Sprawa Radiowa trafi do WSA

Wiktor Raczkowski    2014-08-20 18:17:30

Śmierdzące wysypisko na Radiowie z każdym dniem staje się dla mieszkańców okolicznych osiedli coraz większą udręką. Trwająca już ponad rok walka z Miejskim Przedsiębiorstwem Oczyszczania o pozbycie się nieprzyjemnych zapachów nie przynosi oczekiwanych skutków. Teraz sprawą zainteresowało się dwóch posłów Prawa i Sprawiedliwości, Mariusz Błaszczak i Marek Kuchciński, którzy skierowali do ministra środowiska specjalną interpelację. Sprawę wysypiska zbada też Wojewódzki Sąd Administracyjny.

Kłopotliwego wysypiska od dłuższego czasu bezskutecznie starają się pozbyć radni oraz władze dzielnicy Bielany. W grudniu zeszłego roku jednogłośnie domagali się likwidacji składowiska i sortowni śmieci. Dzisiaj Grzegorz Pietruczuk, wiceburmistrz Bielan, pytany przez dziennikarzy o sytuację na Radiowie odpowiada:  - Nie ma dnia bez skarg mieszkańców. W ostatnich miesiącach to było kilkaset zgłoszeń. Ludzie dzwonią do naszego wydziału ochrony środowiska i nawet bezpośrednio do mnie. Najbardziej niepokoi fakt, że fetor z Radiowa jest odczuwalny coraz częściej w odleglejszych rejonach Bielan.

Likwidacja wysypiska wydaje się być jednak mało prawdopodobna bowiem w 2012 r. Adam Struzik, marszałek województwa mazowieckiego, przedłużył jego działalność do 2016 r., jednocześnie zwiększając z 40 do 150 tysięcy ton limit odpadów. Oznacza to, że okoliczni mieszkańcy z uciążliwym smrodem będą musieli się zmagać jeszcze przez co najmniej dwa lata.  Sprzeciwiają się temu dwaj posłowie PiS, Mariusz Błaszczak i Marek Kuchciński, którzy w interpelacji do ministra środowiska napisali m.in.: „Tysiące ludzi przeżywają gehennę. Przestarzała instalacja do kompostowania odpadów nie zapobiega rozprzestrzenianiu się smrodu, który jest nie do wytrzymania. Wiatr nie tylko unosi przykre wyziewy z hałdy śmieci i instalacji do ich kompostowania, ale także rozwiewa cześć odpadów stałych jak worki foliowe”.

Ministerstwo środowiska, które w połowie lipca zleciło kontrolę wysypiska teraz twierdzi, że infrastruktura wysypiska jest na bieżąco konserwowana i unowocześniana. Nie ma więc mowy o zagrożeniu dla środowiska. Wiceminister Janusz Ostapiuk, który w imieniu ministra odpowiedział na interpelację, przekonuje, że przeprowadzona w październiku kontrola nie wykazała żadnych nieprawidłowości. „Oględziny terenu przeprowadzone w trakcie kontroli nie wykazały, że na terenie składowiska składowane są niesegregowane odpady komunalne” – czytamy w odpowiedzi na interpelację. Co z kontrolą, która zlecona została w zeszłym miesiącu? Nadal nie wiadomo.

W swojej odpowiedzi wiceminister zwrócił również uwagę na fakt, że warszawskie MPO od 2011 r. stara się ograniczyć nieprzyjemne zapachy na Radiowie. Służyć temu miała chociażby budowa hali, w której odpady poddawane są odzyskowi. Wiceminister przypomniał także, że wysypisko powstało na długo przed wydaniem decyzji ustalającej warunki zabudowy i zagospodarowania okolicznego terenu dla inwestycji.

Odpowiedź ministra zirytowała mieszkańców należących do stowarzyszenia Czyste Radiowo. Mają za złe ministerstwu, że skupiło się jedynie na opisie stanu prawnego, a nie na rozwiązaniu problemu. - Nie sposób konfrontować tego prawniczego bełkotu z faktem, że od wielu miesięcy mieszkańcy okolic Radiowa nie są w tanie otworzyć okien. Smród jest nie do wytrzymania – stwierdza Bogdan Bajak stojący na czele stowarzyszenia.

Przedstawiciele Czystego Radiowa nie składają jednak broni. Całą sprawę skierowali do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Ich zdaniem minister środowiska nie wszczynając - na wniosek stowarzyszenia - postępowania unieważniającego decyzję marszałka województwa z 2012 r. zaniechał swoich obowiązków. Rozprawa odbędzie się 16 września. Przedstawiciele resortu odpowiadają jednak, że pozew jest bezzasadny, ponieważ nie spełnia kryteriów formalnych.

Źródło: TVN Warszawa

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...