"Śmieciowa telenowela" trwa?

Karolina Wiśniewska    2014-08-12 07:58:56

Wraz z początkiem miesiąca, w dziesięciu kolejnych dzielnicach Warszawy wprowadzono nowy system gospodarki odpadami. Choć zapowiadano, że sierpniowy drugi etap reformy będzie znacznie bardziej sprawny, nie obyło się bez przeszkód. Odpady nie wszędzie są wywożone na czas, a niektórych miejscach nadal nie pojawiły się nowe kontenery. Kto nie odrobił pracy domowej?

Przypomnijmy, że realizację nowego systemu gospodarowania odpadami komunalnymi rozpoczęto w lutym, wprowadzając go w ośmiu dzielnicach: Praga Południe, Praga Północ, Rembertów, Śródmieście, Ursynów, Wawer, Wesoła i Wilanów. Miasto wzięło na siebie odpowiedzialność wywozu odpadów, a wywozem nieczystości – po przeprowadzonych wcześniej przetargach zajęły się trzy firmy: MPO, LEKARO i SITA. Pierwszego sierpnia nastąpił drugi etap reformy, a do wymienionej ósemki dołączyło pozostałe dziesięć dzielnic: Białołęka, Bemowo, Bielany, Ochota, Targówek, Ursus, Włochy, Wola i Żoliborz – obsługiwane przez MPO oraz Mokotów – przez firmę LEKARO.

Początki bywają trudne. Tak było...

Początki „śmieciowej rewolucji” nie były łatwe. Mieszkańcy Rembertowa długo skarżyli się na brak nowych pojemników. Zaś nowoczesne osiedla na Ursynowie tonęły w odpadach, gdyż przez kilka dni nie pojawiały się tam żadne śmieciarki. Miasto, dzielnice oraz odpowiedzialne za wywóz firmy natychmiast postawiono na nogi.

Tak miało być...

Sytuację względnie szybko opanowano, śmieci uprzątnięto i obiecano, że „to się więcej nie powtórzy”, a przy następnym etapie wszystko pójdzie w pełni sprawnie. Okazuje się jednak, że nie wszyscy odrobili lutową pracę domową, a błędy, których miało nie być – są.

...a tak jest.

Mieszkańcy Woli skarżą się na brak nowych pojemników. Na proste pytanie „co z tym robią”, odpowiadają ironicznie, że okupują linię 19 115, a śmieci wyrzucają tak, jak dawniej. Na Białołęce firma MPO zadbała o dostawę kontenerów, ale z ich opróżnianiem bywa już nieco gorzej. Mieszkańcy narzekają, że pudła są pełne, a „zapach”, który się z nich wydobywa coraz mocniej daje się we znaki.

Rzecznik stołecznego ratusza, Agnieszka Kłąb przyznała, że napływających sygnałów jest sporo, ale reakcja na nie jest natychmiastowa. – Przekazujemy danym firmom wszystkie skargi, a te na bieżąco rozwiązują problemy, wywożą śmieci i dostarczają pojemniki – mówiła.

Zgodnie z pierwotnymi założeniami śmieciowych zmian, częstotliwość odbierania odpadów miała być dostosowana do potrzeb, a pojemniki nie powinny być przepełnione. Dlaczego zatem jest inaczej? Argumenty, które padają ze strony firm odpowiedzialnych za wywóz są w zasadzie takie same, jak kilka miesięcy temu. Najczęściej mówi się o braku dostępu do altan śmieciowych. Pracownicy firm nie mają odpowiednich kluczy, a z administracją lub mieszkańcami niektórych osiedli trudno się porozumieć.

Mieszkańcy czekają na „happy end”

W ośmiu dzielnicach, które w lutym weszły w nowy system udało się rozwiązać problemy. Odpady są wywożone, a nowe pojemniki – jeśli istnieje taka potrzeba – dostarczane. Początkowe trudności tłumaczono tym, iż pierwsze dni to czas, kiedy trzeba poznać teren i wszystkiego się nauczyć. Obecne problemy znacznie trudniej usprawiedliwić. Nie mamy już do czynienia z czymś zupełnie nowym i nieznanym, a poza tym, deklarowano wyciągnięcie wniosków. „Śmieciowa telenowela” toczyła się w Warszawie wystarczająco długo, o czym na bieżąco informowaliśmy na łamach „Polityki Warszawskiej”. Najwyższy czas, aby ją zakończyć, najlepiej przysłowiowym „happy endem”. 

 

Źródło zdjęcia: PolitykaWarszawska.pl

 

ZOBACZ TAKŻE:

Warszawa dwóch śmieciowych prędkości

Bez decyzji w sprawie śmieci. Znowu

Śmieci. Niekończąca się opowieść

 

 

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...