Radni Śródmieścia w obronie Janusza Kusocińskiego

Daniel Witowski    2014-07-31 07:55:36

Propozycje zmiany patrona placówek oświatowych zdarzają się dosyć rzadko. Z reguły większość tego typu inicjatyw dotyczy szkół, które wciąż noszą imię osoby zasłużonej "dla minionej epoki". Zupełnie inaczej było jednak w przypadku propozycji zgłoszonej przez społeczność szkolną Międzyszkolnego Ośrodka Sportowego nr 3, dyskutowanej podczas środowej Rady Dzielnicy Śródmieście. Radni jednogłośnie zaprotestowali rezygnacji z obecnego patrona – Janusza Kusocińskiego.

Obecnym patronem „Varsovii” jest wybitny, przedwojenny lekkoatleta (złoty medalista z Los Angeles w 1932 r., srebrny z Turynu dwa lata później, wielokrotny mistrz i rekordzista kraju w biegach na średnie i długie dystanse), żołnierz Kampanii Wrześniowej  Janusz Kusociński  zamordowany przez Niemców pod Palmirami w 1940 r.

Pomysł rezygnacji z takiego patrona (ponadto w 55 rocznicę utworzenia placówki) wydał się radnym nieco niezrozumiały, by nie powiedzieć... kuriozalny. To nie niechęć do osoby Kusocińskiego  jak przekonują wnioskodawcy – jest powodem ich inicjatywy. Oficjalna nazwa ośrodka (wraz z imieniem i nazwiskiem patrona) jest zbyt długa i nie zawiera w sobie najczęściej spotykanego i używanego określenia "Varsovia".  Ponadto, jak zauważa rany Grzegorz Walkiewicz (TR), we wniosku podnoszony był argument, iż Jerzy Kusociński nie był związany z żadną z dyscyplin, jakie uprawia się obecnie przy ul. Międzyparkowej (a przede wszystkim "nie był piłkarzem").

Tuż przed początkiem obrad, Komisja Oświaty jednogłośnie negatywnie zaopiniowała projekt usunięcia patrona z MOSu. Podobne zdanie na temat tegoż pomysłu mieli również radni. Kiedy przewodnicząca  Agnieszka Gierzyńska-Kierwińska  wyczytała ten punkt obrad, na sali słychać było powszechne wzburzenie. Już wtedy wiadomo było, że pomysł akceptacji radnych nie uzyska.

Niektórzy szukali jednak rozwiązania. Paweł Martofel, Przewodniczący Komisji Oświaty zaproponował, by do wnioskodawców trafiła propozycja, aby dodać do obecnej, oficjalnej nazwy placówki słowo "Varsovia". Po tym, z każdą minutą dyskusja stawała się coraz bardziej "gorąca". Szczególnie aktywni byli radni Twojego Ruchu. Grzegorz Walkiewicz próbował nawet zainicjować debatę o sensie istnienia placówki w obecnej formie podnosząc argument, że "z całej infrastruktury MOSu i tak nieodpłatnie korzysta klub sportowy". Wywołana do dyskusji burmistrz Cendrowska obiecała, że zapozna się z uwagami radnego. To uspokoiło atmosferę, jednak nie na długo. Paweł Martofel z Platformy Obywatelskiej zaproponował, by kontynuować prace nad tym projektem w Komisji Oświaty i przeprowadzić konsultacje z wnioskodawcami. Na tą deklarację szybko zareagował radny Przemysław Zając (Twój Ruch). – Pomiędzy władzami dzielnicy a klubem Varsovia istnieją dziwne relacje, bardzo często dochodzi też do dziwnych spotkań – oznajmił. Ostatecznie Paweł Martofel wycofał się z pomysłu przywrócenia do komisji już raz negatywnie zaopiniowanego projektu.

Głosowanie nad uchwałą Rady Dzielnicy w sprawie zmiany nazwy Międzyszkolnego Ośrodka Sportowego nr 3 im. Janusza Kusocińskiego na Międzyszkolny Ośrodek Sportowy nr 3 „Varsovia” zakończyło się porażką wnioskodawców. Poza radną Joanną Wiśniewską z PO, która wstrzymała się od głosu, wszyscy obecni na sali radni negatywnie zaopiniowali pomysł „usunięcia” Janusza Kusocińskiego z Varsovii. 

 

Zdjęcia: Polityka Warszawska

 

ZOBACZ TAKŻE: 

Kalisz i Walkiewicz interweniują ws. Hożej 25

Niespokojnie o starówce - nadzwyczajna sesja Rady Śródmieścia

Radni ponownie zmieniają okręgi

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...