Mozaika polityczna Ochoty

Sławomir Bielański    2013-06-11 07:33:53

Po aferze korupcyjnej, oskarżeniach o nepotyzm na najwyższych szczeblach władzy, czy niepopularnych społecznie ograniczeniach w planowanych inwestycjach, na Ochocie nastały spokojne politycznie lata. Oby na dłużej niż do przyszłego roku.

Zdjęcie pochodzi ze strony Urzędu Dzielnicy Ochota http://www.urzadochota.waw.pl

O samorządowej burzy mieszkańcy Ochoty mogli mówić w 2008 roku, kiedy Maurycy S., wiceburmistrz dzielnicy z ramienia Lewicy i Demokratów, został odwołany ze stanowiska, a na początku 2009 roku, zatrzymany przez CBA pod zarzutem udziału w aferze korupcyjnej. Po kilku miesiącach spędzonych w areszcie śledczym, S. przyznał się do winy. Jak się później okazało, Wiceburmistrz wraz z grupą współpracowników wyłudzał też pieniądze od Towarzystwa Inicjatyw Społecznych „Troska”. Tornado polityczne przyszło wraz z oskarżeniem burmistrza Maurycego Komorowskiego o nepotyzm w zarządzaniu dzielnicą oraz konfliktem na tle terenów stołecznej Skry (władze PO chciały tam stawiać wieżowce, natomiast lokalna działaczka partii, Anna Zbytniewska, wraz z kilkoma innymi radnymi, zablokowała tę propozycję). W rezultacie, wspomniane sytuacje, znaczące cięcia w budżecie dzielnicy i ograniczenia inwestycji planowanych na Ochocie od lat, odbiły się na popularności Platformy Obywatelskiej w wyborach w 2010 roku.

Kolejne porażki Platformy, pozwoliły na sukces wyborczy komitetów obywatelskich. Rosnące niezadowolenie z działań podejmowanych przez rządzących dzielnicą, pozwoliło na wyłonienie dwóch nowych wspólnot lokalnych: Ochockiej Wspólnoty Samorządowej oraz Komitetu Sąsiadów “Ochocianie”. Z ramienia OWS wystartowała wspomniana już radna, Anna Zbytniewska (obecnie przewodnicząca klubu) oraz Małgorzata Rojek (dziennikarka Informatora Ochoty i Włoch, najstarszej gazety w dzielnicy). Do Rady Dzielnicy dostała się także Anna Katarzyna Zbytniewska (zbieżność nazwisk nieprzypadkowa) oraz działacz społeczny Jacek Gomółka. Sukces OWS-u był tym bardziej nieoczekiwany, że jeszcze w 2006 roku, Wspólnota nie dysponowała żadnym mandatem w Radzie.

Pozytywny wynik osiągnął także Komitet Sąsiadów "Ochocianie", który wprowadził do Rady Dzielnicy jedną radną, Ingeborgę Janikowską-Lipszyc, pracowniczkę Fundacji Batorego, którą szczególnie promowała w okresie kampanii wyborczej "Gazeta Wyborcza" (Janikowska-Lipszyc była w przeszłości dziennikarką Gazety).

Mozaika dzielnicy byłaby niepełna, gdyby nie obecność największych klubów. Platforma Obywatelska zdobyła dziewięć mandatów w Radzie, na której czele stoi działaczka partii, Grażyna Gęściak-Wojciechowska. Klubowi PO przewodzi Lech Barycki, jeden z najbardziej doświadczonych radnych, znany działacz społeczny.

W Prawie i Sprawiedliwości, które zdobyło pięć mandatów, rolę lokalnego lidera odgrywa Łukasz Kwaśniewski, bliski współpracownik Karola Karskiego.

Sojusz Lewicy Demokratycznej, tak samo jak PO i PiS, utracił mandaty na rzecz komitetów obywatelskich. Pomimo startu popularnego na Ochocie wiceburmistrza, Krzysztofa Kruka, SLD udało się zachować swoją pozycję jedynie na terenie Szczęśliwic i Rakowca, gdzie cały czas słabe politycznie są komitety lokalne (Ochocianie nie wystawili tam listy, zaś OWS uzyskała najgorszy wynik). Oprócz Krzysztofa Kruka, ważnymi dla lewicy działaczami są Mariusz Oprządek, szef klubu radnych SLD, znany działacz Towarzystwa Przyjaciół Dzieci oraz Grażyna Czarnomorska-Stołecka, radna z największym stażem w SLD. Warto wspomnieć o Jolancie Bednarskiej, związanej niegdyś z Ministerstwem Spraw Wewnętrznych, która jako jedyny samorządowiec w Warszawie, w świetle ustawy z dnia 18 października 2006 roku, była współpracownikiem tajnych służb przed 1989 rokiem.

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...