Ursynów proponuje zmiany w budżecie partycypacyjnym

Dagmara Woś    2014-07-25 08:04:06

Zakończona niedawno I edycja budżetu partycypacyjnego nie przestaje budzić kontrowersji. Szczególnie problemowy okazuje się przypadek Ursynowa. W związku z licznymi komentarzami i oskarżeniami o nadużycia, burmistrz Piotr Guział wnioskuje o przeprowadzenie kontroli głosowania. Ponadto, Zarząd Ursynowa skierował na biurko Hanny Gronkiewicz-Waltz długą listę propozycji zmian w kolejnych edycjach budżetu.

O sprawie zwycięskiego projektu z Ursynowa pisaliśmy na łamach "Polityki Warszawskiej" w zeszłym tygodniu. Koncepcja budowy ośrodka wsparcia dla osób niepełnosprawnych jest niewątpliwie szczytnym celem i pewnie nie byłoby większych sprzeciwów, gdyby nie fakt, że projekt ten pochłonie rekordową wśród dzielnic pulę trzech milionów złotych. Niemal od razu po ogłoszeniu wyników podniosły się pierwsze głosy protestów. Zarówno mieszkańców, jak i lokalnych mediów. W odpowiedzi na te wydarzenia, burmistrz dzielnicy Piotr Guział wystąpił z oficjalnym wnioskiem o "przeprowadzenie kontroli prowadzenia budżetu na Ursynowie, w tym również o ponowne przeliczenie głosów elektronicznych i papierowych oddanych na projekty poddane pod głosowanie”.

Jednocznie, do stołecznego ratusza trafił kolejny wniosek zawierający wypracowane podczas posiedzenia Zarządu Dzielnicy propozycje zmian. Propozycje, które ratusz mógłby wziąć pod uwagę podczas realizacji kolejnych edycji budżetu partycypacyjnego. Zarząd postuluje o wprowadzenie stałej zasady podwajania – z roku na rok – kwoty przeznaczanej na budżet partycypacyjny. Zgodnie z takim rozwiązaniem, w przyszłym roku budżet wyniósłby 50 mln złotych, a za dwa lata już 100 mln złotych.

Kolejna propozycja dotyczy wprowadzenia puli środków na projekty ogólnomiejskie, a nie tylko dzielnicowe. Trzecia propozycja wzbudza największe zainteresowanie, gdyż bezpośrednio łączy się ze zwycięskim projektem z Ursynowa. Mianowicie, Zarząd postuluje o wprowadzenie możliwości podejmowania przez dzielnice decyzji w sprawie maksymalnej kwoty, która może przypaść na jeden projekt. Miałoby to zapobiegać sytuacji, gdy jedna koncepcja "rozbija bank" i zgarnia całą pulę. Ostatnia proponowana zmiana dotyczy osób uprawnionych do składania projektów i głosowania na nie – liczba ta miałaby być ograniczona wyłącznie do osób zameldowanych w Warszawie lub posiadających Kartę Warszawiaka. 

Na odpowiedź ze stołecznego ratusza trzeba będzie jeszcze trochę poczekać. Powszechnie wiadomo, że po akcji referendalnej, władze miasta nie darzą zbyt dużą sympatią włodarzy Ursynowa. Dobrze by jednak było, gdyby polityczne animozje nie wpłynęły negatywnie na mieszkańców, którzy są największymi beneficjentami budżetu partycypacyjnego. 

 

Źródło zdjęcia: www.facebook.com/hanna.gronkiewiczwaltz

 

Zobacz pozostałe artykuły na temat budżetu partycypacyjnego!

 

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...