Radni Warszawy zmienili granice okręgów na Pradze Północ

Piotr Kozak    2014-08-21 21:34:09

Choć do oficjalnego rozpoczęcia kampanii wyborczej został tylko tydzień, niektórzy mieszkańcy Warszawy dopiero dziś dowiedzieli się, w jakich okręgach będą głosować 16 listopada. Na LXXXVIII sesji Rady m.st. Warszawy radni po raz kolejny zdecydowali o zmianie granic okręgów wyborczych w wyborach do Rad Dzielnic. Tym razem na Pradze Północ.

Dzisiejsza nadzwyczajna sesja to pokłosie odrzucenia pod koniec lipca propozycji Komisarza Wyborczego dotyczącej zmian liczby mandatów w poszczególnych okręgach na Pradze Płn. Pomimo różnicy zdań między Platformą a opozycją co do intencji uchwały, radni głosowali jednomyślnie za jej odrzuceniem. W konsekwencji konieczne było ponowne głosowanie nowej propozycji zmian w ordynacji wyborczej. W przeciwnym wypadku Komisarz Wyborczy miał prawo narzucić swoją wizję okręgów.

– Poprzednia propozycja Komisarza była zbyt daleko idąca. Obecna uchwała doprowadzi do sytuacji, że podział okręgów będzie podobny do tego, w 2012 roku – mówił w rozmowie z "Polityką Warszawską" radny PO, Jarosław Szostakowski.

W wyniku przegłosowanej uchwały mandaty nie są przesuwane z drugiego do trzeciego okręgu, jak miało to miejsce w poprzedniej propozycji. Zmienią się za to granice okręgów. Mieszkańcy kilku ulic i bloków zagłosują w innych okręgach niż poprzednio. 

Poprawki Komisarza Wyborczego są pokłosiem zmiany granic okręgów wyborczych o czym radni zdecydowali w lipcu. Opozycja zarzucała wówczas rządzącej Platformie, że ta dąży do celowej manipulacji i chce zwiększyć swoje wyborcze szanse odpowiednio zmieniając granice okręgów i liczbę przyporządkowanych im mandatów. Podobne zarzuty pojawiły się także tym razem.

– Tak jak w przypadku referendum odwoławczego Hanny Gronkiewicz-Waltz, PO gra na niską frekwencję wyborczą – zarzucał radny Maciej Maciejowski – Zmiany granic okręgów wyborczych mają na celu obniżenie frekwencji i umożliwienie zwycięstwa Platformie – grzmiał były polityk PIS i WWS.

Maciejowski domagał się również dostarczenia przez wnioskodawcę mapek z naniesionymi zmianami. Tak jak poprzednim razem, spotkało się to z odmową Jarosława Jóźwiaka, który ponownie powoływał się na brak formalnej konieczności takiego działania.

Więcej zastrzeżeń miał radny dzielnicy Praga Płn., Paweł Lisiecki:  – W wyniku przyjętych zmian mieszkańcy będą mieli dalej do obwodowych komisji wyborczych. Nikt nie pytał się ich również o zdanie w tej sprawie – mówił Lisiecki i zapowiedział, że jak tylko uchwała wejdzie w życie, wraz z mieszkańcami Pragi Płn. wniesie skargę do Komisarza Wyborczego.

Czy to koniec zmian dokonywanych na ostatnią chwilę? Jarosław Jóźwiak zapowiedział, że kolejne mogą już tylko dotyczyć granic obwodów, a nie okręgów. Podkreślił też, że Komisarz nie miał innych zastrzeżeń formalnych. Miejmy nadzieję, że tak będzie, a w przyszłości nikt nie pokusi się na dokonywanie podobnych zmian tuż przed wyborami. Niezależnie od intencji wnioskodawców, tak późne modyfikacje u opozycji zawsze będą rodzić podejrzenia o próbę manipulacji wynikiem wyborów przez władzę.

Źródło zdjęć: Polityka Warszawska

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...