WWS: Ratujmy warszawski sport

Adam Kielar    2014-07-26 08:19:15

Niedawno pisaliśmy o trudnym losie, jaki spotkał wiele warszawskich klubów sportowych. Mają one problemy z własnością gruntów, ale równie często z samą egzystencją. Warszawska Wspólnota Samorządowa domaga się, by miasto poważnie zabrało się za ratowanie stołecznego sportu.

Sport w Warszawie przeżywa niebywały regres – mówi Piotr Guział, lider WWS i jej kandydat na urząd prezydenta Warszawy. – Giną kolejne jego klejnoty, w tym takie kluby jak Gwardia Warszawa, która utraciła swe tereny, jak Skra Warszawa, której skończyła się umowa użytkowania i jak wiele innych klubów, które mają niespotykany dorobek medali i imprez o randze międzynarodowej. Kampania wyborcza to czas, by kandydaci, a zwłaszcza Pani Prezydent, ustosunkowali się do tego problemu i powiedzieli, jaka jest ich wizja sportu w Warszawie – przekonuje burmistrz Ursynowa. Guział zaznaczył również, że wydatki na infrastrukturę sportową w Warszawie spadły 25-krotnie – z 270 mln do 12 mln zł. – To pokazuje jaki jest obraz nędzy i rozpaczy, jeśli chodzi o warszawski sport – uważa lider WWS.

Krzystof Kaliszewski (Prezes Skry Warszawa) i Piotr Guział (Burmistrz Ursynowa i Lider WWS)

Polityk wskazał także, w jaki sposób miasto powinno zająć się ratowaniem stołecznych klubów sportowych. – Należy zaangażować miejskie spółki do wspierania stołecznego sportu, tak jak to jest w innych miastach. Powinny oddawać jakąś część swoich przychodów i zysków na cele sportowe – przekonuje Guział. – Drugą kwestią jest uregulowanie kwestii własnościowych. Skarb Państwa powinien wygasić swoje prawa do gospodarowania terenami, które należały do klubów i przekazać je na rzecz m. st. Warszawa, które to z kolei powinno wydzierżawić te grunty na korzystnych warunkach, właśnie stołecznym klubom sportowym.

Zdaniem burmistrza Ursynowa, sport powinien się rozwijać także dzięki partnerstwu publiczno-prywatnemu. – To jest klucz do odbudowy stołecznych klubów. Skra Warszawa znalazła partnera, niestety Miasto nie było zainteresowane dialogiem i uchwaliło niekorzystny dla inwestora plan zagospodarowania przestrzennego, który uniemożliwił zarówno budowę komercyjnej inwestycji, jak również odbudowę obiektów sportowych Skry za niepubliczne środki. To musi się zmienić i dlatego wzywamy Panią Prezydent do stanowczej reakcji, gdyż każdy miesiąc zwłoki oznacza regres dla warszawskich klubów sportowych – podsumował lider WWS.

Krzystof Kaliszewski, Małgorzata Terlecka-Fischer (Prezes Gwardii Warszawa) i Piotr Guział

Na konferencji obecny był także prezes Skry Warszawa, Krzysztof Kaliszewski, który wyjaśnił, jak obecnie wygląda sytuacja tego klubu. – Straciliśmy użytkowanie wieczyste 29 stycznia. Obecnie jesteśmy władającym terenem, ale nie jest to związane z żadnym aktem prawnym – mówił prezes. – Wszyscy wiemy, jak wygląda obiekt Skry, mówi się, że tylko on tak źle się prezentuje, ale niestety nie jest to prawda. Jest z nami pani Małgorzata Terlecka-Fischer, Prezes będącej w opłakanym stanie Gwardii Warszawa, ale podobnie dzieje się w innych stołecznych klubach – można tu wymienić Marymont, Warszawiankę, Polonię, Orła – wyliczał Kaliszewski.

Stadion Skry

Zdaniem prezesa Skry, zły jest cały model zarządzania warszawskim sportem. – Wyniki mamy dobre, ale w przeciwieństwie do innych dużych aglomeracji i stolic na świecie, pieniądze nie idą za wynikami. Wzywamy, by miasto zainteresowało się Skrą, bo z roku na rok jest coraz gorzej – uważa Kaliszewski.

 

Zdjęcia: Polityka Warszawska

Zobacz także:

Kto uratuje zapomniane kluby sportowe?

Marcinkowscy pozwali Miasto Jest Nasze

Warszawska gra w zielone

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...