Ile prawdy w liście Jarosława Dąbrowskiego?

Paweł Krulikowski    2014-08-07 18:06:35

Wysłany niedawno przez byłego wiceprezydenta Jarosława Dąbrowskiego list do mieszkańców Bemowa odbił się szerokim echem. Sondowanie wyborców i nieśmiałe rozpoczęcie kampanii zawiera w sobie jednak wiele nieścisłości.

Przypomnijmy raz jeszcze, Jarosław Dąbrowski w liście do mieszkańców Bemowa pisze, że zlecona przez Ratusz kontrola nie znalazła poważnych nieprawidłowości ani dowodów na złamanie prawa. W oczach byłego burmistrza dzielnicy oznacza to, że jego działalność w latach 2006-2013 została usprawiedliwiona, zaś ustalenia dotyczące „afery bemowskiej” są tylko nic nieznaczącym epizodem. Wystarczy przyjrzeć się jednak pewnym faktom i zasięgnąć kilku informacji, aby przekonać się, iż ex-wiceprezydent jest w błędzie.

Już w kwietniu, po otrzymaniu odpowiednich doniesień (między innymi od Bemowskiej Wspólnoty Samorządowej i od warszawskiego PiS), prokuratura rejonowa Warszawa-Wola wszczęła śledztwo, dotyczące czterech konkretnych zarzutów: przekroczenia uprawnień przez funkcjonariuszy publicznych w Urzędzie Dzielnicy Bemowo działających na szkodę interesu publicznego, działania na szkodę Urzędu Dzielnicy Bemowo, poświadczania nieprawdy przez pracowników Urzędu, a także w sprawie przyjmowania korzyści majątkowych. Śledztwo to nie zostało ani umorzone, ani zawieszone.

Skontaktowaliśmy się w tej sprawie z Rzecznikiem Prasowym Prokuratury Okręgowej w Warszawie, prokuratorem Przemysławem Nowakiem. Zapytaliśmy czy w związku z „aferą bemowską” prowadzone są obecnie czynności, mające na celu ustalenie popełnienia którekolwiek z powyższych przestępstw. – Kontynuowane jest postępowanie dowodowe, przesłuchiwani są świadkowie, uzyskiwana i analizowana jest dokumentacja – zapewnił prok. Nowak. Rzecznik odmówił jednak spekulacji na temat postawienia jakichkolwiek zarzutów. – Na tym etapie śledztwa nie można potwierdzić takiej ewentualności – powiedział. Jak dodał, nie można również przewidzieć konkretnej daty zakończenia śledztwa. – Musimy zbadać jeszcze kolejne dowody, które dopiero uzyskujemy  – podsumował prok. Nowak.

„[Wyniki kontroli – przyp. red.] to najlepszy dowód, że wyłącznym celem autorów medialnego zamieszania było zdyskredytowanie Bemowa.” – pisze były wiceprezydent. Niestety, po raz kolejny mija się z prawdą. Wyniki kontroli potwierdziły niepokojące sygnały, zaś jak wynika z rozmowy z przedstawicielem prokuratury – śledztwo trwa. Przypomnijmy również, że Jarosław Dąbrowski zapowiadał pozew przeciwko autorowi oświadczenia w sprawie bemowskich nieprawidłowości Pawłowi Bujskiemu. Do tej pory o złożeniu takiego doniesienia przez ex-burmistrza nic nam nie wiadomo.

W liście do mieszkańców Dąbrowski nazywa bemowskie nadużycia mianem „bezsensownych rozgrywek politycznych”. Problem w tym, że poza polityką (bardziej bądź mniej "sensowną"), w grę weszło jednak potencjalne złamanie prawa, o czym najbardziej dobitnie świadczy działalność w tej sprawie warszawskiej prokuratury. Z wydawaniem wyroków czy „afera bemowska” była jedynie intrygą, czy jednak przekroczeniem uprawnień  a wręcz przestępstwem – poczekajmy na końcowy efekt działalności prokuratury.

Źródło: list Jarosława Dąbrowskiego do mieszkańców Bemowa, własne

Zobacz także:

Wojna na Bemowie

Bemowska wojna trwa

Układ bemowski

Na Bemowie fałszują dokumenty?

PO broni wiceprezydenta, PiS chce nadzwyczajnej sesji

Dymisja wiceprezydenta Dąbrowskiego

Wiceburmistrz Zygrzak odwołany

Burmistrz Bemowa podaje się do dymisji

Bemowskie nieprawidłowości potwierdzone

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...