Spór o kamienicę Mirona Białoszewskiego

Jacek Baliński    2014-08-21 08:07:49

Kamienica Mirona Białoszewskiego zagrożona zniszczeniem! – alarmuje na swojej stronie stowarzyszenie Miasto Jest Nasze. Powstały w 1904 roku budynek, w którym poeta mieszkał w latach 1945-58, ma zostać zaadaptowany na cele usługowe. Zaakceptowany przez Stołecznego Konserwatora Zabytków projekt zagospodarowania kamienicy dopuszcza ingerencję w substancje zabytkowe. – Będziemy dążyć do uchylenia pozwolenia konserwatorskiego – zapowiada Jan Śpiewak, przewodniczący MJN.

Utrzymana w stylu eklektycznym z elementami secesji nieruchomość przy ul. Poznańskiej 37 została wpisana do rejestru zabytków w 1965 roku. W procesie reprywatyzacji została zwrócona prawnym spadkobiercom, którzy szybko sprzedali ją deweloperowi. Na stronie inwestora możemy przeczytać, że planowana renowacja budynku ma za zadanie przywrócić pełen blask bogato zdobionej fasadzie i wnętrzom, które nadadzą kamienicy przedwojennego luksusu. Rzeczona renowacja zakłada m.in. nadbudowę kamienicy o 3,5 metra, zmianę geometrii dachu oraz budowę 3-kondygnacyjnego parkingu podziemnego. – Dopuszczone zmiany nie naruszają wartości zabytkowej – przekonuje Magda Łań z Centrum Komunikacji Społecznej.

Decyzja Stołecznego Konserwatora Zabytków z 30 kwietnia br. zdaje się pokrywać zapewnienia dewelopera. Zgodnie z nią, elewacja ma zostać wyremontowana, okładzina klinkierowa – oczyszczona i uzupełniona o brakujące elementy, a dekoracje architektoniczne, balkony, drewniane posadzki taflowe czy fasety i rozety na sufitach – poddane konserwacji. – Projekt przewiduje zachowanie konstrukcji oraz układu ścian nośnych w budynku, a wyburzenie wtórnych i tylko niektórych oryginalnych ścian działowych. Zachowane zostaną również konstrukcja schodów, drzwi wewnętrzne lub wejściowe oraz, częściowo, stolarka okienna – uzupełnia Łań.

Inaczej tę sprawę widzi Miasto Jest Nasze. Stowarzyszenie podnosi m. in. kwestię przewidzianego w projekcie montażu windy, która miałaby przebiegać przez ozdobne nisze na klatce schodowej oraz niektóre mieszkania. Na planowanej trasie windy znajduje się rzekomo również zachowany w świetnym stanie piec Mirona Białoszewskiego, mimo że Magda Łań twierdzi, że ma on zostać przeniesiony do holu głównego budynku. MJN kwestionuje ponadto podział mieszkań na biura czy zburzenie oryginalnych ścian działowych. Oprócz tego, podkreśla fakt eksmisji (lub zmuszenia do sprzedaży mieszkań) przez dewelopera dotychczasowych mieszkańców, sprzeciwiających się przewidywanym zmianom. – Naszym celem jest zachowanie funkcji mieszkalnej kamienicy, wpłynięcie na zmianę przebiegu szybu oraz zachowanie byłego mieszkania słynnego poety w nienaruszonym kształcie – tłumaczy Jan Śpiewak.

Kluczowym aspektem wydaje się zmiana stanowiska Stołecznego Konserwatora Zabytków, który jeszcze w 2012 roku oddalił wniosek o zmianę sposobu użytkowania kamienicy na funkcje hotelowe. Restrykcyjnie określił również stopień ingerencji w strukturę budynku. Wydane w kwietniu tego roku pozwolenie konserwatorskie tym razem dopuszcza zmianę funkcji nieruchomości na cele usługowe i – według Miasto Jest Nasze – nie precyzuje, jakie substancje zabytkowe zasługują na szczególną ochronę. Pozwolenie jest prawomocne. – Będziemy apelować do Ministerstwa Kultury o cofnięcie tej decyzji i powrót do wytycznych sprzed dwóch lat – kończy przewodniczący MJN.

(Źródło zdjęcia: http://miastojestnasze.org/uratujmy-kamienice-mirona-bialoszewskiego-przed-zniszczeniem/)

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...