Przywróć swój projekt!

Karol Szyszko    2014-07-20 08:11:53

Tydzień temu poznaliśmy wyniki I edycji budżetu partycypacyjnego w Warszawie. Zrealizowanych zostanie 336 wniosków, wartych prawie 26 mln złotych. Mieszkańcy, radni i społecznicy apelują do władz miasta o uwzględnienie pozostałych projektów w budżetach dzielnic. Czy im się to uda?

Budżet partycypacyjny nie schodzi z agendy najważniejszych warszawskich tematów. Ostatnie dni to czas podsumowań i pierwszych refleksji. Powodów do analizy nie brakuje. Mieszkańcy Warszawy chętnie dzielą się własnymi opiniami. Przesyłają liczne pochwały i wyrazy uznania, ale nie brakuje także wielu nie do końca przychylnych (lecz cennych) uwag.

Niektóre wygrane projekty, już chwilę po ogłoszeniu wyników, musiały zmierzyć się z falą krytyki. Tak było m.in. z Ośrodkiem Wsparcia dla Osób Niepełnosprawnych na Ursynowie, o którym pisaliśmy na łamach „Polityki Warszawskiej”. Nie wszyscy zdołali pogodzić się z tym, iż tylko jeden projekt "pochłonie" całą (w dodatku tak wysoką) kwotę. Odpowiedzialni za budżet zapewniają, że lawina "ursynowskich skarg" z pewnością nie obejdzie się bez echa i skłoni do refleksji nad przyszłorocznym podziałem środków w dzielnicach.

Nie od dziś wiadomo, iż w każdych –  nawet tak specyficznych – wyborach znajdzie się grupa zwycięzców oraz przegranych. Smak porażki bywa jednak wyjątkowo gorzki, kiedy od wygranej dzieli zaledwie kilka głosów. Autorzy takich projektów nie poddają się i postanawiają dalej walczyć o swoje pomysły. Wielu z nich wystąpiło z inicjatywą zwiększenia środków przeznaczonych na realizację projektów w budżecie partycypacyjnym jeszcze w tym roku lub wpisania części projektów bezpośrednio do przyszłorocznych budżetów poszczególnych dzielnic. 

Jak podaje portal internetowy Halo Ursynów, czworo autorów projektów w tej dzielnicy napisało list do prezydent Hanny Gronkiewicz-Waltz z apelem o dodatkowe wsparcie. „Brak realizacji projektów, z najwyższym w skali Ursynowa i całej Warszawy poparciem, będzie stanowił jednoznaczny sygnał dla wszystkich mieszkańców, że nie opłaca się angażować w sprawy swojego miasta, bo taka praca nie przynosi żadnych konkretnych efektów. W szczególności jest to sygnał dla osób indywidualnych, że nie warto się angażować, jeśli nie stoi za nimi silna organizacja lub instytucja” – brzmi fragment listu zamieszczony na łamach portalu.

„W związku z prośbami wielu mieszkańców Pragi, zwróciłem się z apelem do burmistrza dzielnicy o wpisanie do przyszłorocznego budżetu dzielnicy przynajmniej części z projektów, które ze względów na ograniczone środki nie mogły zostać zrealizowane w ramach budżetu partycypacyjnego, a są wartościowe i zdobyły znaczącą liczbę głosów Prażan” – napisał na swoim profilu na FB Paweł Lisiecki, radny Pragi Północ. „Wielość zgłoszonych projektów wskazuje na duże potrzeby lokalnej gocławskiej społeczności. Moim zdaniem projekty te powinny zostać (w miarę możliwości finansowych dzielnicy) zrealizowane, także przy pewnym współudziale pomysłodawców” – wtóruje w interpelacji partyjny kolega Lisieckiego z Pragi Południe, radny Dariusz Lasocki.

Podobne pomysły wspiera także miejska aktywistka Joanna Erbel. Na swoim blogu, na portalu natemat.pl opisała 3 sposoby na realizację projektów poza budżetem partycypacyjnym. Kandydatka na prezydentkę wskazała m.in.: możliwość wykorzystania inicjatywy lokalnej – narzędzia wprowadzonego w Warszawie w ubiegłym roku, które zostało niestety ofiarą sukcesu budżetu partycypacyjnego. Jako drugi (i zdecydowanie najprostszy) sposob proponuje zgłoszenie miejskim radnym potrzeby realizacji kolejnych projektów z budżetu miasta (tak się stało m.in. w Łodzi). W ostatecznści poleca również przysłowione "branie spraw we własne ręce" i korzystanie z coraz popularniejszych portali crowdfundingowych, by zebrać fundusze na realizację naszego pomysłu.

Propozycje projektów do realizacji budżetu partycypacyjnego złożone przez mieszkańców świetnie pokazują, czego tak naprawdę brakuje w naszej lokalnej przestrzeni publicznej. Inicjatywa w efekcie stała się doskonałym barometrem potrzeb lokalnych, który warto wykorzystać! Sądzę, że temat budżetu oraz niespełnionych projektów jeszcze nie raz zostanie poruszony przez mieszkańców, a biorąc pod uwagę zbliżające się wybory samorządowe, zapewne trafi na podatny grunt.

 

źródło zdjęcia: www.um.warszawa.pl

 

Żródła: własne, http://www.haloursynow.pl/artykuly/budzet-partycypacyjny-chca-dodatkowych-pieniedzy-n,2212.htm, http://joannaerbel.natemat.pl/110241,3-sposoby-na-realizacje-projektu-poza-budzetem-partycypacyjnym

Zobacz inne artykuły na temat Budżetu Partycypacyjnego!

 

 

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...