przedstawiciele stowarzyszenie aktywnie zaangażowali się w kampanię, lecz zdaniem wielu prowadzili ją nieuczciwe. Zarzuca się, iż przekonywali mieszkańców Ursynowa o tym, że głosować można tylko na jeden projekt. Wnioskodawczyni zaprzecza owym zarzutom. – Od początku byliśmy aktywnie zaangażowani we wszystkie etapy budżetu partycypacyjnego, zachęcaliśmy też o głosowania na inne projekty. Nasza kampania była faktycznie intensywna, zawdzięczamy ją przede wszystkim zaangażowaniu rodzicom niepełnosprawnej młodzieży oraz wielu organizacjom pozarządowym, które udzieliły nam wsparcia – tłumaczy. Prowadzili akcje przed kościołami, na targach i piknikach. Starali się być aktywni także w przestrzeni internetowej, dotychczas – jak przyznaje pani Ewa – zupełnie dla nich obcej. – Jesteśmy trochę starszym pokoleniem. Założyliśmy Facebooka dopiero na potrzeby budżetu – tłumaczy. Działacze stowarzyszenia mówią, że jest im przykro kiedy czytają obraźliwe wpisy, które: „Zabierają całą radość piątkowego popołudnia”.

Zasady budżetu partycypacyjnego od początku były jasne. Wygrywa ten projekt, który zdobędzie najwyższą liczę głosów. Tak też się stało. Mieszkańcy z jednej strony mają prawo czuć się oburzeni. Z drugiej jednak, nie powinni swej złości „wylewać” na stowarzyszenie. Niech takie problemy i spory skłonią do pewnych refleksji w celu udoskonalenia przyszłorocznej edycji BP.

– Ursynów mógł zostać podzielony na mniejsze obszary – mówią mieszkańcy. Owszem, mógł. Na pewne decyzje jest już jednak za późno i zwyczajnie – nie ma co „gdybać”. Warto przeanalizować tego typu problemy i spory, których w innych dzielnicach również nie brakuje. Niech skłonią do refleksji, a następnie sprawią, że budżet partycypacyjny w przyszłym roku będzie doskonały, w najdrobniejszych szczegółach.

Dokładne wyniki budżetu partycypacyjnego na Ursynowie.

 

Źródła: PolitykaWarszawska.pl, twojbudzet.um.warszawa.pl, maja.leibik.com, facebook.com/stowarzyszeniemaja

 

ZOBACZ TAKŻE:

Partycypacyjny sukces

Kontenery dla eksmitowanych? Kontrowersyjny pomysł w ramach BP na Bemowie

Audyt w śródmiejskim ZGN sfinansowany w ramach BP

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...