Samorządowcy na start!

Karolina Wiśniewska    2014-08-27 07:59:05

W przedwyborczym kalendarzu dzień dzisiejszy jest datą szczególną. Bowiem właśnie dziś – 27 sierpnia – oficjalnie startuje kampania! Oznacza to, iż wszystkie zmagania kandydatów, które widzieliśmy do tej pory można uznać zaledwie za przedsmak prawdziwej politycznej rywalizacji. Rozpoczyna się bieg o Warszawę, czas zatem przyjrzeć się liście zawodników aspirujących o tytuł warszawskich samorządowców.

Zarówno kandydaci na radnych oraz rywalizujący o stanowisko prezydenta mają jeszcze trochę czasu, aby oficjalnie potwierdzić swój „start”. Niektórzy jednak – nie kryjąc wyborczych zamiarów – dali się poznać warszawiakom już dość dobrze. Wystarczy przejść się po ulicach stolicy albo zerknąć na łamy „Polityki Warszawskiej”, aby przekonać się, że wybory już niebawem. Obecnie urzędująca prezydent ogłasza walkę o trzecią kadencję, Piotr Guział i WWS obiecują skok cywilizacyjny, Erbel rozmawia, a ruchy miejskie domagają się odpartyjnienia samorządów. Wszyscy coraz głośniej zaczynają przekonywać, że to właśnie oni najlepiej zadbają o Warszawę i jej mieszkańców. Tu politycy, tam aktywiści, a w tle wiele miłych dla ucha wyborczych postulatów. Politycznych emocji nie brakuje, a walka w istocie dopiero się rozpoczyna. Dziś do Dziennika Ustaw trafia decyzja premiera ws. wyborów samorządowych, a tym samym oficjalnie startuje kampania.

Ruchy miejskie. Czas na nowe twarze?

Jan Śpiewak i jego stowarzyszenie Miasto Jest Nasze przekonują, że Warszawa może być miejscem zadbanym, i przyjaznym. Warszawa Społeczna z liderem Maciejem Łapskim przebija partyjne balony i zachęca mieszkańców poszczególnych dzielnic do tego, aby – startując w wyborach – wzięli sprawy we własne ręce. Inicjatywa Mieszkańców Warszawy na czele z Piotrem Basińskim oraz Antonim Pomianowskim proponuje Warszawę na 100 procent, a Warszawska Wspólnota Samorządowa i jej lider Piotr Guział w programie o nazwie „Warszawa 2044” obiecują prawdziwy skok cywilizacyjny.

Ruchy miejskie to prawdziwe odkrycie ostatnich miesięcy. Pojawiły się w naszej warszawskiej rzeczywistości dość niespodziewanie, lecz szybko zaczęły budzić wokół siebie spore zainteresowanie. Zaangażowani w sprawę reprywatyzacji czy walkę z wielkoformatowymi reklamami. Młodzi, zdolni, aktywni i ambitni – tak mówi się o nich w debacie publicznej. Wbrew wielu zaleceniom, nie jednoczą swych sił w przedwyborczej walce i postanawiają „odpartyjnić” stolicę w pojedynkę. Na dzień dzisiejszy mamy zatem cztery duże społeczne organizacje, których przedstawiciele spróbują swoich sił w wyborach do Rady Warszawy oraz rad poszczególnych dzielnic.

Komitety partyjne. Znani i... lubiani?

Wybory do Rady Warszawy od zawsze zdominowane są przez komitety partyjne. Tak będzie z pewnością i tym razem. Szczególnie trudne zadanie stoi przed Platformą Obywatelską, której przedstawiciele chcieliby powtórzyć swój sukces i zdobyć ponad połowę mandatów. Zwycięstwo może jednak nie przyjść tak łatwo jak przed czterema laty, co oznaczać będzie konieczność koalicji z inną partią. Do władzy ochoczo dąży Sojusz Lewicy Demokratycznej, którego władze starają się stworzyć wokół siebie porozumienie lewicowych ugrupowań. Współpracą nie jest zainteresowany Twój Ruch, kolejna stosunkowo duża siła po tej stronie sceny politycznej. – TR buduje listy i przygotowuje się do wyborów pod własnym szyldem – mówiła na ostatniej konferencji Aleksandra Popławska, przewodnicząca stołecznych struktur partii. Na linii lewicowego frontu pozostają jeszcze działacze związani z Ryszardem Kaliszem, z którymi rozmowy z SLD nadal trwają. Oprócz nich mamy także małą, choć aktywnie działającą w stolicy (i deklarującą polityczną samodzielność) Partię Zielonych oraz powstałą w maju partię Piotra Ikonowicza – Ruch Sprawiedliwości Społecznej.

