ONR w marszu Powstania Warszawskiego

Adam Kielar    2014-08-02 14:04:11

Kilka tysięcy osób wzięło udział w Marszu Powstania Warszawskiego, organizowanym przez Obóz Narodowo-Radykalny i Sekcję Kobiet Ruchu Narodowego. Uczestnicy manifestacji przeszli spod Ratusza do parku im. E. Szymańskiego na Woli. Na trasie marszu nie doszło do żadnych incydentów czy zakłóceń, a największe kontrowersje mogły wzbudzać niektóre okrzyki uczestników pochodu.

Marsz Powstania Warszawskiego przez kilka lat organizowany był na Bemowie. W tym roku, po raz pierwszy przeszedł nową trasą, a swój początej miał w Śródmieściu. O powodach, które stoją za takimi zmianami mówił w wywiadzie dla „Polityki Warszawskiej” Jan Sapijaszko z Brygady Mazowieckiej ONR. – Pomysł na tegoroczną trasę zrodził się w naszych głowach jako naturalna konsekwencja faktu, iż na Bemowie żadnych obchodów kolejnych rocznic wybuchu Powstania Warszawskiego po prostu nie było. Poza tym, decyzja o zmianie podyktowana została również zeszłorocznymi zajściami. Władze miasta nie wpuszczały na zorganizowane przez siebie obchody zwykłych obywateli, nieposiadających specjalnych zaproszeń. – mówił Sapijaszko.

Tuż przed godziną 18.00, marsz wyruszył z placu Bankowego i skręcił w al. Solidarności. Od samego początku wznoszono okrzyki, mające upamiętnić Powstanie Warszawskie: „Armia Krajowa, niech żyje Armia Krajowa”, „Polska, Polska Walcząca” czy „Cześć i chwała bohaterom”. Równie często wspominano Narodowe Siły Zbrojne. Z racji tego, że marsz organizowany był przez środowiska narodowe, oprócz haseł patriotycznych, nie zabrakło także haseł antysystemowych: „Duma, duma, narodowa duma”, „Śmierć wrogom ojczyzny” czy standardowe „Raz sierpem, raz młotem w czerwoną hołotę”.

Uczestnicy marszu zwracali uwagę na brak biało-czerwonych flag w oknach mieszkańców al. Solidarności i ul. Wolskiej. W istocie, pojawiały się one niezwykle rzadko. Wszelkie pytania o to, dlaczego ich nie ma, przeważnie pozostawały jednak bez odpowiedzi.

Marsz przebiegał bez zakłóceń. Pierwszą i jedyną przerwę zarządzono przy Pomniku Ofiar Rzezi Wolskiej, u zbiegu ulic Wolskiej i Leszno. Reprezentanci ONR wraz z innymi uczestnikami marszu złożyli tam wieńce i zapalili znicze. Odśpiewano także hymn państwowy.

U zbiegu Wolskiej i Młynarskiej, pod dawnym wolskim PeDeTem ustawiła się grupka kibiców Legii. Przynieśli transparent z hasłem „Wola 44” i powstańczą kotwicą. Odpalili race, po czym dołączyli do marszu.

Mijając miesjce, gdzie stał słynny Pałacyk Michla (Michlera) przy Wolskiej 40, z nagłośnienia popłynęły powstańcze piosenki, których teksty rozdawano uczestnikom marszu. Dwukrotnie odśpiewano „Pałacyk Michla”, a także „Warszawskie Dzieci”.

Źr. Youtube

Marsz dotarł do parku im. Szymańskiego. Tutaj pod pomnikiem upamiętniającym rozstrzelanie Polaków przez Niemców również złożono wieńce i znicze. Ponownie odśpiewano hymn państwowy. Niedługo potem marsz się zakończył. Organizatorzy nie kryli zadowolenia. Wczorajsza demonstacja z pewnością była jedną z największych organizaowanych przez środowiska narodowych radykałów.

Zdjęcia: Polityka Warszawska

 

Zobacz także:

Pokolenie silne jak dąb

Śladami powstańczej Warszawy

Jan Sapijaszko: Chcemy uczcić pamięć Powstańców!

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...