Centrum Sprawiedliwości w Rodzinie już działa!

Katarzyna Litwińska    2014-07-26 18:47:30

W ostatni poniedziałek utworzono w Warszawie nową i niezwykle potrzebną instytucję. Centrum Sprawiedliwości w Rodzinie, zorganizowane przy współpracy Fundacji Centrum Praw Kobiet i Komendy Stołecznej Policji udziela pomocy ofiarom przemocy w rodzinie. Teraz osoby pokrzywdzone mogą w jednym miejscu zgłosić popełnienie przestępstwa oraz uzyskać fachową pomoc szeregu specjalistów. Wszystko w przyjaznej atmosferze i bez konieczności jeżdżenia między instytucjami rozsianymi po całym mieście.

Centra Sprawiedliwości w Rodzinie to popularna na świecie – a szczególnie w USA – forma kompleksowej pomocy ofiarom przemocy domowej. Kobieta, która zdecyduje się na skorzystanie ze wsparcia tejże instytucji, zostaje najpierw skierowana do osoby pierwszego kontaktu. Z nią ustala kolejne etapy działania, formy pomocy oraz dobiera specjalistów. Pod ich czujnym okiem pozostaje później przez cały czas.

Otwarte w poniedziałek – 21 lipca – Centrum Sprawiedliwości w Rodzinie oferuje szereg różnorodnych usług. Kobiety mogą w jednym miejscu skorzystać zarówno z możliwości zgłoszenia przestępstwa, jak i opieki medycznej czy psychologicznej. Dostępne są także specjalne programy aktywizacji zawodowej, opieki nad dziećmi oraz pomocy w zorganizowaniu bezpiecznego schronienia. Pacjentki mogą otrzymać również pomoc materialną: żywność, odzież, środki higieniczne, itp. Centrum działa przy ul. Pięknej 66A. Finansowane jest z funduszy unijnych w ramach programu DAPHNE (program Zapobieganie i zwalczanie przemocy wobec dzieci, młodzieży i kobiet oraz ochrona ofiar i grup ryzyka). Dyżury pełnią między innymi policjanci, prokuratorzy, psycholodzy, przedstawiciele opieki społecznej i służby zdrowia. Można zgłaszać się do nich w poniedziałki, w godzinach 8.00 – 12.00 i w czwartki, w godzinach 16.00 – 20.00.

Jak poinformował w rozmowie z „Polityką Warszawską” kom. Artur Kuć z Wydziału Prewencji KSP, już pierwszego dnia po pomoc zgłosiły się cztery osoby dotknięte przemocą w rodzinie. – Uzyskały one już na tym etapie pomoc psychologiczną i prawną, przyjęto także zawiadomienie o popełnionym przestępstwie znęcania się (art. 207 Kodeksu Karnego) – oświadczył.

Takie centra to ogromna szansa dla kobiet, które są zbyt przerażone, zagubione czy uzależnione (na przykład finansowo) od oprawcy, aby załatwić wszystkie wymienione wyżej kwestie samodzielnie. Zadaniem osób pracujących w centrum jest także dopilnowanie tego, aby sprawcy ponieśli konsekwencje swych czynów. Opieka medyczna jest przygotowana nie tylko do bieżącej pomocy stricte medycznej, ale też do zabezpieczenia dowodów w sprawie. Według badań przeprowadzanych w miastach czy państwach, gdzie podobne instytucje już działają, owe formy ingerencji zdają swój egzamin. Bowiem ofiary, którymi kompleksowo się zajęto, znacznie rzadziej wycofują zgłoszenia o popełnieniu przestępstwa.

Centrum Sprawiedliwości w Rodzinie to świetna i – jak pokazuje doświadczenie innych państw – bardzo skuteczna inicjatywa. Wysokie zainteresowanie już w pierwszym dniu działania pokazuje iż niezmiernie potrzebna jest również w Polsce. Nowa instytucja może być szansą na przełamanie nieczułego, bezosobowego podejścia, z którym często stykają się ofiary przemocy w miejscach, do których zgłaszają się po pomoc. Nieodpowiednie podejście często powoduje stygmatyzację i powtórną traumatyzację ofiary. Pozostaje czekać na pozytywne efekty działania naszego warszawskiego Centrum. Miejmy nadzieję, iż będzie ono równie skuteczne, jak w innych krajach.  

 

Źródło zdjęcia: https://facebook.com/Centrum.Praw.Kobiet

 

ZOBACZ TAKŻE:

DomniBezdomni - przyjdź i pomóż

Budzik znów w tarapatach

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...