Wyjątkowe święto! (ZDJĘCIA)

Dagmara Woś    2014-08-16 08:25:12

Święto Wojska Polskiego dobiegło końca. Bez cienia wątpliwości można uznać, że tegoroczna defilada była najbardziej spektakularną i atrakcyjną wizualnie ze wszystkich dotychczasowych. Przemarsz przyciągnął na ulice mnóstwo warszawiaków. Nie mniejsze tłumy zagościły także na pikniku wojskowym na Agrykoli, gdzie można było sprzęt nie tylko zobaczyć, ale i dotknąć.

„Si vis pacem, para bellum”

Defiladę wojskową poprzedziło przemówienie wygłoszone przez Bronisława Komorowskiego. Prezydent poruszył wiele istotnych problemów, m.in. kwestię wolności, która – jak podkreślał – nie jest dana raz na zawsze, ale stale trzeba ją chronić i umacniać. Nie zabrakło licznych odwołań do sytuacji w Europie Wschodniej i konfliktu rosyjsko-ukraińskiego. – Chcemy dobrych relacji ze wszystkimi sąsiadami, także z sąsiadem rosyjskim, ale chcemy także bezpieczeństwa. Musimy być więc gotowi do obrony Rzeczypospolitej, bo nic tak nie zachęca potencjalnego agresora jak słabość upatrzonej ofiary, bo nic tak nie zniechęca potencjalnego agresora jak silne państwo i odważne społeczeństwo. A odwagi nigdy Polakom nie brakowało, a polskie wojsko zawsze było dumą narodu – mówił Bronisław Komorowski.

Największa defilada od lat

W samo południe defiladę rozpoczął przelot samolotów TS-11 Iskra. Tuż po nich na niebie pojawiły się m.in. helikoptery szturmowe Mi-24, amerykańskie helikoptery transportowe UH-60 Black Hawk, samoloty transportowe CASA C-295 oraz myśliwce F-16.

W kolejnej części defilady na ulice wyszli przedstawiciele wojsk lądowowych. Widzowie mogli podziwiać oddziały reprezentacyjne wszystkich rodzajów sił zbrojnych m.in. Żandarmerii Wojskowej, Jednostki Specjalnej GROM, podhalańczyków z Rzeszowa, pododdziałów uczelni wojskowych, w tym z warszawskiej Wojskowej Akademii Technicznej im. J. Dąbrowskiego. Przez Al. Ujazdowskie przemaszerowali także żołnierze z USA i Kanady, reprezentujące oddziały szkolące się w naszym kraju. Maszerowały również orkiestry wojskowe i szwadron kawalerii Wojska Polskiego.

Po wojskach lądowych przyszedł czas na pojazdy kołowe i gąsienicowe. Jako pierwsze zaprezentowały się Kołowe Transportery Opancerzone Rosomak. Po nich widzowie mogli podziwiać m.in. wyrzutnie rakietowe WR-40 Langusta, armatohaubice Dana. Gwoździem programu okazały się najnowsze nabytki polskiej armii, czyli czołgi podstawowe Leopard 2 w wersji A5 oraz w stu procentach polska konstrukcja – samobieżne armatohaubice Krab.

Oprócz nowoczesnego sprzętu wojskowego w przemarszu wzięły udział też przedwojenne pojazdy, np. sprowadzony dwa lata temu z Afganistanu i odrestaurowany Renault FT-17 oraz zrekonstruowany 7 TP, polski czołg produkowany w latach 1935-1939.

A po defiladzie – piknik!

Po zakończonym przemarszu warszawiacy i turyści tłumnie ruszyli w stronę Parku Agrykola gdzie odbył się piknik wojskowy. Chętnych na obejrzenie ciężkiego sprzętu z bliska nie brakowało. Niemała kolejka ustawiała się także po to, aby spróbować specjałów kuchni polowej.

Zainteresowani mogli dokładnie obejrzeć broń i indywidualne wyposażenie żołnierzy, sprzęt nurkowy czy urządzenia łącznościowe. Na Agrykoli odbyły się także dynamiczne pokazy wyszkolenia żołnierzy, którym przyglądał się m.in. minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak oraz koszykarz Marcin Gortat.

Ogromnym zainteresowaniem cieszyły się prezentacje saperów oraz stoisko Wojskowego Centrum Kształcenia Medycznego z Łodzi. Żołnierze wojsk pancernych prezentowali m.in. czołgi PT-91 Twardy i Leopard 2 w dwóch wersjach, bojowe wozy piechoty i transportery opancerzone Rosomak. Zwłaszcza wśród dzieci nie brakowało chętnych do obejrzenia wszystkich wymienionych od środka.

Warto jeszcze odnotować, że podczas pikniku świętowano 50-lecie serialu „Czterej pancerni i pies”. Na telebimie można było obejrzeć pierwszy odcinek tejże produkcji, a bardziej zainteresowani serialowym sprzętem podziwiali taki sam czołg, jakim jeździli jego bohaterowie.

„Do zobaczenia za rok”

Wśród obecnych na defiladzie warszawiaków i turystów spoza stolicy można było zauważyć zarówno całe rodziny z dziećmi, jak i osoby w podeszłym wieku. Część z nich przyszła na defiladę głównie po to, by zobaczyć najnowsze nabytki polskiej armii w postaci Leopardów. Ogromne poruszenie wywołał też początkowy przelot ponad 50 samolotów i śmigłowców otwierający defiladę. Uśmiech na twarzach zebranych wywołał za to przemarsz wojsk amerykańskich i kanadyjskich, na tle których polscy żołnierze wyróżniali się energicznością i sprężystością kroków. Wśród przeważnie pozytywnych głosów zdarzały się też opinie negatywne mówiące głównie o bezsensownym pokazie siły. Były jednak one tak nieliczne, że w ogóle nie zakłóciły radosnej atmosfery pikniku.

Można śmiało powiedzieć, że w trakcie obchodów Dnia Wojska Polskiego naprawdę czuć było nastrój święta narodowego. Mamy szczerą nadzieję na godną powtórkę w przyszłym roku. Polityka Warszawska na pewno tam będzie, a Wy?

Zdjęcia: Dagmara Woś

 

Zobacz także:

DWA BRZEGI: Na defiladę marsz?

 

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...