Niepewny los Domu Niewidomego Dziecka

Adam Kielar    2014-08-24 09:16:12

Nie wiadomo jaka przyszłość czeka Dom Niewidomego Dziecka na Saskiej Kępie. Prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz powiedziała niedawno w Polskim Radiu, że w obecnej formie dom ten nie może istnieć. Takie są wnioski po kontroli mazowieckiego wojewody. Towarzystwo Opieki nad Ociemniałymi, które zarządza placówką, nie zamierza jednak złożyć broni.

Wojewoda Jacek Kozłowski uważa, że dom przy ul. Obrońców 24 działa nielegalnie. – Placówka nie jest zarejestrowana – podkreśla rzecznik wojewody, Ivetta Biały, w rozmowie z IAR. – W XXI wieku w stolicy europejskiego państwa mamy miejsce, gdzie ktoś w niezarejestrowanej placówce opiekuje się niepełnosprawnymi dziećmi. Chodzi o to, by dostosować ten dom do europejskich standardów – podkreśla.

Władysław Gołąb, prezes Towarzystwa Opieki nad Ociemniałymi podkreśla, że takie dostosowanie nie jest proste, a ponadto nie musi wcale być uzasadnione. Jako przykład podaje problem z brakiem windy. – Te dzieci mają przygotować się do życia w normalnych warunkach. Uczą się więc chodzić po schodach. Teraz będą jeździć windą. Absurd. – uważa Gołąb. Podkreśla też, że legalizacja placówki wymaga właśnie spełnienia wszystkich tych warunków. Mimo to zapowiada, że dla dobra dzieci postara się spełnić wymagania.

Innym problemem są kwestie własnościowe budynku. Przed sądem toczy się sprawa o przejęcie nieruchomości przez zasiedzenie. Poprzedni właściciel zmarł w 1983 roku zadeklarował przekazanie domu na rzecz niewidomych, jednak nie zdążył pozostawić testamentu. Budynek przejął Skarb Państwa, obecnie zarządza nim miasto. Niedawno upłynęła 28-letnia dzierżawa, w myśl której TOnO mogło korzystać z domu.

W lokalu przebywa obecnie dziewięcioro dzieci. Są bardzo zżyte ze sobą, traktują się jak rodzinę. Najprawdopodobniej jednak zostaną rozdzielone. Czworo z nich ma wkrótce trafić do Rabki w powiecie nowotarskim, a pozostałe, które już uczą się w szkole w Laskach, zostaną w willi na Saskiej Kępie lub w internacie. Ma to być tymczasowe rozwiązanie, dopóki nie zostaną uregulowane kwestie własnościowe.

Władze miasta przekonują, że oferowały placówce lokale zastępcze.  – Zaproponowano mu dwa mieszkania filialne, ale stowarzyszenie nie wyraziło zgody – mówiła w „PR” Hanna Gronkiewicz-Waltz. Zdaniem prezydent Warszawy, najlepszym rozwiązaniem byłoby skierowanie dzieci do rodzin zastępczych. Nie powiedziała jednak, czy los domu jest już przesądzony.

Protest mieszkańców

W sprawę włączyli się także mieszkańcy Saskiej Kępy. Napisali petycję do Prezydenta RP, Wojewody oraz Prezydent Warszawy w której domagają się zmiany decyzji Jacka Kozłowskiego. – My wszyscy niżej podpisani zwracamy się z prośbą o podjęcie działań zmierzających do zmiany Decyzji Wojewody Mazowieckiego o likwidacji Domu Niewidomego Dziecka Towarzystwa Opieki nad Ociemniałymi w Laskach, położonego przy ulicy Obrońców 24 w Warszawie na Saskiej Kępie. Jest to jedyny taki dom w Polsce. Wojewoda Mazowiecki nakazał podjęcie jednoznacznych działań zmierzających do wygaszenia działalności Domu Dziecka Niewidomego w nieprzekraczalnym terminie do dnia 30 czerwca 2014 r. – czytamy w petycji.

Mieszkańcy uważają, że planowane rozdzielenie dzieci oraz umieszczenie ich w internacie będzie ze szkodą dla nich. – Nie zgadzamy się na wygaszenie działalności domu, grozi to bowiem rozdzieleniem dzieci w różnych placówkach. Wyrażamy zaniepokojenie i sprzeciw do decyzji przeniesienia dzieci do województwa małopolskiego. Biorąc pod uwagę, że edukacja dzieci ma miejsce w szkole w Laskach, rozwiązanie takie spowoduje konieczność pobytu dzieci w większości roku szkolnego w internacie. W sytuacji osieroconych dzieci jest to działanie na ich szkodę. Wiadome jest, że dzieci z radością wracają do domu na Saskiej Kępie – piszą autorzy petycji.

Całą petycję można znaleźć pod tym adresem.

Już 18 lipca wojewoda mazowiecki odpowiedział na petycję. Jacek Kozłowski podkreśla, że jego zamiarem nie jest likwidacja Domu – Intencją podejmowanych przez mój urząd działań nie było likwidowanie placówki, ale zapewnienie jej działania w ramach obowiązującego systemu prawnego i doprowadzenie do tego, aby niepełnosprawne dzieci miały godne i bezpieczne warunki bytu i mogły w pełni korzystać ze swoich praw – pisze wojewoda.

Skan całej odpowiedzi Kozłowskiego można znaleźć pod tym adresem. Sprawą zainteresowała się także Rada Dzielnicy Praga Południe, która sprzeciwia się likwidacji Domu. Radny Dariusz Lasocki (PiS) złożył też w tej sprawie interpelację.

Źródła: IAR, pragapld.waw.pl

Zdjęcie: Fanpage Domu Niewidomego Dziecka

Zobacz także:

Przełomowa ekspertyza w sprawie Jeziorka Gocławskiego?

Saska Kępa protestuje

Ważą się losy Saskiego Zakątka

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...