Zwrot w sprawie Feminy?

Jan Kunert    2014-07-29 12:08:22

Walka o Kino Femina niektórym wydawała się już zupełnie przegrana. Nagle okazuje się jednak, że nie wszystko stracone. Głos w sprawie zabiera prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz.... na Facebooku.

O sprawie Feminy informowaliśmy na łamach „Polityki Warszawskiej” na bieżąco. Przypomnijmy, iż budynek, w którym obecnie mieści się popularne warszawskie kino odzyskali dawni właściciele. Zadecydowali o wynajęciu go koncernowi Jeronimo Martins, dysponującemu siecią dyskontów „Biedronka”. Szybko pojawiła się grupa protestujących, która z dnia na dzień wzmacniała swe szeregi. W akcję zaangażowały się organizacje pozarządowe. W obronie kina powstał specjalny list, pod którym (oprócz organizacji) podpisało się blisko półtora tysiąca Warszawiaków. Wówczas pojawił się pomysł, aby w budynku wydzielić część powierzchni na jednosalowe kino studyjne. Na to rozwiązanie nie zgodził się jednak konserwator zabytków.

Prezydent zabiera głos na FB

Wczoraj na profilu inicjatywy Miasto jest Nasze (MJN) na Facebooku, pod jednym z postów dotyczących sprawy Feminy i Biedronki głos zabrała Prezydent Warszawy:

Zadzwoniliśmy do ratusza z pytaniem o szczegóły. – Potwierdzam. Prowadzimy rozmowy ze wszystkimi podmiotami – mówił rzecznik Bartosz Milczarczyk. – Staramy się znaleźć satysfakcjonujące wszystkich rozwiązanie, aby pogodzić zarówno funkcje kulturalne jak i biznesowe – zapewnił. Wśród stron, z którymi prowadzone są konsultacje wymienił również konserwatora zabytków.

– Na tym etapie nie mamy możliwości wpływu na zmianę formalnej decyzji podjętej przez konserwatora – czytamy w przesłanym do nas oświadczeniu Jeronimo Martins. – Gdyby jednak taka zmiana nastąpiła np. w efekcie konsultacji, jesteśmy gotowi podjąć działania na rzecz realizacji wcześniejszego projektu z kinem.

Portugalski koncern zapewnia, że dostrzega stanowisko mieszkańców Warszawy. – Z punktu widzenia potrzeb społecznych konieczne jest stworzenie ciekawego projektu, który stanowiłby kompromis pomiędzy funkcją kulturalną i handlową. Decyzje podjęte w procesie formalnym umożliwiłyby jego realizację.

Społecznicy zadowoleni ale czekają na konkrety

Stojący na czele MJN Jan Śpiewak przypomina, że jeszcze w zeszłym tygodniu Prezydent mówiła, że nic nie może w tej sprawie zrobić. – Dobrze, że ugięła się pod presją opinii publicznej i zmieniła zdanie – mówi „Polityce Warszawskiej”. – My również jesteśmy otwarci na rozmowy przy okrągłym stole w sprawie kina. Chcemy rozpoczęcia publicznej dyskusji na ten temat, a także wypracowania rozwiązań, które uchronią nas przed podobnymi historiami w przyszłości - dodaje.

Na pytanie o to, kiedy rozmowy się zakończą, Bartosz Milczarczyk oświadcza: – Nie jestem w stanie odpowiedzieć i deklaruje, że wszelkie informacje będą przekazywane na bieżąco.

 

Źródło zdjęcia: Wikimedia Commons

 

ZOBACZ TAKŻE:

Biedronka zamiast Feminy? Mieszkańcy protestują

Biedronka w miejsce kina, czyli ludzie wiedzą lepiej

Miasto Jest Nasze prezentuje: oś Podwałek

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...