Awantury polityczne na Pradze

Karol Szyszko    2013-06-12 08:23:22

Kiedy w ubiegłym tygodniu opozycyjni radni złożyli wniosek o zwołanie nadzwyczajnej sesji mającej na celu odwołanie przewodniczącej Rady Dzielnicy Praga Północ, Elżbiety Kowalskiej-Kobus, nikt nie spodziewał się z jaką walecznością przyjdzie walczyć Szefowej Rady o utrzymanie stanowiska. Kowalska-Kobus bardzo szybko zwołała i zaplanowała dwie sesje na ten sam dzień – oprócz nadzwyczajnej, o którą wniosła opozycja, sesję zwyczajną na której zaproponowała powołanie nowego wiceprzewodniczącego Rady. Przewodniczącej Rady nie odwołano, ale dzielnica ma nowego wiceprzewodniczącego, Andrzeja Siborenko.

Start wyborczy z list Prawa i Sprawiedliwości zagwarantował Andrzejowi Siborenko sukces polityczny w poprzednich wyborach samorządowych (kadencja 2006-2010), których wynik pozwolił mu na uzyskanie mandatu w Radzie Dzielnicy. W trakcie kadencji został jednak jednym z dwóch „niezależnych” radnych popierających koalicję PO-SLD. Nagrodą za udzielenie poparcia było stanowisko wiceprzewodniczącego Rady Dzielnicy oraz posada w dzielnicowej instytucji – Zarządzie Praskich Terenów Publicznych. W 2010 roku startował już z list Platformy, jednak pomimo dobrego miejsca na liście, nie dostał się do Rady. Dopiero w wyniku skazania jednego z radnych prawomocnym wyrokiem i wygaszeniu jego mandatu, miejsce w Radzie zajął Siborenko, a że fortuna polityczna kołem się toczy, teraz znów zajął on stanowisko wiceprzewodniczącego Rady Dzielnicy.

Andrzej Siborenko był jedynym kandydatem na stanowisko. Pozostałe kluby nie zgłosiły swoich kandydatur ze względu na obecny układ sił w Radzie, który przy nieobecności jednego z radnych opozycji, nie gwarantował najmniejszych szans na przeforsowanie kandydata spoza PO. Jak stwierdził Jacek Wachowicz z Praskiej Wspólnoty Samorządowej – W tym spektaklu nie uczestniczymy.

Prawdziwe emocje wyzwoliło pojawienie się spóźnionego radnego PSW, Kamila Ciepieńko. Wywiązała się przepychanka słowna między Ewą Klimkiewicz, mecenas gwarantują obsługę prawną Rady, a radnym Jackiem Wachowiczem, który chciał poznać podstawę prawną decyzji na podstawie której Mecenas nie chciała dopuścić do głosowania spóźnionego radnego. Nie jakiś paragraf widzi mi się, proszę podać podstawę prawną – grzmiał do mikrofonu Wachowicz. Ostatecznie, radny Ciepieńko nie wziął udziału w wyborze nowego członka prezydium Rady.

Druga, nadzwyczajna sesja odbyła się po upływie ponad czterech godzin. Jej celem było odwołanie przewodniczącej Rady oskarżanej o przyczynienie się do upadku instytucji charytatywnej, którą prowadziła Adrianna Jara, radna wybrana z ramienia Prawa i Sprawiedliwości. Radna PiS zarzuca Przewodniczącej, że ta groziła jej w 2010 roku zamknięciem Fundacji, jeśli nie poprze Platformy w Radzie Dzielnicy.

Prawdziwa awantura wywiązała się, gdy radni koalicji postanowili opóźnić głosowanie powołując się na kruczki prawne. Zarzucono wnioskodawcom, że nie dołączyli do wniosku projektu uchwały odwołującej przewodniczącą. Kilkadziesiąt minut trwała przepychanka słowna o to kto powinien przygotować projekty uchwał na sesje, wnioskodawcy, czy merytoryczna komórka urzędu. Radni byli zdeterminowani spędzić w urzędzie nawet całą noc. Na szczęście, po wielostronnych naradach przenieśli dyskusję na niedaleką przyszłość.

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...