Radni ponownie zmieniają okręgi

Piotr Kozak    2014-07-29 18:54:41

Na zakończonej przed kilkoma godzinami nadzwyczajnej sesji Rady Warszawy, zwołanej na wniosek Hanny Gronkiewicz-Waltz przegłosowano kolejne zmiany dotyczące granic okręgów wyborczych. Na Pradze Południe i w Wawrze powrócono do granic z 2013 roku. Nie obyło się oczywiście bez wzajemnych oskarżeń i rzucanych podejrzeń.

Dzisiejsza sesja została zwołana przez Panią Prezydent dość niespodziewanie, więc spekulacji na temat przyczyn nagłego „zrywu” nie było końca. Podejrzewano nawet konflikt w obrębie klubu Platformy Obywatelskiej. Jak się jednak okazało, wszystkie zmiany spowodowane były uwagami, które do przegłosowanych na początku lipca uchwał wniósł Komisarz Wyborczy. Pani Komisarz zgłosiła bowiem zastrzeżenia co do sposobu podziału granic okręgów, przy czym zastrzeżenia te miały w przypadku Wilanowa i Rembertowa charakter kosmetyczny.

Nie uniknięto jednak wątpliwości i podejrzeń. – Czyja to jest wina, że Komisarz podważył decyzję o zmianie granic okręgów? Gdzie są mityczne mapki, na podstawie których podejmowano decyzję o zmianie? – zastanawia się podczas rozmowy z „Polityką Warszawską” radny PiS Maciej Wąsik. – Na Pradze Płn. drugi okręg wyborczy traci zgodnie z uchwałą jeden mandat, choć jest tam najwięcej osób uprawnionych do głosowania. Wiele z nich poparło w ostatnich wyborach na PiS – dodaje. Wątpliwości podziela także przewodniczący warszawskiej SLD Sebastian Wierzbicki. – Platforma chce poprawiać swoje błędy – twierdził – Zmiany były niepotrzebne i przygotowane na kolanie. Teraz trzeba odkręcać to, co zepsuł Ratusz. 

W czasie sesji, Wierzbicki domniemywał czy zmiany nie były motywowane zaskarżeniem uchwał przez WWS. Jak jednak przekonywał Jarosław Jóźwiak, skarga WWS wniesiona została po terminie, odrzucona przez sąd i nie była przyczyną ponownie podejmowanych zmian. – Każda opozycja będzie kierowała pod adresem rządzącej większości różne oskarżenia. Wszystkie głosowane dziś zmiany są wynikiem uwag Komisarza i wynikają z zapisów ustawy o ordynacji wyborczej – mówił. 

Po emocjonującej debacie nastąpił wyczekany moment głosowania. Pomimo wcześniejszych wzajemnych oskarżeń i podejrzeń, rządząca Platforma wraz z opozycją okazały się zadziwiająco zgodne. Jednomyślnie przyjęto proponowane przez Komisarza zmiany na Pradze Płd., w Wawrze, Rembertowie i Wilanowie. Na Pradze Płd. i w Wawrze powrócono do granic okręgów wyborczych z 2013 roku. Jednogłośnie odrzucono również proponowane zmiany na Pradze Płn., co wynika z faktu, że jedynie tam dotyczą one ilości mandatów w poszczególnych okręgach. Co ciekawe, odrzucenie przez radnych propozycji Komisarza oznacza, że przed ogłoszeniem wyborów (co będzie miało miejsce najprawdopodobniej w drugiej połowie sierpnia) Rada Miasta raz jeszcze będzie musiała decydować o zmianach okręgów wyborczych na Pradze Płn. W przeciwnym wypadku Komisarz Wyborczy będzie mogła nanieść zmiany zgodnie ze swoim uznaniem.

Bez względu na to, jakie były motywy Platformy Obywatelskiej przy wprowadzaniu zmian w ordynacji wyborczej, pewne jest to, że sposób procedowania tych zmian był daleki od doskonałości. Głosowanie pod osłoną nocy, brak mitycznych map z naniesionymi zmianami granic, wprowadzanie uchwał z ręki, wreszcie zwoływanie nadzwyczajnej sesji w celu korekty już raz zmienianych granic. Być może opozycja źle adresuje swoje oskarżenia, być może niesłusznie podejrzewa Platformę o manipulację. Na pewno jednak w tym wypadku ma uzasadnione wątpliwości i prawo do zadawania pytań. Jedną z podstawowych wartości demokracji jest bowiem transparentność podejmowanych działań. Obywatelska z nazwy Platforma powinna być szczególnie wyczulona na tym punkcie. 

 

Zdjęcia: Dagmara Woś, Polityka Warszawska

 

ZOBACZ TAKŻE:

"Platformiany" gerrymandering

Platforma pod ostrzałem krytyki

O nadużyciach w Warszawie - cisza

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...