Łuk triumfalny w Warszawie?

Rafał Osiński    2014-08-26 18:57:57

Słynny satyryk Jan Pietrzak, pragnąc upamiętnić zwycięstwo Polaków z 1920 roku, zaproponował postawienie łuku triumfalnego. Wzorując się na imponującym pomniku paryskim, podobny miałby stanąć u nas, w Warszawie. Inicjatywa szybko zyskała licznych zwolenników i równie wielu sceptyków. W przeddzień kampanii samorządowej historia ponownie wkracza do polityki. Jaki będzie tego skutek?

Pomysł jest inicjatywą Towarzystwa Patriotycznego – fundacji założonej przez Jana Pietrzaka. Łuk Triumfalny miałby upamiętniać zwycięstwo wojsk polskich nad bolszewikami w 1920 roku. Jak czytamy w oświadczeniu TP, głównym celem podnoszonej inicjatywy jest wyrażenie wdzięczności oraz upamiętnienie „[…]Geniuszu Józefa Piłsudskiego, talentów jego generałów i bezprzykładnego męstwa żołnierzy, a wśród nich uczniów i studentów, rzemieślników i robotników, ziemian i chłopów, szyfrantów i wywiadowców”.

W propozycji opublikowanej na stronach internetowych Towarzystwa widzimy pewne nawiązania do bieżącej sytuacji społecznej i politycznej w naszym kraju: „[…] mimo uprawianej przeciw nam psychologii wstydu i przemysłu pogardy jesteśmy narodem wielkim, ze wspaniałymi perspektywa mi i gigantycznym, choć ciągle trwonionym kapitałem ludzkim”.

Odezwę do Polaków podpisali między innymi Piotr Gliński, Olga Johann – wiceprzewodnicząca Rady Warszawy, eurodeputowany Zdzisław Krasnodębski, aktor Jerzy Zelnik, satyryk Marcin Wolski oraz pisarz Rafał Ziemkiewicz.

Pomysł upamiętnienia zwycięskiej bitwy symbolicznym łukiem szybko trafił w obieg opinii publicznej, gdzie wzbudził niemałe kontrowersje. Dla jednych jest to interesująca forma upamiętnienia i dbałości o politykę historyczną. Według innych zaś, pomnik nieodpowiedni i obcy naszej polskiej tradycji. Sceptyczna wobec propozycji jest Hanna Gronkiewicz-Waltz. – Myślę, że w Muzeum Wojska Polskiego mogłaby się znaleźć odpowiednia wystawa. Łuk to forma bardziej z XIX czy XVIII wieku – tłumaczyła prezydent Warszawy i dodała, że podnoszenie w kampanii wyborczej tematów historycznych jest uciekaniem od rzeczywistych problemów mieszkańców. W podobnym tonie wypowiedział się marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik oraz Ryszard Kalisz. Wskazali oni, że choć pamiętanie o bohaterach tamtych czasów jest konieczne, to powinno się odbywać w takiej formie, która byłaby bardziej użyteczna dla warszawiaków. W drodze dobrego wykorzystania środków z funduszy europejskich, budowy mostów, rozwoju lokalnych społeczności, nie zaś poprzez tworzenie symbolicznych obiektów.

Chęć świętowania i upamiętnienia tak ważnego zwycięstwa jest potrzebna, zwłaszcza że Polacy częściej zwykli mówić o historycznych porażkach. Nie do końca trafiony wydaje się być jednak moment, w którym wywołano ową inicjatywę. Przeddzień kampanii samorządowej oraz nazwiska pomysłodawców ściśle związanych z polityką nadają jej zabarwienie jednoznacznie polityczne. W momencie kiedy historia zaczyna być wykorzystywana na użytek polityki, nie służy to niczemu dobremu. Głównie dlatego, że pamięć o bohaterach nie zasługuje na to, by wplatać ją do bieżącej bijatyki politycznej. Przed nami kampania, a w niej zaś warto raczej skupić się na tym, co bezpośrednio dotyczy współczesnych mieszkańców stolicy, tu i teraz.

 

Źródło zdjęcia: Wkimedia Commons/Joaquim Alves Gaspar

 

ZOBACZ TAKŻE:

Wyjątkowe święto! (ZDJĘCIA)

183 Rocznica bitwy pod Olszynką Grochowską

DWA BRZEGI: Na defiladę marsz?

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...