Warszawa walczy o nagrodę Bloomberga

Bartłomiej Kozek    2014-07-28 18:57:00

Mobilny system informacyjny dla osób niewidomych i niedowidzących – takim oto pomysłem Warszawa zawalczy o 5 milionów euro w konkursie, zorganizowanym przez fundację znanego amerykańskiego polityka i filantropa.

Michael Bloomberg to nazwisko dużego kalibru. Milioner, twórca medialnego imperium, w skład którego wchodzi m.in. telewizyjny kanał biznesowy oraz znany  również w Polsce  tygodnik "Bloomberg Businessweek". W latach 2002-2013 był burmistrzem Nowego Jorku. Zmieniał swoją polityczną przynależność, balansując między Demokratami, a Republikanami. Spekulowano, że będzie próbował tworzyć nową, centrową siłę polityczną, próbująca przełamać rosnącą polaryzację amerykańskiej sceny politycznej.

Kreatywność w cenie

Bloomberg nie kieruje już jedną z największych światowych metropolii, co nie oznacza, że przestał interesować się polityką miejską. Najlepszym tego dowodem jest organizowany przez Bloomberg Philantropies Foundation konkurs Mayors Challenge. Polega on na prezentowaniu przez miasta ciekawych, nietuzinkowych pomysłów, które zdaniem tamtejszych włodarzy mogą poprawić jakość życia ich mieszkańców.

Zeszłoroczna i zarazem pierwsza edycja skierowana była tylko do miast Ameryki Północnej. W tym roku szanse na pozyskanie pieniędzy od Bloomberga mają także europejskie miasta, które zamieszkuje ponad 100 tysięcy osób. Z zaproszenia do składania wniosków skorzystało 155 miejscowości, z czego aż 10 z Polski. Nie jest wielkim zaskoczeniem, że w czasach spowolnienia gospodarczego, będącego skutkiem kryzysu, najwięcej składanych aplikacji (12%) dotyczyło projektów związanych z rynkiem pracy. 

Co ciekawe, miasta z północy Europy – chętniej niż inne – składały propozycje związane ze starzeniem się tamtejszych społeczeństw oraz z ochroną klimatu. Zachód i południe kontynentu zwracały uwagę na efektywność energetyczną, zaś spora część wniosków ze wschodu Unii Europejskiej dotyczyła poprawy jakości rządzenia czy wzmocnienia partycypacji społecznej.

Druga tura

Pierwszy etap mamy już za sobą. Ze 155 miast w wyścigu zostało tylko 21 z 11 państw UE – w tym 3 z Polski. Przy czym warto wspomnieć, że jedynie Wielka Brytania może pochwalić się większą ilością miast, które weszły do finałowej rozgrywki – pięcioma. 

Warszawski projekt – powiązanie tysięcy czujników ze specjalną aplikacją mobilną, która poinformuje osoby niedowidzące i niewidome o ich położeniu oraz dostępnych opcjach transportowych, będzie rywalizował m.in. z krakowskim projektem inteligentnego systemu mobilności miejskiej. Ten zaś ma promować bardziej ekologiczne sposoby przemieszczania się po stolicy Małopolski. Innym polskim konkurentem będzie Gdańsk, który postawił na internetową platformę, mającą zwiększyć poziom poinformowania społeczności lokalnej o podejmowanych przez samorząd działaniach i umożliwić mieszkańcom wypowiedzenie swojego zdania na ich temat.

Pomysły pozostałych europejskich miast zapowiadają ostrą konkurencję. Amsterdam chciałby pozyskać pieniądze na projekt stworzenia gry komputerowej oraz wsparcia dla przedsiębiorców, mający na celu walkę z bezrobociem wśród osób młodych. Z problemem tym chce się zmierzyć również Bolonia, która zamierza rozwijać cenione na rynku pracy umiejętności (np. programowanie) już w szkołach, u uczniów od 6. do 16. roku życia. Stara Zagora w Bułgarii chce z kolei wprowadzić system zachęt, który zatrzyma odpływ młodych z miasta po zakończeniu przez nich edukacji – od wsparcia prawnego aż po finansowanie do 70% kosztów rozpoczęcia najciekawszych start-upów.

Na liście zwycięskich projektów znajdziemy nie tylko projekty, skierowane do osób młodych. Barcelona chciałaby zainwestować w stworzenie bazy osób i instytucji, działających w sektorze opieki nad osobami starszymi. Florencja pragnie odzyskać renomę miasta artystów, oferując im puste przestrzenie komercyjne. Szkockie Kirklees chce tego typu puste przestrzenie (ale również posiadane przez instytucje publiczne, nieużywane przedmioty) zgromadzić na specjalnej platformie internetowej, aby umożliwić obywatelom oraz inicjatywom społecznym korzystanie z nich.

Miejskie inspiracje

Co dalej? Do 31 lipca miasta, które dostały się do finału składają ostateczną, dopracowaną wersję swoich projektów. Na jesieni czekać nas będzie ogłoszenie wyników konkursu. Nawet jeśli Warszawie nie uda się zdobyć głównej nagrody, ma szansę otrzymać jedno z czterech wyróżnień, premiowane milionem euro.

Projekty takie jak Mayors Challenge dają szansę nie tylko na zdobycie finansowania dla niebanalnych projektów. Niezależnie od tego czy Warszawie uda się wygrać, czy nie, jej władze mogą dzięki nim spróbować przenieść na nasz grunt ciekawe rozwiązania, proponowane przez inne miasta na kontynencie. Mogą one również inspirować dyskusję na temat kierunków rozwoju miasta, których z okazji zbliżających się wyborów samorządowych z pewnością nie zabraknie.

Strona projektu Mayors Challenge

 

Zdjęcie główne: https://facebook.com/warszawa

Zdjęcie: Twitter Bloomberg Cities

 

ZOBACZ TAKŻE:

Nowa miejska partyzantka

Bezprzewodowy Internet dla Warszawy?

Warszawska gra w zielone

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...