Drogie obietnice Joanny Erbel

Paweł Krulikowski    2014-08-11 08:00:02

Program miejski Joanny Erbel to imponujący dokument. 80 stron, podzielonych na konkretne rozdziały, wśród których znajdziemy pomysły na edukację, komunikację, miejską zieleń, politykę społeczną, mieszkaniową czy społeczną partycypację. Problem w tym, że program kandydatki na przyszłą "prezydentkę" to jeden wielki ciąg wydatków bez pomysłu na ich pokrycie.

Miasto stołeczne Warszawa pod koniec 2013 roku zadłużone było na prawie 6 miliardów złotych. Dług wynosi 48% w stosunku do dochodów. W ciągu ostatnich kilku lat rządów Hanny Gronkiewicz-Waltz dług wzrósł o 115%, regularnie wzrastają wydatki, zaś w długoletnich prognozach finansowych dla naszego miasta rokrocznie przesuwa się datę całkowitej spłaty zadłużenia miasta. Niemniej jednak, miasto jest finansowo w całkiem niezłej kondycji. Posiada płynność finansową, dostaje kolejne kredyty (ostatnio 1 mld złotych z Europejskiego Banku Inwestycyjnego), zaś agencje finansowe oceniają stolicę na najwyższym poziomie wiarygodności.

W swoim miejskim programie, opublikowanym na starcie kampanii wyborczej, Joanna Erbel zaplanowała jednak ewidentnie zmienić stan zadłużenia Warszawy, czyli doprowadzić miasto do agonii. Dlaczego? Każdy kolejny punkt jej agendy to potencjalny (spory!) wydatek dla stolicy. Obok imponującej listy postulatów, z których znaczna część wydaje się całkiem dobrymi, przemyślanymi propozycjami, brakuje informacji podstawowej: skąd wziąć na to wszystko pieniądze? Przypomnijmy, co roku spadają w Warszawie dochody z podatków PIT i CIT (dopiero w tym roku wszystko wskazuje, że będzie inaczej), analogicznie wzrastają wydatki na bieżącą obsługę miasta, zaś na wielkie inwestycje nasze miasto pożycza, rozkładając spłatę na raty i licząc na wzrost gospodarczej koniunktury.

Tymczasem Joanna Erbel proponuje gigantyczny przyrost wydatków, zwłaszcza w obszarach budownictwa mieszkaniowego. Budowa dodatkowych mieszkań komunalnych, inwestycje w budowanie kolejnych lokali socjalnych, dodatkowe środki na remont istniejących mieszkań komunalnych. Hanna Gronkiewicz-Waltz w trakcie swojej kadencji wydatki na mieszkania komunalne obcięła, a dodatkowo podwyższyła czynsze. Pomimo tego zadłużenie miasta wzrasta. Skąd na to wziąć pieniądze?

Kolejna sprawa – edukacja. Postulat dodatkowej lekcji matematyki w szkołach, motywowany tylko tym, że w Warszawie dochody osiągnęły w zeszłym roku wysokość ponad 13 miliardów złotych, to czysty populizm. Przypomnijmy, kiedy przed referendum Hanna Gronkiewicz-Waltz zapowiedziała wprowadzenie dodatkowej godziny zajęć w przedszkolach, poinformowała, że jest to koszt 10 milionów złotych w roku szkolnym 2013/2014. Godzina dodatkowej lekcji matematyki w szkołach byłaby znacznie droższa. Skąd wziąć na to pieniądze? Komu zabrać? A to nie koniec wydatków w ramach edukacji. Darmowe dojazdy do szkół, darmowe korepetycje w szkołach, rozszerzenie opieki zdrowotnej w szkołach, darmowe stołówki. Oczywiście nigdzie w programie nie dostajemy żadnych rzetelnych wyliczeń. Nic, tylko ciąg obietnic.

Ciekawe podejście prezentuje również Joanna Erbel do problemu zwiększającego się zatrudnienia w urzędach. Jak możemy przeczytać w statystykach, za czasów Hanny Gronkiewicz-Waltz liczba pracowników administracji wzrosła o 35%. Tymczasem o restrukturyzacji biurokracji kandydatka Zielonych nie myśli. Jej rozwiązaniem byłoby przesuwanie odpowiednich urzędników do biur czy wydziałów, w których w danej chwili byliby potrzebni. Ale to nie wszystko. Dodatkowi pracownicy socjalni, opiekunowie dla dzieci, powołanie nowego Departamentu Kształtowania Przestrzeni Publicznej, powołanie Naczelnego Architekta Warszawy, powołanie Biura Planowania Rozwoju Warszawy, powołanie instytucji Społecznego Studium Zagospodarowania Przestrzennego, Warszawski Fundusz Inwestycyjny, dodatkowi pełnomocnicy (do spraw osób starszych, rewitalizacji, prawego brzegu Warszawy, bezdomnych) etc. To tylko skrócona lista nowych etatów, które jak rozumiem za miejskie pieniądze planuje utworzyć Prezydentka Erbel. Skoro na wyobraźnię najlepiej działają liczby, to w budżecie na rok 2014 zaplanowano 5 milionów złotych na działalność istniejących już biur w zakresie planowania przestrzennego. Dołożenie kilku nowych instytucji urbanistycznych to nieuchronne dalsze obciążanie budżetu. Pomijam pozostałe etaty.

Abstrahując od wydatków, Joanna Erbel wyobraża sobie naprawdę wielką Warszawę. O możliwościach znacznie przekraczających jej kompetencje, czy każdego innego włodarza miasta. Mówi o wpływaniu na deweloperów, na banki komercyjne, o wywieraniu nacisku na prywatnych przedsiębiorców, którzy mają dostosować się do bardziej "uspołecznionej" Warszawy. Jestem przekonany, że wywołałoby to efekt dokładnie odwrotny, to jest spowodowało jeszcze większą dekoniunkturę na rynku mieszkaniowym i małych i średnich przedsiębiorstw, co w efekcie dopełniłoby obrazu finansowej katastrofy.

Pozyskiwanie zysków ze sprzedaży kompostu z oczyszczalni Czajka czy rezygnacja z kupowania plastikowych butelek na wodę mineralną dla urzędników mogą nie wystarczyć na pokrycie planowanych przez Prezydentkę Erbel wydatków. Oszczędności na sprzedaży służbowych samochodów i kupnie w zamian pracownikom urzędów rowerów także. Kredyty, z instytucji które wymienia kandydatka Zielonych, to pieniądze pisane palcem na wodzie. Tymczasem, jej program na starcie wymaga miliardów złotych na to, by mógł funkcjonować w podstawowym zakresie. To prosta droga do bankructwa i powtórzenia wyczynu amerykańskiego miasta Detroit, które po ogłoszeniu upadku stało się komorniczym rajem. Dlatego, powtarzając za klasykiem, wołam - Joanno Erbel, nie idź tą drogą! 

Źródło zdjęcia: Polityka Warszawska

 

ZOBACZ TAKŻE:

Erbel rozmawia na Placu Defilad

Erbel odkrywa karty

Prezydentka

Od aktywistki do kandydatki na prezydentkę Warszawy

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...