Erbel: Polityka mieszkaniowa priorytetem

Adam Kielar    2014-08-28 19:02:07

Zdaniem Joanny Erbel, kandydatki Partii Zielonych na urząd Prezydenta Warszawy, polityka mieszkaniowa powinna być jednym z priorytetów władz miasta. Na konferencji prasowej, zorganizowanej wspólnie z Komitetem Obrony Lokatorów oraz posłanką Anną Grodzką, aktywistka zapowiedziała walkę o ustawę oddłużeniową.

Konferencja odbyła się w siedzibie komitetu na Pradze. Oprócz Erbel i Grodzkiej, wzięli w niej udział także działacze KOL: Marek Jasiński oraz Bożena Jasińska. – Jest to dla nas bardzo ważne, by polityka mieszkaniowa była silnie obecnym tematem w kampanii samorządowej – podkreśliła kandydatka Zielonych. – O problemach lokatorskich mówi się tylko wówczas, gdy dojdzie do jakiejś tragedii, np. podpalenie kamienicy, co miało miejsce tu na Pradze – mówiła Erbel. Jej zdaniem, jednym z rozwiązań, które poprawiłoby sytuację lokatorów w Warszawie jest uchwała oddłużeniowa. – Komitet Obrony Lokatorów walczy o nią już od kilku lat – podkreśliła. Dodała też, że większość miast posiada już takie akty prawne. – Uchwała oddłużeniowa polega na tym, że miasto uznaje, iż lokatorzy nie są w stanie spłacić wszystkich swoich długów. W wielu przypadkach te długi cały czas narastają, także dlatego, że nie ma żadnego systemowego rozwiązania, które pokazałoby jak tym ludziom pomagać – tłumaczyła aktywistka.

Marek Jasiński przedstawił szczegóły zjawiska polegającego na coraz większym zadłużaniu się niektórych lokatorów. – Wszystko zaczęło się w roku 2008, kiedy to drastycznie podniesiono czynsze. Nie wzięto pod uwagę, że lokatorzy już wówczas byli zadłużeni. Nie postawiono im „czarnej kreski” i nie pozwolono zacząć od początku – podkreślił. Skrytykował też bierność miasta w tej sprawie.

Przedstawiciel Komitetu Obrony Lokatorów przytoczył także kilka sytuacji skrajnych, gdzie niektórzy lokatorzy mają po kilkadziesiąt tysięcy złotych zadłużenia. – Kto za to odpowiada? Przecież gdyby ktoś u mnie mieszkał i nie płacił kilka miesięcy z rzędu, od razu poszedłbym i zapytał w czym jest problem i czy nie mogę jakoś pomóc. Kwota 60 tysięcy zadłużenia lokatorskiego i miasto o tym nie wiedziało? Administracja nie wiedziała? – pytał Jasiński. Dodał też, że osoby z takim zadłużeniem nigdy nie wyjdą na prostą, jeżeli nie otrzymają pomocy ze strony miasta.

Joanna Erbel podkreślała dalej, że wszelkie zmiany w prawie (w tym także uchwała oddłużeniowa) muszą powstawać po konsultacji ze środowiskami lokatorskimi. – To nie może być jakiś „as z rękawa” wyciągnięty przez ratusz. To musi być projekt uzgodniony w procesie konsultacji czy też rozmów ze środowiskami lokatorów, gdyż to właśnie oni najlepiej znają się na tych problemach i wiedzą, skąd bierze się to zadłużenie – uważa Erbel.

Bożena Jasińska z KOL zwróciła uwagę na jeszcze jeden problem. – Takie zadłużenie lokatorskie wielokrotnie pojawia się w wyniku jakiejś życiowej tragedii. Zdarza się na przykład, że takimi osobami są samotne matki z dziećmi, pozostawione same sobie. Sprawa nie dotyczy tylko głównego lokatora, ale całych rodzin – zaznacza Jasińska. – Te dzieci nie mają potem szans na normalny start w dorosłe życie, gdyż są skazane na często dożywotnie spłacanie tego zadłużenia. Gdyby miasto na bieżąco monitorowało wpłaty, dbało o lokatorów, to takich sytuacji by nie było – uważa Jasińska.

Posłanka Anna Grodzka podkreśliła, że wbrew powszechnej opinii, w większości spraw ludzie nie popadają w problemy mieszkaniowe z własnej winy. – To są nieliczne przypadki. Niestety, system działa w sposób patologiczny i nakręca spiralę długów – uważa posłanka. Grodzka złożyła też w tej sprawie interpelacje do ministrów sprawiedliwości oraz gospodarki. Jej zdaniem, potrzebne są jednak jeszcze dwa inne rozwiązania. – Po pierwsze nowa, mądra, wrażliwa władza w miastach. Mam nadzieję, że w Warszawie uda się ją uzyskać Joannie Erbel, gdyż właśnie takich działań, jakie ona zapowiada nam potrzeba – tłumaczyła. – Drugą rzeczą jest konieczna zmiana prawa. Jedną z najważniejszych ustaw jest ta o ochronie praw lokatorów, gdyż obecna jest kpiną – dodała A. Grodzka. Dalej oświadczyła, iż wyrzucanie ludzi na bruk i wzrastające zadłużenie lokatorów jest skutkiem obowiązującego prawa. – Brak ustawy reprywatyzacyjnej również jest dużym problemem, którym trzeba się szybko zająć. Na szczęście jest jeden optymistyczny fakt, Sejm pracuje obecnie nad poprawkami do ustawy o upadłości konsumenckiej, która może być jednym ze sposobów, wyjścia z zadłużenia – podkreśla posłanka.

Grodzka podkreśliła również, że w klubie Twojego Ruchu zajmuje się ustawą o ochronie lokatorów, przygotowaną wspólnie z Kancelarią Sprawiedliwości Społecznej Piotra i Agaty Ikonowicz. – Ma ona nakładać na gminy obowiązek przeciwdziałania bezdomności i uniemożliwiać eksmisje na bruk. Póki co, ustawa ta leży w „zamrażarce sejmowej” i w tej kadencji raczej nie zostanie już podjęta – uważa posłanka.

Na koniec Joanna Erbel zaprosiła różne środowiska, związane z kwestiami reprywatyzacji, lokatorów i podobnych spraw do wspólnej debaty nad problemami, z którymi boryka się Warszawa oraz możliwymi ich rozwiązaniami.

 

Zdjęcia: Polityka Warszawska

ZOBACZ TAKŻE:

Erbel odkrywa karty

Gorąca debata ws. reprywatyzacji

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...