Nieestetyczna estetyzacja

Karolina Wiśniewska    2014-08-02 18:08:50

Jeżeli „nowoczesność” w dzisiejszym wydaniu oznacza bezduszną betonową wyspę, to warszawiacy zapewne woleliby pozostać nieco bardziej staroświeccy. Po kilkutygodniowym remoncie, nowy Plac Powstańców dalece odbiega od wizualizacji, jakie prezentowano blisko dwa lata temu. I choć ratusz przekonuje, że to tylko chwilowa estetyzacja, to od estetyki – zdaniem wielu – odbiega tym bardziej.

Plac Powstańców przez długie lata nie zachwycał swym wyglądem. Parking, połamane chodniki, łamiące się drzewka, śmieci i wiele innych drobnostek, do których można by się przyczepić. Okoliczni mieszkańcy zaczęli interweniować do władz Warszawy, aby wizerunek miejsca – zwłaszcza w obliczu zbliżającej się okrągłej rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego – zmienić. Łatwo nie było. Miejski ratusz długo uparcie przekonywał, że „jeszcze nie teraz, to jeszcze nie ten moment”. Kiedy jednak do sprawy włączył się prezydent Bronisław Komorowski, okazało się, iż to jednak jest „ten moment”. Starania mieszkańców zatem nie poszły na marne, zapadła pozytywna decyzja, powstały plany i projekty, a ekipy wykonawców wzięły się do pracy.

W tym tygodniu, tuż przed okrągłą rocznicą wybuchu powstania, prace remontowe dobiegły końca. Efekt? Mówiąc delikatnie, nie taki, jakiego wszyscy się spodziewali. Zniknął wprawdzie znajdujący się tu przez lata parking, zastąpiony dziś przez bardziej miły dla oka deptak dla spacerowiczów. Mimo to, plac dalece odbiega od stworzonej blisko dwa lata temu wizualizacji. Miały być trawniki, paleta drzew, ławki (te akurat są) i dużo zieleni. Zamiast tego mamy betonowe płyty i 120 gigantycznych donic, które – zgodnie ze słowami jednego z przechodniów – bardziej przypominają kontenery. Mieszkańcy Warszawy nie kryją rozczarowania i powtarzają – to nie tak miało wyglądać. W krytyce wtóruje im także radny Śródmieścia Grzegorz Walkiewicz (Twój Ruch), który złożył ws. placu interpelację do burmistrza Wojciecha Bartelskiego. – Donice z krzewami być może będą się ładnie prezentować z chwilą przeprowadzania uroczystości rocznicowych związanych z wybuchem Powstania Warszawskiego, na dłuższej perspektywie wydają się jednak nieporozumieniem – pisze.

Władze miasta przekonują, iż obecny wizerunek Placu Powstańców to rozwiązanie... chwilowe. – Docelowo to miejsce będzie wyglądało inaczej – przekonywał dyrektor Centrum Komunikacji Społecznej Jarosław Jóźwiak – na razie przeprowadziliśmy tylko estetyzację. Gdyby ktoś miał wątpliwości, co owe słowo oznacza, idąc za słownikiem języka polskiego, wyjaśniamy „sprawianie, że coś staje się ładne, gustowne”. Cóż, o gustach się wprawdzie nie dyskutuje. Jednak nie da się ukryć, że trudno znaleźć kogoś, komu zmiany się podobają.

 

Nie sposób przy tej okazji pominąć kwestii finansowych. Słynna estetyzacja kosztowała Warszawę ok. 3 mln złotych. Po co – pytają mieszkańcy – skoro za kilka tygodni plac znowu będzie remontowany? – Władze zafundowały mieszkańcom kolejną prowizorkę, która (…) na długo odsunie realizację zaplanowanej w tym miejscu inwestycji, parkingu podziemnego – pisze w swojej interpelacji radny Walkiewicz.

Zgodnie z planem, parking naziemny, znajdujący się tutaj przed remontem miał zostać przeniesiony pod ziemię. Na razie nie wiadomo jednak, kiedy rozpoczną się prace związane z wykonaniem tejże inwestycji.

Na koniec nie da się nie przytoczyć dobrze znanego hasła – miało być pięknie, a wyszło... jak zwykle. Miało być zielono, jest szaro. Obiecywano drzewa – są donice. Z jednej strony, można by zamknąć oczy i uruchomić uśpione zwoje naszej wyobraźni, ale czy do tego trzeba było miesięcy prac i trzech milionów złotych?

 

Zdjęcia: Polityka Warszawska, twitter.com

 

ZOBACZ TAKŻE:

Chmury nad Placem Defilad?

Warszawa walczy o nagrodę Bloomberga

Serce miasta znów zatętni?

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...