Saska Kępa protestuje

Adam Kielar    2014-07-19 08:57:13

Saska Kępa to jedna z najbardziej urokliwych części prawobrzeżnej Warszawy. Niska zabudowa, dużo zieleni, a także ulica Francuska będąca swoistym centrum kulturalnym okolicy. Mieszkańcy uważają jednak, że życie tutaj przysłowiową "sielanką" nie jest. Skarżą się na dobiegający ze Stadionu Narodowego hałas albo samowolnie zaparkowane samochody. – Nie chcemy, aby Saska Kępa stała się bezpłatnym parkingiem – przekonują .

„Saska Kępa  parkingiem Warszawy”

Mieszkańcy postanowili wziąć sprawy w swoje ręce i stworzyli Komitet Obywatelski Mieszkańców Saskiej Kępy. Zbierają także podpisy pod petycją do Burmistrza Pragi-Południe, Tomasza Kucharskiego, w której domagają się rozszerzenia Strefy Płatnego Parkowania o Saską Kępę oraz ograniczenia możliwości parkowania pojazdów z innych dzielnic Warszawy.

– Podczas ostatnich 2 lat, po wprowadzeniu przez władze stolicy parkometrów na Powiślu, nasze ulice zamieniły się na bezpłatny parking dla Warszawy. Codziennie rano kilka tysięcy kierowców z odległych dzielnic i miejscowości podwarszawskich położonych na wschód i południe od stolicy parkuje swoje samochody na wąskich uliczkach Saskiej Kępy i podąża do pracy komunikacją miejską. – czytamy w petycji. – Nasze ulice są całkowicie zakorkowane i zablokowane. Chodniki trudne do przejścia, a dla matek z wózkiem dziecięcym jest to wręcz niemożliwe. Parkujące samochody blokują wjazdy do garaży, dewastują zieleń, chodniki i elementy małej architektury. W efekcie MY, MIESZKAŃCY Saskiej Kępy nie możemy zaparkować samochodu w pobliżu swojego domu. Jakość naszego życia w miejscu zamieszkania z powodu opisanej sytuacji uległa znacznemu pogorszeniu, a zieleń i infrastruktura dzielnicy ulegają degradacji – przekonują autorzy oświadczenia.

W petycji znajdują się cztery postulaty, których spełnienia domagają się protestujący. Po pierwsze, chcą wprowadzenia płatnego parkowania na głównych ulicach Saskiej Kępy (pamiętając o abonamentach dla mieszkańców). Po drugie, wprowadzenia na całej Saskiej Kępie strefy ograniczonego parkowania, z bezwzględnym zakazem parkowania samochodów bez wydanych przez Urząd Dzielnicy przepustek. Po trzecie, częstszego tworzenia ruchu jednokierunkowego z zakazem parkowania po jednej stronie i po czwarte, natychmiastowego zobowiązania Straży Miejskiej do przestrzegania wprowadzonych zakazów poprzez usuwanie samochodów zaparkowanych nieprzepisowo.

Całą petycje można znaleźć pod tym adresem.

Zbyt głośny Narodowy

Warto w tym miejscu przypomnieć, że mieszkańcy Saskiej Kępy niedawno protestowali przeciwko zbyt dużemu hałasowi podczas Orange Warsaw Festival. Stowarzyszenie ŁADna Kępa zbiera podpisy pod petycją w tej sprawie, gdyż w ich opinii poziom decybeli podczas festiwalu był nie do zniesienia. – Udręczeni trwającym pięć dni i trzy noce upiornym hałasem ze Stadionu Narodowego podczas Orange Warsaw Festival domagamy się położenia kresu podobnym zdarzeniom. Hałas w promieniu kilku kilometrów od Stadionu paraliżuje życie, uniemożliwia odpoczynek i pracę. Powoduje drgania budynków. Jest słyszalny nawet na Gocławiu i Stegnach. Wcześniej organizowane imprezy były wprawdzie dokuczliwe, ale nigdy aż tak brutalnie nie łamały zasad społecznego współżycia – czytamy w petycji.

Organizatorzy festiwalu nie widzą większego problemu. – Na koncertach rockowych musi być głośno, bo inaczej nie mają one sensu – mówił dla tvnwarszawa.pl Piotr Metz, dziennikarz muzyczny i rzecznik OWF. Władze miasta dostrzegają problem,  lecz nie zamierzają wyciągać konsekwencji. – Dobrze, że Stadion Narodowy żyje i funkcjonuje, będziemy jednak rozmawiać z operatorem stadionu, by imprezy były jak najmniej uciążliwe dla mieszkańców Saskiej Kępy – mówił wówczas Bartosz Milczarczyk, rzecznik ratusza.

Oprócz petycji do Ratusza oraz Rady Miasta, stowarzyszenie złożyło także skargę na policję oraz do Rzecznika Praw Obywatelskich. Są już pierwsze efekty protestu – sprawą ma zająć się Biuro Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego U.M. Warszawy:

Źr. Fanpage stow. ŁADna Kępa

RPO skierował zapytanie do Komendanta Stołecznego Policji, czy podczas OWF nie doszło do naruszenia porządku:

Źr. Fanpage stow. ŁADna Kępa

Petycję ws. hałasu znaleźć można pod tym adresem.

Źródła: Polityka Warszawska , TVN Warszawa, gazeta.pl

Zdjecie: Kot.peter/Wikimedia Commons

 

Zobacz także:

Głośny Narodowy

Rady osiedli na Pradze Południe wybrane

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...