Stołeczne synekury

Paweł Krulikowski    2013-05-04 21:50:53

Lord Acton stwierdził kiedyś: każda władza deprawuje. Nie sposób nie zastanowić się głębiej nad tą słynną maksymą, pochylając się nad warszawską polityką samorządową. Świat jej zawiłych aberracji stanowi bowiem fascynującą układankę.

Gdybyśmy zadali sobie pytanie o nadrzędny cel pracy samorządowca, większość z nas odpowie – służyć ludziom. Lobbować w interesie swojej małej ojczyzny, szukać rozwiązań problemów mieszkańców swojego regionu, działać na rzecz lokalnej społeczności. I właśnie w ten sposób opisuje się większość kandydatów na naszych reprezentantów. Gdy tylko zbliża się kolejna kampania wyborcza, wyciągają jak z rękawa hasła o uczciwości, rzetelności, sprawności, skuteczności. Każdy może sobie dopisać własne. Tym co robią po wyborach interesujemy się już tylko pobieżnie. Interesujemy się, przeglądając nagłówki gazet, żółte paski, ulubione strony internetowe. Z nich jednak nie dowiemy się o tajemnicach alkowy samorządowych gabinetów. Nie dowiemy się o personalnych rozgrywkach politycznych, rozdawnictwie stanowisk, łączeniu posad i rodzinnych układach. Każdy plotkuje – nikt nic nie wie na pewno.

„Stołeczne synekury”, jedna z najważniejszych kolumn naszego portalu, ma za zadanie zmienić obecny stan rzeczy. Stawiamy sobie ambitny cel wzięcia pod lupę warszawskich samorządowców i prześwietlenia ich publicznej działalności. Wszystkie kontrowersje i zachowania wątpliwe etycznie będą przedmiotem naszej nieustającej troski. Nasz cel jest prosty – chcemy stworzyć galerię postaci, które nadużywają lub wykorzystują władzę w źle rozumianym z punktu widzenia Warszawiaka interesie. Chcemy pokazać samorządowców, których decyzje i działania mają dwuznaczny wymiar. Chcemy pokazać ludzi, którzy być może nadużywają swoich stanowisk, by „zrobić dobrze” sobie i swojemu partykularnemu interesowi.

W naszych działaniach zawsze będziemy kierować się najważniejszą zasadą. Zasadą rzetelności. Pierwszą osobą, która będzie miała prawo głosu w sprawie opisanych przez nas wątpliwości, pojawiających się w związki z jej działalnością, decyzjami czy stanowiskiem będzie sam zainteresowany. To właśnie na wypowiedziach warszawskich polityków i samorządowców, oskarżanych czy podejrzewanych o moralną dwuznaczność zależy nam najbardziej. „Stołeczne synekury” nie będą miały tabloidowej formuły, rzucającej oskarżenia na prawo i lewo. Nie zamierzamy wydawać personalnych wyroków. Będziemy pokazywać mechanizmy i zostawiać je do etycznej oceny naszych czytelników.

Liczymy również na odzew ze strony internautów. W naszym cyklu chętnie przyjrzymy się wszystkim podejrzanym aktywnościom samorządowców z Twojej dzielnicy czy Rady Miasta. Jeśli chciałbyś się z nami podzielić swoimi spostrzeżeniami, wiesz o nagannym działaniu polityków w Twoim otoczeniu – napisz do nas na synekury@politykawarszawska.pl a my na pewno pochylimy się nad problemem.

Podsumowując, liczymy na to, że nasza inicjatywa stanie się jeszcze jednym sprawnym środkiem weryfikacji naszych przedstawicieli. Ze swojej strony obiecujemy apolityczność rubryki oraz, że dołożymy wszelkich starań, by każdemu aktorowi samorządowego teatru patrzeć na ręce z równą uwagą i starannością.

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...