Warszawa nie umie walczyć ze smogiem

Piotr Kozak    2014-08-28 07:57:28

Kraków – dawna stolica Polski i jedno z najbardziej zanieczyszczonych miast Europy od kilku lat podejmuje wysiłki na rzecz obniżenia poziomu tzw. niskiej emisji. Obserwując działania na rzecz czystego powietrza nie trudno zauważyć, że miasto to jest daleko przed Warszawą. Dlaczego oni mogą, a my nie?

Przypadek Krakowa jest interesujący z wielu względów. Dawna stolica Polski – podobnie jak i obecna – od lat plasuje się w pierwszej dziesiątce najbardziej zanieczyszczonych miast europejskich. W walce z tym problemem Kraków znacznie różni się jednak od Warszawy. STOP zanieczyszczeniom mówią zarówno mieszkańcy, jak i rządzący. Od kilku lat obecny jest tam silny ruch społeczny na rzecz czystego powietrza. Energiczne wysiłki w celu obniżenia poziomu smogu podejmują także same władze miasta.

Kraków się dusi, podobnie jak Warszawa. Poziom rakotwórczych benzo(a)pirenu, pyłów PM10 oraz PM2,5 od lat przekracza w obu miastach wszelkie normy. W stolicy kosztuje to życie ponad 300 osób rocznie. WHO szacuje, że zanieczyszczenie powietrza odpowiada za ok. 5-10% zgonów w Krakowie. Pierwsi walkę ze smogiem podjęli mieszkańcy i rodzice dzieci chorujących na astmę oraz choroby dróg oddechowych. Wkrótce dołączyli się do nich lekarze i personel medyczny. Wspólnie założyli inicjatywę, która przerodziła się w stowarzyszenie Krakowski Alarm Smogowy, działające na rzecz poprawy jakości powietrza w mieście. Poprzez akcje informacyjne i edukacyjne, uczestniczenie w posiedzeniach rady miasta oraz poszczególnych komisji wywierali nieustanną presję na władze. W konsekwencji, problem smogu stał się jednym z gorących tematów politycznych w mieście i z dużym prawdopodobieństwem zdominuje nadchodzącą kampanię samorządową w Krakowie.

Krakowskie władze szybko przechwyciły postulaty mieszkańców. Po przeprowadzonych konsultacjach społecznych przyjęto Program Ograniczenia Niskiej Emisji, w ramach którego rozpoczęto wymianę przestarzałych pieców oraz przyłączano budynki do miejskiej sieci cieplnej. Miasto zwraca prawie 100% kosztów takiej wymiany, przez co ta nie uderza w najuboższych. Do 2018 roku Kraków chce wyeliminować możliwość opalania węglem, który jest jednym z głównych przyczyn smogu w dawnej stolicy Polski.

Warszawa powinna uczyć się od Krakowa

Czy działania podjęte w Krakowie można by przełożyć na grunt warszawski? Na stołecznym horyzoncie nie widać na razie silnych ruchów społecznych działających na rzecz walki ze smogiem, choć nie brak inicjatyw, takich jak Zielone Mazowsze, inicjujących podobne działania.

– W przypadku Krakowa dużą rolę odegrała edukacja i kampanie informacyjne. Mieszkańcy dowiedzieli się, jak dużym zagrożeniem dla zdrowia jest zły stan powietrza – mówi Małgorzata Małochleb ze Związku Stowarzyszeń Polska Zielona Sieć. – Niemałą rolę odegrało również uświadomienie kosztów społeczno-ekonomicznych. Zanieczyszczone powietrze to chorujące dzieci, to dzieci nie chodzące do szkoły, to rodzice nie chodzący do pracy – dodaje.

Na grunt warszawski z pewnością dają się przenieść konkretne rozwiązania. – Inicjatywa wymiany pieców i podłączania budynków do sieci cieplnej to krok w dobrym kierunku – uważa Małochleb. – Jeżeli stać na to Kraków, to dlaczego nie Warszawę?

Małgorzata Małochleb podkreśla również, że należy zmienić myślenie o komunikacji samochodowej. – Naszym ideałem powinny być takie miasta jak Amsterdam czy Kopenhaga. W tym pierwszym wprowadzono strefy płatnego parkowania w całym mieście, aby oduczyć mieszkańców korzystania z samochodów. Konieczne jest również rozbudowywanie infrastruktury rowerowej i komunikacji publicznej. Priorytetem, tak w Krakowie, jak i w Warszawie, jest jednak od lat wprowadzanie ułatwień dla samochodów. Jest to krok w złym kierunku.

Czy Kraków osiągnie sukces w walce ze smogiem? Nie wiadomo. Władze miasta oraz mieszkańcy nie zamierzają z niej rezygnować. To z pewnością największa lekcja, jaką warszawiacy powinni wynieść z krakowskich doświadczeń. Jeżeli bowiem nie chcemy dalej truć się rakotwórczym powietrzem, musimy zacząć działać. Nadchodząca kampania samorządowa to doskonała okazja, aby temat smogu zaistniał w dyskusji publicznej.

Zdjęcia: Wikipedia Commons, Suicup

 

ZOBACZ TAKŻE:

Na Zachód po czyste powietrze

Warszawa się dusi

Warszawska gra w zielone

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...