Cichociemni wychodzą z cienia

Dagmara Woś    2014-07-16 18:57:56

Wczoraj wieczorem mieszkańcy Ursynowa mieli okazję poznać wstępny projekt zagospodarowania Parku im. Cichociemnych Spadochroniarzy AK. Zaprezentowane przez władze dzielnicy koncepcje zawierają wiele atrakcji zarówno dla starszych, jak i młodszych. Licznie zgromadzona publiczność także nie stroniła od uwag oraz własnych inicjatyw. Konsultacje okazały się dość emocjonujące, ale przy okazji niezwykle owocne.

Pomysł utworzenia Parku im. Cichociemnych powstał już w 2013 roku. Jego inicjatorami byli państwo Anna i Bogdan Rowińscy, którzy od lat opiekują się rodzinami Cichociemnych i dbają o ich pamięć. Przy wsparciu Dowództwa Jednostki Wojskowej GROM im. Cichociemnych Spadochroniarzy AK, Zarząd Dzielnicy zapoczątkował procedurę utworzenia parku i nadania wyżej wspomnianej nazwy. Według wstępnych planów, park miał znajdować się na przedpolach Lasu Kabackiego w okolicy Górki Kazurki. Sprawa wydawała się wtedy mało kontrowersyjna. Rada Dzielnicy pozytywnie zaopiniowała propozycję Zarządu, ale niestety nie obeszło się bez przeszkód ze strony warszawskich radnych, o czym "Polityka Warszawska" pisała w marcu zeszłego roku

Powierzchnia przyszłego parku wyniesie 16 ha. Na wczorajszym spotkaniu przedstawiono dokładną i niezwykle bogatą w różne atrakcje koncepcję jego zagospodarowania. Zakłada ona m. in. wybudowanie kompleksu sportowego, wyposażonego w stadion lekkoatletyczny oraz pełnowymiarowe boisko do piłki nożnej, hangar pokazowy na dwa samoloty: Whitley’a i Liberatora, a także specjalnie wyodrębniony plac przeznaczony do organizacji imprez plenerowych, na którym w dalszej przyszłości zostanie postawiona muszla koncertowa. Przyszły park można uznać za prawdziwą "gratkę" dla fanów aktywnego spędzania wolnego czasu. Opórcz boiska, koncepcja przewiduje również powstanie toru przeszkód wzorowanego na wojskowych torach treningowych, ścieżek edukacyjnych poświęconych pamięci Cichociemnych, ścieżek biegowych i trasy nordic walking. Nie zabraknie terenów wypoczynkowych dla osób starszych oraz placu zabaw dla dzieci. Powstanie także BMX Park. Nieodzownym elementem koncepcji są oczywiście ścieżki rowerowe i spacerowe będące aleją główną planowanego parku.

W toku dyskusji z mieszkańcami okazało się, iż wiele kwestii wzbudza ich niepokój. Jednym z takich problemów była plotka o planowanej budowie połączenia między ul. Pileckiego i Belgradzką. Obecny na spotkaniu burmistrz Piotr Guział zapewnił, że nie ma takich planów, a dzielnica może się zdecydować jedynie na wybudowanie ścieżki rowerowej i chodnika biegnącej przez teren parku. Wątpliwości zebranych wzbudziła kwestia tego, kto miałby właściwie korzystać z pełnowymiarowego boiska do piłki nożnej. Obawy zostały jednak bardzo szybko rozwiane, gdyż – jak powiedział burmistrz – największe zapotrzebowanie na tego typu obiekt zgłasza Stowarzyszenie Edukacji Młodych Piłkarzy. Oprócz stowarzyszenia z boiska będą mogli korzystać zwykli mieszkańcy, ale i kluby sportowe, które taką chęć wyrażą. Kolejną sprawą wzbudzającą równie żywe zainteresowanie i emocjonującą dyskusję był planowany w parku hangar. Cytując wprost obawy mieszkańców: "po co i na co" – pytali. – Ma to być przede wszystkim hangar pokazowy, ale opócz tego, będzie pełnił funkcje centrum konferencyjnego, miejsca debat oraz spotkań tematycznych – odpowiadał burmistrz. 

Warto zaznaczyć, że obecni na spotkaniu mieszkańcy mieli też własne pomysły co do zagospodarowania niektórych części parku. Wiele z nich zyskało duże poparcie Piotra Guziała. Mieszkańcy proponowali m. in. obsadzenie alei głównej okazałymi kasztanowcami, przy czym każdy miałby upamiętniać jednego z poległych Cichociemnych. Pomysł został szybko przedyskutowany, po czym ze strony władz popłynął jasny komunikat, że zostanie on włączony w projekt parku. Z podobnym odbiorem spotkała się koncepcja zorganizowania czasowej lub stałej wystawy elementów Enigmy, które miały zostać przekazane przez rząd brytyjski do Centrum Operacji Powietrznych. Inicjatywa znalazła uznanie w oczach burmistrza, który obiecał szybko skontaktować się z gen. bryg. pil. Włodzimierzem Usarkiem i porozmawiać o możliwości zorganizowania tego typu przedsięwzięcia.

Podsumowując spotkanie, Piotr Guział oznajmił zgromadzonym, iż zaproponowane rozwiązania to jedynie wstępny projekt. Jego ostateczna ocena i akceptacja należy do mieszkańców. To oni zadecydują, jak Park im. Cichociemnych będzie wyglądał i co się w nim znajdzie. Ze strony władz padło zapewnienie, że wszystkie pomysły i zastrzeżenia będą wzięte pod uwagę przy dopracowywaniu końcowej koncepcji. Najwcześniej taki projekt (ze względu na procedurę) zostanie stworzony w połowie przyszłego roku, a sama budowa może potrwać nawet kilka lat. Jako pierwsze zrealizowane zostaną mniejsze projekty, takie jak place zabaw, które nie będą wymagały zbyt dużych nakładów finansowych.  

Więcej informacji i wstępne wizualizacje Parku im. Cichociemnych Spadochroniarzy AK dostępne są na stronie Urzędu Dzielnicy Ursynów.

 

Źródła: PolitykaWarszawska.pl

 

Zobacz także:

Cichociemni znowu w cieniu

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...