Warszawa Społeczna przebija partyjne balony

Piotr Kozak    2014-08-07 07:57:09

„Chcemy uwolnić Warszawę od partii politycznych!” – pod tym hasłem Warszawa Społeczna zorganizowała wczoraj happening na Pl. Bankowym. Kilkadziesiąt osób przebiło balony z napisami: „Warszawska Wspólnota Spadochroniarzy”, „Prawie Sprawiedliwi” czy „Nie Mój Ruch”. Akcja wyraźnie pokazuje polityczny kierunek rozwoju WS i rozwiewa wątpliwości co do ewentualnych koalicji w nadchodzących wyborach.

Kluczowe dla Warszawy Społecznej będą wybory do Rady Miasta oraz rad dzielnic. Stowarzyszenie nie proponuje jeszcze żadnego kandydata na prezydenta Warszawy, co może jednak ulec zmianie. – Jeżeli pojawi się oddolny, społeczny kandydat, nie wykluczam, że udzielimy mu wsparcia – mówił lider stowarzyszenia, Maciej Łapski. Prezes WS zapowiedział również kolejne spotkania z cyklu „Kandyduj na radnego! Odbierz politykom samorząd!”. Pierwsze odbyło się w zeszłym tygodniu na Woli. Czas zatem na kolejne dzielnice. Zgodnie z planem, na początek Praga Płd. i Śródmieścia. Spotkania mają zachęcić mieszkańców do głosowania i startowania z list Warszawy Społecznej. – Chcemy żeby listy wyborcze były oddolne i demokratyczne – mówił Łapski.

Stowarzyszenie nie ma jeszcze dokładnie opracowanego, całościowego programu wyborczego. Ciągle jest on tworzony przez mieszkańców i konsultowany z ekspertami Warszawy Społecznej, którym przewodniczyć ma prof. Ryszard Bugaj. Efekt owych prac i prezentacja programu zapowiedziana została na początek września. 

– Naszemu stowarzyszeniu z pewnością uda się wystawić swoich kandydatów do Rady Miasta i połowy rad dzielnic – mówi w rozmowie z „Polityką Warszawską” Maciej Łapski. Zapytany o ewentualne koalicje wyborcze odpowiedział dyplomatycznie, że zaprasza do współpracy wszystkich, lecz Warszawa Społeczna sama w sobie jest już koalicją różnych grup i środowisk.

Warszawa Społeczna cieszy się poparciem Warszawskiego Stowarzyszenia Lokatorów oraz OPZZ „Konfederacja Pracy”. Przewodniczący Konfederacji, Michał Lewandowski, podkreślał, że związek współpracuje z WS jeszcze od czasów wspólnego ratowania warszawskich stołówek. – WS może liczyć na poparcie kilku tysięcy pracowników w Warszawie – zapewnia.

Na dzień dzisiejszy trudno przewidzieć czy owe poparcie i chęć działania mieszkańców wystarczą, aby wprowadzić swoich przedstawicieli do rad w nadchodzących wyborach. Na pewno nie można odmówić Warszawie Społecznej zapału do pracy, dobrych intencji i dużego zaangażowania. – Po to powstaliśmy, po to działamy, aby móc normalnie żyć – wykrzykiwał Łapski. – Chcemy, żeby każdy mieszkaniec Warszawy miał zapewniony dojazd do pracy i szkoły, mieszkanie i kanalizację. Chcemy normalnej Warszawy. Chcemy Warszawy Społecznej – dodawali jego współpracownicy. 

Można się spierać na temat tego czy antypartyjne hasła głoszone przez członków stowarzyszenia przybliżą nas do „normalnego życia”. Z pewnością są w stanie porwać i zaktywizować część mieszkańców Warszawy. Jak wielką? Przekonamy się w listopadzie. Jeżeli jednak demokracja ma polegać na zaangażowaniu obywateli, to przynajmniej w tym względzie działacze już dziś przybliżają nas do normalności. 

 

Zdjęcia: Polityka Warszawska

 

ZOBACZ TAKŻE:

Warszawa Społeczna kruszy beton partyjny na Woli

Warszawa Społeczna wystartuje w wyborach samorządowych

Warszawa Społeczna mobilzuje mieszkańców

 

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...