Przedwyborczy cud niepamięci

Paweł Krulikowski    2014-09-01 08:00:07

Okres przedwyborczy jak zwykle zaburza u polityków pewną bardzo ważną umiejętność, jaką jest zdolność kojarzenia faktów. Chętnie wikłają się w słowne utarczki, zaangażowane dyskusje oraz ostre komentarze. Zapominając czasami, że sami strzelają sobie w stopę.

Czasy się zmieniły...

15 sierpnia 2007 roku, Warszawa. Z inicjatywy ówcześnie rządzącego gabinetu Jarosława Kaczyńskiego, a przede wszystkim jego brata, prezydenta Lecha Kaczyńskiego, w stolicy ma odbyć się największa w historii wojskowa defilada. Hanna Gronkiewicz-Waltz, jako Prezydent Warszawy nie zamierzała wziąć w niej udziału. Wysłała swojego zastępcę, sama zaś udała się na urlop. Przedstawiciele kierowanego przez Panią Prezydent stołecznego urzędu zapowiedzieli... powołanie komisji, która miała ustalić czy przejeżdżające wojskowe pojazdy nie zniszczyły nawierzchni reprezentacyjnej Al. Ujazdowskich. Głośno narzekali również na gigantyczne utrudnienia komunikacyjne.

Siedem lat później. Pierwszy rząd trybuny honorowej. Pani Prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz nie mogłaby przecież opuścić tak znakomitej okazji i tak ważnego dla Polski, a przede wszystkim dla Warszawy święta. Dyskusji o zniszczonej nawierzchni, a przede wszystkim narzekań na utrudnianie życia mieszkańcom zabrakło. Inna sytuacja polityczna, inna "mądrość etapu".

Pomnik był, ale go nie ma?

Historia pomnika „braterstwa broni”, czyli popularnych Czterech Śpiących, to niekończąca się przepychanka, niepewność i otwarte pytanie czy niesławny monument powróci na plac Wileński. Przypomnijmy, że do ustawienia rzeźby z powrotem zobowiązuje Ratusz uchwała Rady Miasta, przyjęta większością głosów Platformy Obywatelskiej. Wybudowany został już cokół, który oczekuje tylko na ponowne ustawienie Czterech Śpiących. Pojawiła się jednak propozycja, by pomnika „braterstwa broni” jednak nie przywracać i zmienić uchwałę. W zadziwiającym rozkroku stanął wobec tej propozycji Jarosław Szostakowski, lider klubu radnych Platformy w Radzie Warszawy.

Na Twitterze Szostakowski stwierdził, że pomnika nie ma... i kropka. Nieistotny jest stan prawny, interesuje go tylko stan faktyczny. Do przewodniczącego Szostakowskiego nie trafiały uprzejme uwagi, że obecna uchwała de facto zmusza rządzących do ponownego ustawienia pomnika.

Na konkretne pytanie dotyczące realizacji uchwały i daty powrotu pomnika Szostakowski także nie chciał odpowiadać.

Podsumujmy zatem. Jarosław Szostakowski głosował za powrotem Pomnika Czterech Śpiących na plac Wileński. Trzy lata później ten sam Jarosław Szostakowski cieszy się, że tego samego pomnika tymczasowo nie ma. Ten sam Jarosław Szostakowski nie chce wziąć udziału w zmianie uchwały, tak by tego pomnika nie przywracać wcale. Rzadki przykład siedzenia okrakiem na barykadzie. Mam jednak przeczucie, że uśmiechanie się w tej sprawie zarówno do wyborcy lewicowego oraz puszczanie oka do wyborcy prawicowego Szostakowskiemu na dobre nie wyjdzie.

Społeczna troska dyrektora Golimonta

Na ostatnim posiedzeniu Rady Warszawy jednym z punktów obrad była informacja Prezydent o „zaprzyjaźnianiu” Warszawy z osobami z niepełnosprawnością. Radny Andrzej Golimont (SLD) skomentował ów punkt dla jednej z gazet, ubolewając nad brakiem ułatwień dla niepełnosprawnych w Pałacu Kultury i Nauki, gdzie odbywają się cyklicznie sesje Rady Miasta.  Wprawdzie jest ona przygotowana, by mogły się po niej poruszać osoby na wózkach inwalidzkich, ale za to nie mogą one się do niej dostać – skomentował Golimont.

Gdzie tu hipokryzja? Otóż Andrzej Golimont sam był... dyrektorem Pałacu Kultury i Nauki. Jest radnym już przez pięć kadencji. Trudno uwierzyć, by dopiero teraz zauważył problem i nie alarmował mediów kwestią braku podjazdów i niedostępności Sali Warszawskiej na IV piętrze PKiN. Cóż, kwestia poruszana przez radnego Sojuszu Lewicy Demokratycznej to niewątpliwie sprawa, którą trzeba załatwić jak najszybciej. Ale warto przy tym uderzyć się we własne piersi.

Wpadek nikomu nie brakuje

Sprawa modyfikacji warszawskich okręgów wyborczych była ostatnio niezwykle głośna. W skrócie: PO postanowiła delikatnie „poprawić” kształt geografii wyborczej w stolicy  jak twierdzi opozycja  na swoją korzyść. Najdalej w swoich podejrzeniach i tropieniu spisków poszedł Maciej Wąsik (PiS), który stwierdził, że w zmianach wyborczych okręgów swoje palce macza Lech Jaworski, radny PO, który rzekomo ma być synem Stefana Jaworskiego, przewodniczącego Państwowej Komisji Wyborczej. Niestety, Wąsik trafił kulą w płot. Obydwaj panowie Jaworscy nie są spokrewnieni, zaś narracja o niejasnych powiązaniach zmian stołecznej geografii wyborczej i PKW upadła.

Na koniec hit ostatnich dni. Bartosz Milczarczyk, komentując kwestię postawienia na rondzie Radosława tzw. Masztu Wolności, stwierdził kategorycznie, że w takich sprawach nie warto pytać mieszkańców o zdanie.  Jest to inicjatywa ponad podziałami, która jednoczy, a nie dzieli, dlatego konsultacje się nie odbyły – powiedział rzecznik Ratusza. Dyskusje, jakie wybuchły po ogłoszeniu tej decyzji, świadczą jednak, że tym razem zdolność jasnowidzenia w Urzędzie m. st. Warszawy zawiodła.

Najlepsze przed nami?

Jak pokazuje doświadczenie ostatnich miesięcy, najbardziej spektakularne wpadki dopiero przed nami. Kampania wyborcza to wręcz idealny czas na strzelanie sobie w stopę czy wygłaszanie wiekopomnych bon motów. Nie wiem jak Szanowni Czytelnicy, ale ja ostrzę już sobie apetyt.

Źródło: www.rp.pl, Gazeta Stołeczna, Twitter, Facebook, własne

 

ZOBACZ TAKŻE:

O nadużyciach w Warszawie - cisza

Ile prawdy w liście Jarosława Dąbrowskiego?

Poboży na niedzielę: PiS oddaje mech walkowerem

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...