Chmury nad Placem Defilad?

Karolina Wiśniewska    2014-07-17 18:59:31

Do tej pory teren pod Pałacem Kultury i Nauki nie cieszył się wśród warszawiaków zainteresowaniem. Zaniedbany, pusty, niemający w sobie nic nadzwyczajnego. Nadszedł jednak czas, aby owej zimnej betonowej przestrzeni powiedzieć „dość” i wprowadzić pewne zmiany – również te wizualne.

Plac Defilad: Płyta Główna” to projekt, którego operatorem jest Teatr Studio. Jego idea polega na stworzeniu otwartej wielofunkcyjnej przestrzeni w centrum miasta. Przestrzeni, gdzie każdy znajdzie coś dla siebie – atrakcyjnej, nowatorskiej i przyjaznej.

Operatorzy projektu postanowili zorganizować konkurs na instalację „ożywiającą” posępny plac. Wymagania co do jej tematyki nie były proste. Miała stanowić nie tylko element dekoracyjny, ale przede wszystkim – jak informowali – spełniać funkcje „rekreacyjne, wypoczynkowe, angażujące osoby w każdym wieku w aktywność ruchową w nietypowej formie, niosące element zaskoczenia, a także budujące pozytywne więzi społeczne i skłaniające do interakcji międzypokoleniowych”. Zgłoszenia można było przesyłać do 10 lipca.

Jury konkursu – na czele z dyrektorem Teatru Studio Romanem Osadnikiem – wyróżniło pracę pt. „Chmurodrom”, nadesłaną przez Kolektyw projektowy AKR w składzie Adam Kadenaci, Kuba Róziewicz oraz Rafał Włodarek. Instalacja, zgodnie z postawionymi wymaganiami, zachęca do rywalizacji i wzajemnych interakcji. – Za pomocą wysiłku fizycznego podejmowanego na jednej z dwóch stacji użytkownicy mogą przeciągać chmurę w swoją stronę, niczym podczas przeciągania liny – opisują projekt jego autorzy.

Argumentów przemawiających za „Chmurodromem” było wiele. Przede wszystkim, nietypowa i bardzo atrakcyjna wizualnie forma oraz uniwersalność projektu. Przeznaczony jest zarówno dla dzieci, dorosłych, jak i osób starszych. Dla kobiet i dla mężczyzn. Dla wszystkich. W ciągu najbliższych kilkunastu dni zespół zarządzający projektem zweryfikuje możliwość jego realizacji w obecnym sezonie lub przedstawi alternatywny projekt instalacji.

Projekt „Plac Defilad: Płyta Główna” to długa i niełatwa inicjatywa, którą jednak warto podjąć. Całość zaplanowana została na okres trzech lat. Jej pierwszy (obecny) sezon ma przynieść odpowiedzi na pytania dotyczące docelowego zagospodarowania placu i stworzenia podstawy do jego długoterminowego rozwoju.

*     *     *

Serce miasta znów zatętni? - zastanawiała się kilka tygodni temu na łamach „Polityki Warszawskiej” Agata Witkowska. Zatętniło. Warszawiacy wielokrotnie narzekali na to jak wygląda i w jaki sposób użytkowany jest Pl. Defilad. Niebezpodstawnie. Jedynymi, którzy odwiedzali ową przestrzeń naprawdę chętnie byli zagraniczni turyści, liczący na to, iż w sercu stolicy zobaczą coś wyjątkowego. Nowy sezon przyniósł jednak nowe otwarcie. Przed PKiN pojawiły się już ławki, stojaki rowerowe, a także scena. Nie brakuje koncertów, debat i kina letniego. Organizowane są różne warsztaty i kiermasze. Miejsce rozwija się, przyciągając z każdym dniem coraz więcej osób. Oby dobra „passa” nie została zatem zatrzymana. Powodzenia!

Więcej informacji na: www.pldefilad.pl.

 

Źródło zdjęć: www.pldefilad.pl

 

ZOBACZ TAKŻE:

Rozświetlą Muranów

Wraca sezon na plenery

Śniadanie po warszawsku

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...