Jacek Sasin kandydatem PIS na prezydenta Warszawy

Karolina Wiśniewska    2014-07-25 11:57:34

Potwierdziły się ustalenia „Polityki Warszawskiej” sprzed kilku miesięcy. Kandydatem Prawa i Sprawiedliwości na Prezydenta m. st. Warszawy będzie Jacek Sasin. Decyzja została zatwierdzona na wczorajszym komitecie partii.

Prawo i Sprawiedliwość długo kazało czekać swoim warszawskim wyborcom z oficjalnym ogłoszeniem kandydata. Choć nieoficjalnie o tej kandydaturze mówiło się już od miesięcy dopiero w czwartek zatwierdziły ją organy statutowe partii. Wbrew podpowiedziom i sugestiom niektórych publicystów na decyzję Prawa i Sprawiedliwości, nie miało wpływu ostatnie zjednoczeniu prawicy. Partia Jarosława Kaczyńskiego postawiła na sprawdzone nazwisko z własnych szeregów.  

Sasina do kandydowania na najważniejszy urząd w stolicy predestynuje życiorys, bezwzględnie związany z Warszawą. Przekonywaliśmy o tym na łamach portalu już w marcu, kiedy dotarliśmy do pierwszych doniesień o jego kandydaturze. Wieloletni samorządowiec, pełnił funkcję wiceburmistrza Śródmieścia, był wojewodą mazowieckim oraz szefem Kancelarii Prezydenta Lecha Kaczyńskiego. W 2011 roku został posłem. Na owe doświadczenie – zarówno polityczne, jak i urzędnicze – zwraca uwagę politolog INP UW dr Rafał Chwedoruk. – Sasin to polityk, który bardzo dobrze prezentuje się w mediach, a jego doświadczenie na pewno ułatwi mu prowadzenie kampanii i zapewni odpowiedni background merytoryczny – przekonuje.

Oprócz Jacka Sasina, komitet Prawa i Sprawiedliwości zatwierdzić miał także 60 kandydatów na prezydentów innych miast.

PiS pogodzone z drugim miejscem?

Wynik Jacka Sasina jest w pewnym stopniu łatwy do przewidzenia. Praktyka polityczna ostatnich lat na pierwszych dwóch miejscach zawsze plasuje reprezentantów PiS-u lub PO. Ta swoista norma działa zarówno w przypadku całej Polski, jak i samej Warszawy. Z przeprowadzanych badań wiemy doskonale, iż Hanna Gronkiewicz-Waltz może liczyć na trzecie swoje zwycięstwo. Wówczas Jacek Sasin zdobędzie najprawdopodobniej drugie miejsce. Z takim wynikiem – zdaniem dr Chwedoruka – PiS już się pogodziło. – Wskazanie polityka, który bardzo silnie kojarzy się z samą partią pokazuje, że bardzo liczy ona na krąg swoich najwierniejszych wyborców. Wie, że nie jest w stanie pokonać w Warszawie Hanny Gronkiewicz-Waltz i nie przyciągnie nowego elektoratu – mówi. Politolog wskazuje, iż celem Prawa i Sprawiedliwości pozostaje zatem druga tura. Wystawienie tego kandydata gwarantuje poparcie twardego elektoratu, a w konsekwencji być może także drugą turę. 

Warto przypomnieć pierwszy (i jak do tej pory jedyny) sondaż prezydencki przeprowadzony w czerwcu przez IBRIS Homo Homini dla portalu Interia.pl oraz radia RMF FM. Badanie potwierdzało powyższe przewidywania, z wynikiem 18,5 proc. plasowało kandydata Prawa i Sprawiedliwości na drugim miejscu. 

Sytuacja polityczna od tego momentu nieco uległa jednak zmianie. W ostatnią sobotę partie prawicowe (PiS, SP, PRJG) postanowiły podjąć współpracę w ramach wyborów samorządowych. Nie sądzę by słynne zjednoczenie prawicy w przypadku Warszawy okazało się przełomowe. Wybory europejskie pokazały, że dwa mniejsze prawicowe ugrupowania cieszyły się w mieście poparciem minimalnym i nawet w sojuszu z PiS nie zagrażają pozycji Hanny Gronkiewicz-Waltz. Poza tym – jak przekonuje dr Chwedoruk – PiS wie, że związki z innymi ugrupowaniami są w przypadku stolicy mało efektywne. – Doskonale pokazuje to przypadek referendum, gdzie pewne rozmycie przekazu i znalezienie się w szerszej formule z politykami innych partii nie przyniosło rezultatu – przypomina politolog. 

Hanna Gronkiewicz-Waltz niezagrożona

Ważnym wydarzeniem politycznym, które mogło znacznie wpłynąć na wizerunek Pani Prezydent była naturalnie afera taśmowa. Jeszcze kilkanaście dni temu, chwilę po jej wybuchu, zaryzykowałabym tezę, że wywoła ona na tej kandydaturze niemałe „draśnięcia”. Dziś wiem, że owa teza okazałaby się absolutnie nietrafiona. Temat podsłuchów (podobnie jak licznych nieprawidłowości na Bemowie) dawno ucichł, a wiceprzewodnicząca PO dalej jest liderką rankingów popularności w stolicy. 

*     *     *

Lista kandydatów na prezydenta Warszawy powoli się domyka. Znamy przedstawicieli dwóch największych partii oraz większości mniejszych ugrupowań i organizacji. Obok obecnej prezydent Hanny Gronkiewicz-Waltz (PO) oraz wybranego wczoraj Jacka Sasina (PiS), pewny jest także udział Sebastiana Wierzbickiego (SLD), burmistrza Ursynowa Piotra Guziała (WWS) oraz wspieranej przez Partię Zielonych aktywistki Joanny Erbel. Swoją kandydaturę deklarował wcześniej także Andrzej Rozenek z Twojego Ruchu oraz Paweł Poncyljusz z PRJG (choć w tym ostatnim wypadku, po zjednoczeniu prawicy, sprawa wydaje się już nieaktualna).

 

Źródło zdjęcia: https://facebook.com/jacek.sasin

 

ZOBACZ TAKŻE:

Jacek Sasin kandydatem na prezydenta stolicy?

Pierwszy sondaż prezydencki i jego polityczne znaczenie

Warszawska stabilizacja polityczna. Gronkiewicz-Waltz po raz trzeci?

Wyścig do prezydenckiego fotela

m/. 

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...