Mały spór o wielkie hasło

Karolina Wiśniewska    2014-08-26 07:56:21

W kampanii wyborczej z pewnością czekają nas emocjonujące spory na wyborcze hasła. Tymczasem zanim ta na dobre się rozpoczęła uwagę internautów przyciągnął spór... o hasło. Fundacja "Stocznia" oskarżyła Warszawską Wspólnotę Samorządowej o wykorzystanie w kampanii billboardowej nazwy jednego z jej projektów. Samorządowcy odpierają zarzuty ale deklarują, że w oficjalnej kampanii wyborczej zrezygnują z hasła: „Miasto społeczne Warszawa”.

Fundacja Pracownia Badań i Innowacji Społecznych „Stocznia” opublikowała oświadczenie, w którym oskarża Piotra Guziała o korzystanie z ich hasła bez wcześniejszego powiadomienia. – Hasło wyborcze (...) „Miasto Społeczne Warszawa” jest identyczne z tytułem realizowanego przez nas od 2010 roku projektu poświęconego historii warszawskich społeczników – przekonują przedstawiciele organizacji. Projekt ten prowadzony jest od 2009 roku i nie trudno znaleźć go w Internecie. Fundacja zarzuca burmistrzowi Ursynowa, że (tu cyt.) „nie zadał sobie trudu”, aby sprawdzić czy sporne hasło nie jest już przez kogoś używane. Społeczni działacze zwracają również uwagę na to, iż próbowali (w czerwcu bieżącego roku) skontaktować się ze sztabem Piotra Guziała, aby wyjaśnić sprawę, lecz nie uzyskali odpowiedzi. – Upublicznienie tej kwestii nie jest z naszej strony próbą włączenia się w kampanię wyborczą – dodają w swoim oświadczeniu przedstawiciele fundacji – w zespole Stoczni są osoby o różnych poglądach i dokonujące różnych wyborów przy urnie. Identyczne kroki podjęlibyśmy, gdyby sprawa dotyczyła któregokolwiek z innych kandydatów czy kandydatek.

Warszawska Wspólnota Samorządowa w specjalnym liście stara się sprostować oskarżenia „Stoczni”. – W poszukiwaniu najlepszych określeń naszej działalności nie analizowaliśmy ich wcześniejszego wykorzystania wychodząc z założenia, iż Warszawa i jej społeczne atrybuty są dobrem wspólnym wszystkich mieszkańców – pisze w specjalnym oświadczeniu Maciej Białecki. – Jednocześnie hasło to nie nosi znamion oryginalności i nie zostało przez nikogo zastrzeżone – dodaje. Szef Rady Programowej WWS-u wspomina, iż stowarzyszenie – wbrew zarzutom fundacji – kontaktowało się z jej działaczami i wszelkie nieporozumienia zostały już wyjaśnione.

Dwie inicjatywy, jedno hasło

W liście WWS-u czytamy, że przyczyną nieopatrznego powielenia hasła jest podobny sposób myślenia o Warszawie. Zbieżne priorytety – jak widać – nie zawsze okazują się owocne. Maciej Białecki przeprosił za zaistniałą sytuację i zadeklarował, że sformułowanie „Miasto Społeczne Warszawa” nie będzie hasłem wyborczym komitetu wyborczego Warszawska Wspólnota Samorządowa, który wkrótce zostanie powołany, a tym samym nie pojawi się w materiałach promocyjnych o charakterze politycznym. – Ze względu na charakter działalności „Stoczni”, do której (…) mamy ogromny szacunek, byłoby to niepotrzebne i mogłoby wprowadzać w błąd odbiorców – dodaje.

Plakaty ze spornym hasłem mają już wkrótce zniknąć z warszawskich ulic. 

 

Źródło zdjęcia: https://facebook.com/WarszawskaWspolnota

 

ZOBACZ TAKŻE:

Piotr Guział: Naszą partią jest Warszawa

WWS: Ratujmy warszawski sport

WWS. Wspólnota wielu podmiotów czy ruch jednego człowieka?

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...