Artystycznie o Żołnierzach Wyklętych

Polityka Warszawska    2014-07-30 18:46:00

Okazały, niepowtarzalny i doskonale wykonany – taki jest nowy mural na warszawskim Ursynowie, upamiętniający Żołnierzy Wyklętych oraz rtm. Witolda Pileckiego. Przedstawiciele władz dzielnicy oraz współodpowiedzialnego za wykonanie Stowarzyszenia Wizna 1939 dokonali dziś jego oficjalnej prezentacji. Mieszkańcom Ursynowa przypominamy również, że już jutro kończą się konsultacje społeczne ws. zagospodarowania Parku im. Cichociemnych.

Jest to jeden z największych murali w całej Warszawie. Jego powierzchnia wynosi ok. 175 metrów kwadratowych. Imponujące wrażenie wywołuje jednak nie tylko przez wielkość, ale również ze względu na precyzję wykonania oraz niebanalny pomysł. Dzieło przedstawia rotmistrza Witolda Pileckiego (patrona ulicy, na której się znajduje) oraz walczących z wrogiem Żołnierzy Wyklętych. Wróg-potwór uosabia Związek Radziecki, o czym świadczy m.in. czerwona pięcioramienna gwiazda, będąca symbolem komunizmu.

Malowidło powstało przy współpracy Gdańskiej Szkoły Muralu oraz Stowarzyszenia Wizna 1939. Za jego wykonanie odpowiadały trzy osoby: Rafał Roskowiński (autor), Emil Goś i Bogusław Szostkiewicz.

Lokalizacja nowego muralu jest nieprzypadkowa, nie tylko ze względu na to, iż znajduje się przy ul. Pileckiego (dokładnie na budynku nr 111). – Ursynów to dzielnica pełna powstańczych akcentów. Znajdziemy tu wiele symbolicznych nazw ulic, w tym wspomniana ulica rtm. W. Pileckiego, ul. J. Rodowicza „Anody”, rondo Krystyny Krahelskiej, nazwy szkół, a także miejsca pamięci – mówił zastępca burmistrza dzielnicy, Witold Kołodziejski. – Cieszymy się, że to okazałe malowidło dziś oficjalnie do nich dołącza – dodał.

W prezentacji dzieła wzięli udział także zastępcy burmistrza Ursynowa: Janina Rogg i Lech Skowron oraz prezes Stowarzyszenia Wizna 1939, Bogusław Szostkiewicz. Współautor malowidła wyraził nadzieję, że mural Żołnierzy Wyklętych to początek współpracy z dzielnicą i z miastem. Przyznał, iż w głowach artystów już znajdują się pomysły na inne murale.

W najbliższy piątek dzielnica Ursynów dołączy się do obchodów Powstania Warszawskiego. Chwilę przed godz. 17.00, przed budynkiem ratusza nastąpi uroczyste wciągnięcie flag. Dokładnie o godzinie „W” na terenie dzielnicy – podobnie jak w całej Warszawie – zawyją syreny alarmowe. Pracownicy ursynowskiego urzędu złożą wiązanki kwiatów oraz zapalą znicze w znajdujących się w pobliżu miejscach pamięci, m.in. na cmentarzu przy ul. Anyżowej czy w Lesie Kabackich przy mogiłach poległych żołnierzy. – Chcemy, aby mieszkańcy Ursynowa mogli godnie uczcić ten wyjątkowy dzień – podsumował burmistrz Kołodziejski. Cały program obchodów na Ursynowie znajdziemy TUTAJ.

 

Koniec konsultacji społecznych na temat Parku Cichociemnych

Jutro – 31 lipca – oficjalnie zakończą się konsultacje społeczne dotyczące zagospodarowania przyszłego Parku im. Cichociemnych Spadochroniarzy AK, organizowane przez Urząd Dzielnicy. O planach i koncepcjach na jego zagospodarowanie pisaliśmy na łamach „Polityki Warszawskiej” wielokrotnie. Po zeszłorocznych zastrzeżeniach ze strony Rady Warszawy nie ma śladu, a przedstawione niedawno pomysły spotkały się ze sporą aprobatą ze strony mieszkańców Ursynowa.

Wstępna koncepcja zakłada, że na 16 ha powstanie m.in. kompleks sportowy, składający się z stadionu lekkoatletycznego, pełnowymiarowego boiska do piłki nożnej, hangar pokazowy na dwa samoloty i wiele innych atrakcji, które opisywaliśmy w naszych artykułach.

Mieszkańcy, którzy nie mogli uczestniczyć w konsultacjach społecznych do jutra (31 lipca) mogą zgłaszać swoje zastrzeżenia w sprawie zagospodarowania Parku. Wszystkie mapy, plansze i rozpiski znajdują się w Urzędzie Dzielnicy. Do 31 sierpnia wszelkie uwagi zostaną rozpatrzone przez władze Ursynowa, a protokół z konsultacji zostanie udostępniony dla mieszkańców w pierwszej połowie września.

Budowa całego przedsięwzięcia ruszy prawdopodobnie już w przyszłym roku. Jako pierwsze zrealizowane zostaną mniejsze projekty, takie jak place zabaw, które nie będą wymagały zbyt dużych nakładów finansowych. 

Autorki: Karolina Wiśniewska, Dagmara Woś

 

Zdjęcia: Polityka Warszawska

 

ZOBACZ TAKŻE:

Pomnik Pileckiego stanie na Żoliborzu

Jest zgoda ws. lokalizacji pomnika rtm. Pileckiego

Cichociemni wychodzą z cienia

 

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...