Wolontariusze i powstańcy – spotkanie z historią

Adam Kielar    2014-07-23 18:22:41

Przed nami wyjątkowe święto – okrągła 70. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Skala tegorocznych uroczystości jest wyjątkowo duża. Organizatorzy, w tym m. st. Warszawa oraz Muzeum Powstania postanowili poprosić o wsparcie w koordynacji obchodów. Prośby nie trzeba było powtarzać dwa razy. W okamgnieniu zgłosiła się rekordowa liczba wolontariuszy. We wtorkowe popołudnie w Parku Wolności odbyła się pierwsza uroczysta odprawa oraz spotkanie z weteranami Powstania.

Pamięć trwa

O godzinie 17.30 w Parku Wolności przy Muzeum Powstania Warszawskiego zebrało się ponad 400 wolontariuszy, którzy zgłosili chęć będą pomocy w organizacji obchodów siedemdziesięciolecia wybuchu Powstania.

Podczas spotkania, Urząd m. st. Warszawy reprezentował szef Centrum Komunikacji Społecznej, Jarosław Jóźwiak, który jako pierwszy zabrał głos. – W imieniu władz chciałbym z góry podziękować za waszą pracę. Większość z państwa zgłosiła się do udziału i pomocy w ponad trzech wydarzeniach. Mam nadzieję, że przy innych akcjach wolontariatu miejskiego również będziemy mieli okazję się spotkać i razem pracować – mówił Jóźwiak.

W podziękowaniach wtórował także Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego. – Już na samym początku należą wam się słowa uznania. Jeszcze nigdy tylu wolontariuszy nie zamierzało pracować podczas obchodów. Udało wam się pobić absolutny rekord! – podkreślał, po czym wyraził przekonanie, że dzięki tak licznej pomocy obchody rocznicowe przebiegną bez problemów, a powstańcy będą mogli liczyć na opiekę i pomoc. – Wiem, że wolontariat to niełatwe zadanie. Bardzo doceniamy, że chcecie nam pomagać. – zaznaczył.

W dalszej części spotkania, głos zabierali także obecni kombatanci – Edmund Baranowski i Wojciech Barański (wiceprezesi związku Powstańców Warszawy), Stanisław Krakowski (Prezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej o/Warszawa), Kazimierz Możdżonek (żołnierz AK), Jakub Nowakowski (żołnierz Batalionu Zośka) i Maria Kącka-Protaziuk (łączniczka 7 pułku Piechoty Legionów "Garłuch"). Wszyscy dziękowali za tak liczny udział w wolontariacie. Podkreślali, że kultywowanie paięciu o Powstaniu jest dla nich niezwykle ważne. Szczególne słowa uznania wędrowały w kierunku młodzieży – wyjątkowo zaangażowaniej oraz chętnej do pomocy. W swoich przemówieniach kombatanci nie kryli dumy z faktu, iż Muzeum Powstania Warszawskiego – choć powstało 10 lat temu – wciąż budzi duże zainteresowanie i pięknie się rozwija.

Na koniec uroczystości powstańcy i wolontariusze razem pozowali do pamiątkowych zdjęć.

Najmłodszy wolontariusz będzie miał 14 lat, najstarszy – 89. Będzie można rozpoznać ich po szarej koszulce polo i identyfikatorze. Każdy odbył szkolenia z umiejętności interpersonalnych i z wiedzy historycznej. Wolontariusze spotykali się również z powstańcami i brali udział w zwiedzaniu muzeum.

10 lat muzeum

22 lipca 2004 roku ówczesny prezydent Warszawy Lech Kaczyński podpisał dokument, który ustanowił Muzeum Powstania Warszawskiego instytucją kultury. Kilka dni później mogli je zwiedzić pierwsi goście. Przez te dziesięć lat przez muzeum przewinęło się ponad 4 i pół miliona gości, a ponad 240 tysięcy uczniów z różnych szkół całego kraju wzięło udział w lekcjach muzealnych.

Dotychczas muzeum zgromadziło w swojej kolekcji ponad 80 tys. różnych eksponatów, a jego biblioteka zawiera ponad 11 tys. woluminów. Powierzchnia ekspozycyjna wynosi ponad 3000 metrów kwadratowych. W ramach swojej działalności, Muzeum przeprowadziło ponad 3500 wywiadów z uczestnikami powstania, a w swojej fototece zebrało ponad 6 tys. fotografii.

Z okazji dziesięciolecia, Muzeum udostępniło w Sieci krótki film, podsumowujący ten okres.

Pozostaje tylko życzyć Muzeum Powstania Warszawskiego, by wciaż się rozwijało i przyciągało kolejnych zwiedzających, którzy chcą zobaczyć na włąsne oczy, jak wyglądała Warszawa w sierpniu i wrześniu 1944 roku.

Źródła: własne, PAP

Zdjęcia: Polityka Warszawska

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...