Mówiąc o komitetach partyjnych, nie można zapomnieć o największej partii opozycyjnej, jaką jest Prawo i Sprawiedliwość. Obecnie klub PiS-u liczy 17 radnych, a wielu z nich już deklaruje, że chciałoby ubiegać się o reelekcję. Głośno o wyborach samorządowych nie mówią na razie stołeczni działacze Kongresu Nowej Prawicy, lecz łatwo się domyśleć, że ich przedstawicieli nie zabraknie wśród kandydatów do rady miasta czy rad dzielnic. Z pewnością nie zobaczymy natomiast list Polskiego Stronnictwa Ludowego. Ugrupowanie zdecydowało się współpracować z rządzącą Platformą, o czym informowaliśmy przedwczoraj na łamach „Polityki Warszawskiej”.

Mozaika prezydencka

Chociaż wynik wyborów prezydenckich jest dość przewidywalny, to właśnie one wzbudzają największe zainteresowanie. Na dzień dzisiejszy znamy nazwiska pięciu kandydatów, którzy w listopadzie rywalizować będą o miejsce w Ratuszu. Wśród nich obecnie urzędująca Hanna Gronkiewicz-Waltz, która – zgodnie z sondażowymi prognozami – walczy nie tylko o trzecią kadencję, ale przede wszystkim o zwycięstwo już w pierwszej turze. Zaraz za nią kandydat Prawa i Sprawiedliwości – wieloletni samorządowiec i były wojewoda Jacek Sasin, którego kandydaturę PiS ogłosiło oficjalnie dokładnie miesiąc temu. Ambicję do zostania prezydentem (a raczej „prezydentką”) ma również młoda miejska aktywistka Joanna Erbel, wspierana przez Partię Zielonych. Kandydatka ogłosiła niedawno swój 80-stronicowy program wyborczy i rozpoczęła cykl spotkać z mieszkańcami pod hasłem „Erbel rozmawia”. Swój udział w wyborach oficjalnie potwierdzili także wiceprzewodniczący Rady Warszawy – Sebastian Wierzbicki z Sojuszu Lewicy Demokratycznej oraz burmistrz Ursynowa i lider Warszawskiej Wspólnoty Samorządowej Piotr GuziałPrzed kilkoma dniami o wystawieniu własnego kandydata poinformował także Ruch Sprawiedliwości Społecznej. "Młodą" partię reprezentować będzie Agata Nosal-Ikonowicz, żona założyciela formacji Piora Ikonowicza.

Kandydata na prezydenta nadal nie wystawił oficjalnie Twój Ruch. Kilka tygodni temu władze partii deklarowały, że o stanowisko to ubiegać się będzie Andrzej Rozenek, co potwierdzał także sam zainteresowany. Wraz z zakładaną współpracą z SLD temat warszawskiej prezydentury przygasł, a kandydatura posła Rozenka nie została oficjalnie potwierdzona. W dalszym ciągu czekamy także na reprezentanta Kongresu Nowej Prawicy. Z naszych źródeł wiemy, ze rozważana jest kandydatura posła Przemysława Wiplera oraz ubiegającego się niedawno o mandat warszawskiego europosła Jacka Wilka. Nad wystawieniem własnego reprezentanta zastanawia się również stowarzyszenie Warszawa Społeczna. – Jeżeli pojawi się oddolny, społeczny kandydat, nie wykluczam, że udzielimy mu wsparcia – mówił niedawno przewodniczący Maciej Łapski. Na razie nie wymienia się jednak żadego konkretnego nazwiska.

Kampanię czas zacząć!

Jedenaście tygodni kampanii wyborczej, osiemnaście dzielnic i jedna Warszawa. Czeka nas ciekawy i bardzo intensywny okres – debaty, programy, konferencje. Na brak politycznych emocji z pewnością nie będziemy narzekać. Kandydaci powinni jednak pamiętać o tym, że liczą się nie tylko emocje, ale przede wszystkim ważne codzienne problemy i trafne merytoryczne argumenty. Tych – miejmy nadzieję – także nie zabraknie.

 

ZOBACZ TAKŻE:

Ruchy miejskie idą na Ratusz

Wierzbicki zmieni SLD?

Okopana lewica

Warszawa Społeczna mobilizuje mieszkańców

WWS prowokuje Wierzbickiego

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...