Miasto Jest Nasze przeciw drogim mieszkaniom

Dagmara Woś    2014-08-13 18:48:29

Wysokie ceny nieruchomości w stolicy spędzają sen z powiek wszystkim tym, którzy w bliższej bądź dalszej przyszłości marzą o własnym „M”. Lansowany przez rządzących program Mieszkanie dla Młodych – wbrew zapowiedziom – nie okazał się strzałem w dziesiątkę, a budownictwo komunalne powoli przestaje mieć rację bytu. Problem narasta, zatem Stowarzyszenie Miasto Jest Nasze podejmuje się jego rozwiązania i przedstawia swoje propozycje.

Co zrobić, aby mieszkania w Warszawie były tańsze? Pod takim hasłem, w kawiarni Sezonowa na Mokotowie odbyła się wczoraj debata organizowana przez stowarzyszenie Miasto Jest Nasze. Działacze przekonywali, że państwo nie prowadzi praktycznie żadnej polityki mieszkaniowej. Jedynym realnym scenariuszem dla młodych Polaków jest kredyt hipoteczny i perspektywa 30 lat jego spłacania. – Jak rozwiązać problem? – pytają, sięgając po opinię specjalistów.

Wstępną diagnozę na temat sytuacji mieszkaniowej w stolicy przedstawił zebranym niezależny analityk rynku Jacek Lenckowski. – Ceny mieszkań są tak zawyżone z wielu powodów. W dużej mierze ze względu wysokie marże deweloperskie, które według raportu NBP z 2009 roku niejednokrotnie wyniosły około 50% ceny metra kwadratowego – oświadczył. Zwrócił uwagę również na szereg innych czynników, m. in. drogie działki budowlane i skomplikowane prawo. – Jednak największym problemem są kredyty. W tej chwili ludzie mogą brać duże pożyczki, a kredyty są w większości dopasowane do ceny mieszkań. Wniosek z tego taki, że całym rynkiem mieszkaniowym rządzi właśnie kredyt – dodał Lenckowski. Co zatem zrobić, żeby te mieszkania były tańsze? Ekspert przekonywał, że dobrym rozwiązaniem byłoby zwiększenie konkurencyjności wśród deweloperów. Aby to uczynić, trzeba ułatwić sam proces budowania. Inny pomysł, który padł podczas debaty to podatek katastralny. Rozwiązanie jednak nie wszystkim się spodobało, gdyż uznano, że Polacy są wystarczająco obłożeni różnymi podatkami i nie będą chcieli płacić kolejnego.

Architekt i urbanista Maciej Czeredys, zaprezentował przykład konkretnego rozwiązania dla problemu drogich mieszkań – założenie własnej spółdzielni mieszkaniowej. Przyznał, że razem ze znajomymi próbuje realizować ów pomysł. – Idea ta miała w założeniu pokazywać, czym właściwie jest współdzielczość zaspokajająca najważniejsze potrzeby mieszkaniowe – mówił. Najlepszym konceptem, według słów architekta, byłaby wielofunkcyjna kamienica o dosyć zwartej zabudowie. Celem projektu jest też jego samofinansowanie się oraz balansowanie kosztów eksploatacji i kredytu. – Początkowo próbowaliśmy budować naszą spółdzielnie w oparciu o ustawę o spółdzielczości, ale szybko się poddaliśmy – mówił Czeredys. – Napotkaliśmy szereg przeszkód natury legislacyjnej, a jedynym wyjściem okazało się utworzenie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, co znacznie posunęło prace do przodu – dodał. Poinformował także, iż idea jego własnej spółdzielni mieszkaniowej nadal jest jednak niezrealizowana. Bowiem największym (choć wydawać by się mogło, że najbardziej prozaicznym) problemem okazały się działki i brak jakiejkolwiek polityki parcelacyjnej ze strony miasta.

W trakcie debaty zaprezentowanych zostało kilka ciekawych pomysłów na to, jak rozwiązać problem lub chociaż ułatwić starania o wymarzone własne „M”. Nie ulega jednak wątpliwości, że temat ten wymaga znacznie szerszej dyskusji. Biorąc pod uwagę fakt zbliżającej się kampanii wyborczej, najprawdopodobniej możemy się takowej spodziewać już w niedługim czasie.

 

Zdjęcie: Polityka Warszawska

 

ZOBACZ TAKŻE:

Gorąca debata o reprywatyzacji

Biedronka zamiast Feminy? Mieszkańcy protestują

Ruchy miejskie idą na Ratusz

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...