PSL popiera Hannę Gronkiewicz-Waltz

Paweł Krulikowski    2014-08-25 14:36:11

Polskie Stronnictwo Ludowe w najbliższych wyborach samorządowych nie wystawi kandydata na Prezydenta m.st. Warszawy. Swoje poparcie kieruje bowiem na kandydatkę Platformy Obywatelskiej, Hannę Gronkiewicz-Waltz.

Wiceprzewodniczący Rady Naczelnej PSL i Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik zadeklarował poparcie Polskiego Stronnictwa Ludowego dla aktualnie urzędującej w Ratuszu wiceprzewodniczącej PO. – W wyborach 16 listopada poprzemy panią prezydent Hannę Gronkiewicz-Waltz. Jesteśmy przekonani, że jest to najlepsza kandydatka. Dotychczasowe kadencje pani prezydent to czas trudny, ale pełen dobrych efektów i osiągnięć. Dlatego, jako PSL, będziemy tę kandydaturę wspierali – mówił A. Struzik na konferencji zorganizowanej w poniedziałek w Sejmie.

Możliwe poparcie ludowców było zapowiadane przez Hannę Gronkiewicz-Waltz już w zeszłym tygodniu. Co więcej, PSL nie planuje zgłoszenia własnej listy w Warszawie, a to oznacza, że kandydaci tej partii znajdą się na listach Platformy Obywatelskiej. Zadeklarowana współpraca PSL i PO dotyczy również najbliższych mazowieckich wyborów uzupełniających do Senatu. We wrześniu PSL poprze Dariusza Jaszczuka, burmistrza miejscowości Mrozy. Uzasadniając szeroką formułę samorządowej koalicji na Mazowszu, marszałek A. Struzik stwierdził, że formacje biorą przykład ze współpracy obu partii na poziomie europejskim. – Wszędzie, gdzie będzie to możliwe, również na niższych szczeblach samorządowych, będą próby tworzenia koalicji wyborczych – zapowiedział przedstawiciel Polskiego Stronnictwa Ludowego. W przypadku zaistnienia rywalizacji, ugrupowania mają wspierać się wzajemnie w drugich turach.

Obecna na dzisiejszej konferencji Hanna Gronkiewicz-Waltz podziękowała za zaufanie ludowców. – To wsparcie jest dla mnie bardzo ważne – mówiła. – Ze strony PO współpraca będzie polegała na tym, że na każdej liście znajdzie się miejsce dedykowane dla kandydatów z PSL – zadeklarowała wiceprzewodnicząca PO i urzędująca prezydent Warszawy. Andrzej Halicki, szef Platformy na Mazowszu, zapowiedział również stworzenie dokumentu, który będzie zawierał plany koalicyjne gwarantujące wspólne działanie po wyborach, na poziomie sejmików wojewódzkich.

Rzecznik Polskiego Stronnictwa Ludowego Krzysztof Kosiński zaznacza, że to nie jest pierwszy raz, kiedy jego partia zawiera właśnie takie porozumienie. – PSL od dawna funkcjonuje w taki sposób, że nie wystawia kandydatów tam, gdzie w naszej ocenie są sprawni, dobrze oceniani gospodarze lokalnych społeczności. Innym przykładem jest chociażby Kraków, gdzie od wielu lat PSL popiera Jacka Majchrowskiego - powiedział "Polityce Warszawskiej" przedstawiciel ludowców.

Nie da się ukryć, że polityczna współpraca obu formacji była niezwykle łatwa do przewidzenia. Prawdopodobnie skorzystają na niej obie partie, ale przede wszystkim sama Hanna Gronkiewicz-Waltz, dla której każdy procent poparcia może mieć znaczenie w kontekście zwycięstwa wyborów już w pierwszej turze. Interesujący może być kształt tej współpracy w terenie, gdzie ludowcy mają zdecydowanie większe ambicje niż w Warszawie. Czas pokaże na ile taka przedwyborcza koalicja sprawdzi się w praktyce.

Źródło: www.sejm.gov.pl

 

ZOBACZ TAKŻE:

Wyścig do prezydenckiego fotela

Pierwszy sondaż prezydencki i jego polityczne znaczenie

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...